PSG 4-3 Troyes: Lionel Messi, Kylian Mbappe και Neymar σκοράρουν καθώς η ομάδα του Christophe Galtier κερδίζει ξανά τη Ligue 1

Οι Lionel Messi, Kylian Mbappe και Neymar ήταν ξανά στο σκορ, καθώς η Παρί Σεν Ζερμέν ήρθε από πίσω για να νικήσει μια γενναία Troyes με 4-2 στο Parc des Princes.

Η ομάδα του Christophe Galtier ήταν στα καλύτερά της όταν κέρδισε τη Μακάμπι Χάιφα με 7-2 την Τετάρτη, αλλά οι πρωταθλητές της Ligue 1 έπρεπε να σκάψουν βαθιά για να κερδίσουν την Τρουά.

Η Mama Balde έδωσε στους φιλοξενούμενους προβάδισμα σοκ μετά από μόλις τρία λεπτά μετά από μια γρήγορη αντεπίθεση με επικεφαλής τον ακραίο μπακ Abdu Conte. Η σέντρα του πέταξε ο Ρόνι Λόπες, ο οποίος τροφοδότησε τον Μπαλντέ και εκείνος έκανε ένα σουτ στην οροφή των διχτυών, ζαλίζοντας τον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

League 1

Η PSG θα ανοίξει συνομιλίες για συμβόλαιο με τον Μέσι μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο – Αλ Χελαϊφί

16/12/2022 Στις 6:50 μ.μ

Χρειάστηκε μια στιγμή μαγείας για τον Νεϊμάρ να ισοφαρίσει το σκορ, ο Βραζιλιάνος πήρε μια δύσκολη πάσα στο μονοπάτι του Κάρλος Σόλερ, ο οποίος στρογγύλεψε τον τερματοφύλακα Γκοτιέ Γκαλόν προτού μπει σε κενή εστία.

Οκτώ λεπτά μετά την επανέναρξη, η PSG κλονίζεται ξανά. Έπρεπε μόνο να κατηγορήσουν τους εαυτούς τους, καθώς ο Balde είχε πολύ χρόνο για να στρίψει και να πυροβολήσει ένα δηλητηριώδες σουτ στην κάτω γωνία.

Αυτή τη φορά, όμως, το προβάδισμα της Τρουά κράτησε μόλις τρία λεπτά χάρη στην ιδιοφυΐα του Λιονέλ Μέσι. Με την ομάδα του να δυσκολεύεται, ο Αργεντινός πήρε την κατάσταση στα χέρια του ρίχνοντας ένα βέλος δίπλα στον Γκαλόν από 30 γιάρδες.

Ο σκόρερ έγινε πάροχος καθώς ο Μέσι έπαιξε μια αμυντική πάσα για να απελευθερώσει τον Νεϊμάρ, ο οποίος έδωσε προβάδισμα στην PSG για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 62ο λεπτό.

Ο Mbappe έμοιαζε να σημείωσε τη νίκη από το σημείο του πέναλτι 13 λεπτά πριν από την ώρα μετά την απομάκρυνση του Solar από τον Gallon, αλλά μια κεφαλιά του Ante Palaversa στο 88ο λεπτό έκανε την PSG να ιδρώσει για τη νίκη, αλλά οι άνδρες του Galtier συνέχισαν να νικήσουν. τους τρεις βαθμούς.

Η αήττητη PSG – που έχει κερδίσει όλα εκτός από δύο από τα 13 παιχνίδια της μέχρι στιγμής, με δύο ισοπαλίες – ανοίγει διαφορά πέντε πόντων έναντι της δεύτερης Λενς, ενώ η Τρουά παραμένει 11η.

ΣΗΜΕΙΟ ΟΜΙΛΗΣ – Η ΝΟΣΟΚΟΜΙΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ PSG

Ανεξάρτητα από το πόσο άσχημα παίζει η PSG στη Ligue 1 αυτές τις μέρες, εξακολουθεί να είναι πιθανό να κερδίσει – ακόμα κι αν δεχθεί τρία γκολ. Είναι ένα παιχνίδι που μπορεί να έχει χάσει βαθμούς υπό τον Mauricio Pochettino και τον Thomas Tuchel πριν από αυτόν, αλλά ο Galtier έχει ενσταλάξει μια νοοτροπία νικητή στο Parc des Princes και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα.

Ο χαρακτήρας αυτής της εξωφρενικά ισχυρής ομάδας παικτών έχει αμφισβητηθεί ξανά και ξανά. Και ναι, παραμένει μια αδυναμία όπως αποδεικνύεται από την ευκολία με την οποία η Τρουά βρήκε δίχτυα σε τρεις περιπτώσεις. Αλλά αγόρασαν τη φιλοσοφία του Galtier και με τη σειρά του, το πρώην αφεντικό της Λιλ βρήκε ένα σύστημα που αναδεικνύει τα καλύτερα στους Neymar, Messi και Mbappe.

Το αν αυτό θα φέρει επιτυχία στο Champions League μένει να φανεί, αλλά ακόμη και σε αυτό το πρώιμο στάδιο η PSG φαίνεται βέβαιο ότι θα διατηρήσει τον εγχώριο τίτλο της.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ – ΛΙΟΝΕΛ ΜΕΣΙ (PSG)

Ο Μέσι συνέχισε τη σκληρή του φόρμα με άλλη μια εντυπωσιακή εμφάνιση, πετυχαίνοντας το 12ο γκολ του στη σεζόν με μια φωτοβολίδα για να ισοφαρίσει την PSG από απόσταση πριν πάρει τη 10η ασίστ του καθώς η ομάδα του Parc des Princes πήρε το προβάδισμα.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΠΑΙΚΤΩΝ

PSG: Donnarumma 6, Mukiele 6, Kimpembe 5, Ramos 6, Bernat 6, Vitinha 6, Verratti 6, Soler 7, Messi 8*, Mbappe 7, Neymar 8. Αναπληρωματικοί: Sanches N/A, Ruiz 6, Mendes N/A, Marquinhos 6, Sarabia N/A

Troyes: Gallon 6, Balde 5, Porozo 5, Palmer-Brown 5, Salmier 6, Conte 7, Lopes 6, Kouame 6, Chavalerin 5, Odobert 7, Balde 8.. υποβρύχια: Ugbo N/A, Larouci 5, Dingome N/A , Ripart 5, Palaversa N/A.

ΤΑ ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ

3′ – ΓΚΟΛ! PSG 0-1 TROYES (ΜΑΜΑ ΜΠΑΛΝΤΕ): Θα το πιστέψεις;! Η Τρουά είναι μπροστά! Μια απλή μπάλα κάτω αριστερά βρίσκει τον μπακ Κόντε σε στρέμματα χώρου. Το παραδίδει στη μέση, βρίσκοντας τον Λόπες που καταφέρνει να το δώσει στον Blade και το χτυπάει στην επάνω γωνία. Τι αρχή για τους επισκέπτες!

24′ – ΓΚΟΛ! PSG 1-1 TROYES (ΚΑΡΛΟΣ ΣΟΛΕΡ): Η PSG ισοφαρίζει χάρη σε μια μαγική στιγμή του Νεϊμάρ! Ο Βραζιλιάνος σηκώνει μια υπέροχη πάσα για να βρει το τέλεια χρονομετρημένο σερί του Σόλερ, στρογγυλεύει τον βιαστικό τερματοφύλακα και τον σύρει σε άδειο δίχτυ.

52′ – ΓΚΟΛ! PSG 1-2 TROYES (ΜΑΜΑ ΜΠΑΛΝΤΕ): Ο Μπάλντε διπλασίασε! Τι στιγμή για τον 26χρονο, αλλά από την άποψη της PSG είναι συγκλονιστικό να αμύνεσαι. Ο Odobert επιτρέπεται να χαράξει μέσα στο πλάγιο και επιλέγει χωρίς μαρκάρισμα Balde στη μέση. Οι αμυντικοί απλώς στέκονται μακριά του, επιτρέποντας στον Balde να γυρίζει και να πυροβολεί στην κάτω γωνία.

55′ – ΓΚΟΛ! PSG 2-2 TROYES (ΛΙΟΝΕΛ ΜΕΣΙ): Ποιος άλλος?! Ο Μέσι απωθεί την PSG. Είναι ένα βέλος από μακριά, κατευθείαν στην κάτω γωνία, χωρίς να αφήνει καμία ευκαιρία στον Γκάλον. Μερικές φορές απλά πρέπει να πάρετε την κατάσταση στα χέρια σας!

62′ – ΓΚΟΛ! PSG 3-2 TROYES (NEYMAR): Η PSG προηγείται για πρώτη φορά απόψε! Ο Μέσι παίρνει τη μπάλα από βαθιά θέση, κοιτάζει ψηλά και παίζει αμυντική πάσα για να ελευθερώσει τον Νεϊμάρ. Παίρνει ένα άγγιγμα για να ρυθμιστεί πριν περάσει από το Gallon.

77′ – ΓΚΟΛ! PSG 4-2 TROYES (KYLIAN MABPPE, PEN): Ο Μπάπε εκτελεί το πέναλτι του δυνατά και ψηλά στα δίχτυα. Ασταμάτητη προσπάθεια που σίγουρα κερδίζει το παιχνίδι για την PSG.

88′ – ΓΚΟΛ! ΠΑΡΙΣ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 4-3 ΤΡΟΑ (ΑΝΤΕ ΠΑΛΑΒΕΡΣΑ): Το παιχνίδι ξεκινά; ! Η Τρουά ζωντανεύει το ματς με γκολ αργά! Η άμυνα της PSG αποκοιμιέται ξανά καθώς δεν κατάφερε να διώξει από κόρνερ. Μια βολή ρικοσέ πέφτει προσκαλώντας τον Παλαβέρσα και αυτός έρχεται σε επαφή με ένα θολωτό κεφάλι.

ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Το πρωτάθλημα

Η Ρεάλ Μαδρίτης κερδίζει τον αγώνα για να αποκτήσει τον Βραζιλιάνο θαυματουργό Έντρικ για να ενταχθεί το 2024

15/12/2022 στις 14:46