Heineken Champions Cup: Montpellier 10-21 Ospreys – Η περιοχή της Ουαλίας τερματίζει την ευρωπαϊκή ξηρασία

Η Μονπελιέ ήρθε από πίσω για να κερδίσει την London Irish στο Κύπελλο Πρωταθλητριών την περασμένη εβδομάδα
Μονπελιέ (3) 10
προσπαθήστε: Paenga-Amos Τα άβολα: Καρμπονέλα Στυλό: Καρμπονέλα
Ospreys (14) 21
προσπαθήστε: Parry, K Williams, Morris Τα άβολα:O Williams 3

Οι Ospreys σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στην Ευρώπη μετά από δύο χρόνια καθώς πολέμησαν για τη νίκη με 21-10 επί της πρωταθλήτριας των Top 14 Montpellier στο Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Οι Ospreys, των οποίων η τελευταία νίκη στην Ευρώπη ήρθε τον Δεκέμβριο του 2020, μπήκαν στο break με 14-3 μετά από προσπάθειες του πρώτου ημιχρόνου από τους Sam Parry και Keiran Williams.

Η Μονπελιέ απάντησε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα δοκίμα μέσω του δικού της πόρνη Brandon Paenga-Amosa.

Αλλά ο Morgan Morris αντέκρουσε με ένα σκορ στη γωνία για να σφραγίσει μια περίφημη νίκη.

Ο προπονητής της Ospreys, Τόμπι Μπουθ, είχε κάνει εννέα αλλαγές στην ομάδα που έχασε από τη Λέστερ την προηγούμενη φορά, συμπεριλαμβανομένης της πρώτης εκκίνησης για τον Όουεν Γουίλιαμς και της αξιοσημείωτης απουσίας του λουκέτου της Ουαλίας, Αλούν Γουίν Τζόουνς.

Η περιοχή της Ουαλίας αναδύθηκε από το τούνελ φορώντας το εναλλακτικό πολύχρωμο κιτ και την ποικιλία από κάλτσες που μοιάζουν με Βάρβαρους, με τα χρώματα κάθε παίκτη να αντιπροσωπεύουν τους συλλόγους στους οποίους έπαιξαν.

Όμως τα πρώτα φλας προήλθαν από τους γηπεδούχους, καθώς ο Λουί Καρμπονέλ έβαλε μπροστά τη Μονπελιέ τέσσερα λεπτά μετά την τιμωρία των Ospreys για αδυναμία να τρέξουν.

Αφού σημείωσε το σημάδι σε ένα punt, ο μισός κόμπους Cobus Reinach το πήρε γρήγορα, κάνοντας σπριντ κατά μήκος της δεξιάς πλάγιας γραμμής, περνώντας από τρία Osprey πριν χτυπήσει πίσω από την άμυνα, αλλά ο Max Nagy έκανε πίσω για να αποτρέψει την πρόωρη προσπάθεια.

Η ομάδα του Top 14 ήταν στην άνοδο, αλλά ήταν η περιοχή της Ουαλίας που σημείωσε την εναρκτήρια προσπάθεια του αγώνα.

Αφού ο Zach Mercer τιμωρήθηκε για το τάκλιν του Rhys Davies στον αέρα, ο Florian Verhaeghe διέπραξε την ίδια παράβαση στην ακόλουθη γραμμή και επιβλήθηκε πρόστιμο από τον διαιτητή Nika Amashukeli.

Οι Ospreys εκμεταλλεύτηκαν αμέσως τον επιπλέον άνδρα, δυναμώνοντας με το μολύβι οδήγησης και τον Parry να δείχνει προς τα κάτω. Ο Όουεν Γουίλιαμς ήταν σε καλό δρόμο με τη μετατροπή.

Καθώς η Μονπελιέ επέστρεψε σε πλήρη ισχύ, οι Ospreys αύξησαν το προβάδισμά τους.

Μια άλλη καλή δουλειά από την ομάδα της Ουαλίας από τη γραμμή είδε τους Ospreys σε μια αυλή από τη γραμμή του Μονπελιέ πριν η μπάλα περάσει απευθείας στον Williams, ο οποίος βούτηξε για να σκοράρει.

Η περιοχή της Ουαλίας έδειχνε να έχει τον έλεγχο, αλλά σύντομα μειώθηκε στους 14 άνδρες όταν ο Luke Morgan πήρε τον Mercer στον αέρα κάτω από την ψηλή μπάλα.

Οι Ospreys είδαν τη 10λεπτη απουσία του Morgan χωρίς ανησυχία, αλλά η Μονπελιέ ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η πρώτη προσπάθεια του Γάλλου στο παιχνίδι ήρθε μόλις 25 λεπτά για να ολοκληρωθεί, ο Paenga-Amosa ολοκλήρωσε το ματς της Μονπελιέ με ένα δυνατό τελικό σπρώξιμο.

Καθώς όλα έδειχναν να κινούνται με τον τρόπο των γηπεδούχων, οι Ospreys ανέβασαν στροφές προς την κατεύθυνση τους καθώς ο Morris προσγειώθηκε στη γωνία με δύναμη. Ο Γουίλιαμς πέτυχε τη σφιχτή μετατροπή και ανέβασε την περιοχή της Ουαλίας με 21-10.

Ο Alex Cuthbert νόμιζε ότι είχε την τέταρτη προσπάθεια των Ospreys στο παιχνίδι λίγα λεπτά αργότερα, αλλά ο διαιτητής του τηλεοπτικού αγώνα ένιωσε το πόδι του να έρθει σε επαφή λίγες στιγμές πριν χτυπήσει τη μπάλα στο έδαφος.

Αλλά αυτό δεν είχε σημασία, καθώς οι Ospreys κράτησαν μια περίφημη νίκη στην Ευρώπη.

Ο προπονητής των Ospreys, Τόμπι Μπουθ, δήλωσε στο BBC Sport Wales:

«Είμαι χαρούμενος για τα αγόρια και τους οπαδούς γιατί έχει γίνει πολλή προσπάθεια και για να πάρουμε την καλή πλευρά του αποτελέσματος και τη θετικότητα γύρω από αυτό, τίποτα δεν το ενισχύει περισσότερο από τη νίκη.

«Υπήρχε μια αναμέτρηση, ήταν πολύ δύσκολο, αλλά ήταν ομαδική άμυνα και η στάση μας δεν θα σας δώσουμε τίποτα δωρεάν. Ο κόσμος έπαιξε απόψε.

«Δουλέψαμε πολύ σκληρά μέσα στην εβδομάδα, θα το απολαύσουμε όπως είναι, αλλά είναι σημαντικό να ανακτήσουμε τη δυναμική και την απόδοση».

Μονπελιέ: Bouthier (καπετάνιος); B Lamb, Darmon, P Garbisi, Pont; Carbonell, Reinach; Forletta, Paenga-Amos, H Thomas, Verhaeghe, Chalureau, Doumenc, Becognee, Mercer.

Αντικαταστάσεις: Langdon, Spruce, Tuinukuafe, Tauleigne, Coly, Tisseron, Dakuwaqa, Willemse.

Ψαραετοί: Nagy; Cuthbert, Collins, K. Williams, L. Morgan; O Williams, R Webb; G Thomas, Parry, Botha, R Davies, Beard, Roots, Tipuric (καπετάνιος), M Morris.

Αντικαταστάσεις: Baldwin, N Smith, Francis, Sutton, J Morgan, Morgan-Williams, Walsh, Hawkins.

Διαιτητής: Nika Amashukeli (Γεωργία)

Βοηθοί Διαιτητές: Dan Jones και Wayne Falla (Αγγλία)

TMO: Adam Leal (Αγγλία)