Heineken Champions Cup: Λυών 20-28 Saracens – Οι ηγέτες της Premiership συνεχίζουν να σφραγίζουν τη νίκη

Ο πλευρικός της Σαμόα, Theo McFarland, εμφανίστηκε σε περίοπτη θέση στην ομάδα των Saracens
Λυών:(12) 20
Δοκιμάζει: Kaabeche (2), Smith Στυλό: Σιδηρουργός Εναντίον : Σιδηρουργός
Σαρακηνοί: (15) 28
Προσπαθήστε: George, Earl, Maitland Στυλό: Farrell(2), Daly Εναντίον : Farrell (2)

Οι ηγέτες της Premiership, Saracens, εξασφάλισαν τη δεύτερη νίκη τους στο Κύπελλο Πρωταθλητριών της Heineken, παρά το γεγονός ότι ήταν 14 παίκτες.

Οι Saracens προηγήθηκαν με 15-0 μετά από 20 λεπτά χάρη στις προσπάθειες των Jamie George και Ben Earl, αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν δυνατοί και προηγήθηκαν με 17-15 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Μια δοκιμή στο μήκος του γηπέδου που ολοκληρώθηκε από τον Sean Maitland και την μπότα του Owen Farrell έδωσε στον Sarries προβάδισμα οκτώ πόντων.

Ο αναπληρωματικός Άλεκ Κλέρι αποβλήθηκε για ένα ψηλό τάκλιν 14 λεπτά πριν, αλλά ο Σαράσενς κράτησε.

Δύο παιχνίδια μακριά από τη φάση των ομίλων, οι τρεις φορές πρωταθλητές Saracens φαίνονται σε καλή θέση για να προκριθούν στα νοκ άουτ όταν επιστρέψουν στη διοργάνωση μετά από δύο χρόνια απουσίας.

Μετά από ένα πέναλτι από νωρίς από τον Φάρελ, η πρώτη προσπάθεια του Σαράσενς ήρθε όταν ο Τέο ΜακΦάρλαντ πήρε τη μπάλα καθαρή, ο πελοτόν έδιωξε και ο πόρνης Τζορτζ πέρασε πάνω από τη γραμμή.

Στη συνέχεια, μετά από συνεχή πίεση, η εύστοχη πάσα του Φάρελ έδωσε στον Ερλ τον χώρο να περάσει μέσα από ένα κενό στην άμυνα της Λυών και να χτυπήσει στο έδαφος.

Η Λυών, η οποία έκανε σαρωτικές αλλαγές στην ομάδα της μετά την ήττα από τους Νοτιοαφρικανικούς Μπουλς την περασμένη εβδομάδα, απάντησε με μια σαρωτική κίνηση που κατέληξε με την πτώση του οπαδού Hamza Kaabeche.

Το πλήθος με πλήρη φωνή, η Λυών αιφνιδίασε τους Σαρακηνούς σε μια γραμμή, μετακίνησε την μπάλα απότομα από τη μία πλευρά στην άλλη πριν βρει την απίθανη φιγούρα του Kaabeche ολομόναχος στην αριστερή πτέρυγα για να σκοράρει σε κόρνερ.

Η Λυών ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν ένα ψηλό λάκτισμα από τον Φάρελ και ο αντίστοιχος Φλέτσερ Σμιθ έτρεξε 50 γιάρδες χωρίς αντίπαλο για να δοκιμάσει.

Όμως το break του Alex Lozowski στα 22 του και το έξυπνο λάκτισμα του George βρήκε τον Maitland στα άκρα και είχε τον ρυθμό να προσγειωθεί.

Η μετατροπή του Φάρελ και ένα ακόμη πέναλτι λίγες στιγμές αργότερα έδωσαν στους Σαρακένς ένα ζωτικό μαξιλάρι που χρειάζονταν αφού το προβάδισμά τους μειώθηκε σε πέντε και ο Κλέι έλαβε κόκκινη κάρτα μετά από έλεγχο του TMO για ένα ψηλό τάκλιν στον Άρνο Μπόθα.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν όλη τους την εμπειρία στο προσκήνιο και το πέναλτι της μεγάλης απόστασης του Έλιοτ Νταλί στέρησε από τους γηπεδούχους έναν πόντο μπόνους απώλειας.

τι είπαν

Ο Σαρακηνός ιερόδουλος Τζέιμι Τζορτζ: «Ήταν ένα υπέροχο αποτέλεσμα, αυτό πρέπει να πάρουμε από αυτό.

“Είναι πιθανώς μια άλλη παράσταση που θα απογοητευτούμε με την αναδρομή σε αυτήν, αλλά βασικά είναι ένας διαγωνισμός που βασίζεται στα αποτελέσματα. Έτσι, ενώ είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα, έχουμε επίσης πολλή δουλειά να κάνουμε.

«Είναι πολύ δύσκολο να έρθεις εδώ, η Λυών είναι μια σπουδαία ομάδα και όταν ανεβάζει στροφές είναι πολύ δύσκολο να σταματήσει. Ένιωσα ότι το κοινό την υποστήριζε σε αυτό το θέμα.

«Τους δώσαμε ευκαιρίες να τους δώσουμε την μπάλα με κακή πειθαρχία. Τους δώσαμε όλους τους βαθμούς αντί να πιέζουμε τον εαυτό μας

«Είναι κάτι που πρέπει να προσδιορίσουμε και να επιλύσουμε γιατί ήταν πολύ παρόμοιο με το Εδιμβούργο την περασμένη εβδομάδα».

Ευθυγραμμίσεις

Λυών: Chapchet; Mignot, Regard, Godwin, Veredamu, Smith, Couilloud; Cabeche, Charcosset, Gomez-Kodela, Lambey, Mayanavanua, William, Guillard, Taufua (καπ.).

Αντικαταστάσεις: Marchand, Rey, Tafili, Goujon, Botha, Pelissie, Doussain, Parisian.

Σαρακηνοί: Daly; Lewington, Lozowski, Tompkins, Maitland; Farrell (καπετάνιος), Van Zyl; M Recovery, George, Riccioni, Hunter-Hill, Tizard, McFarland, Earl, B Recovery.

Αντικαταστάσεις: Woolstencroft, Mawi, Clarey, Wray, Christie, Davies, Goode, Malins.

Κόκκινη κάρτα: Η Κλέι