Χτυπήματα και αστοχίες της Premier League: Υπάρχει τρόπος επιστροφής για τη Σαουθάμπτον; | Ποδοσφαιρικά Νέα

Υπάρχει τρόπος να επιστρέψω στη Σαουθάμπτον;

Χρησιμοποιήστε το πρόγραμμα περιήγησης Chrome για πιο προσβάσιμο πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο

Ο προπονητής της Σαουθάμπτον, Νέιθαν Τζόουνς, παραδέχεται ότι η ομάδα του δεν ήταν αρκετά καλή καθώς δεν κατάφερε να πετύχει ένα σουτ στο τέρμα στην εντός έδρας ήττα της από τη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Μπορεί να φαίνεται λίγο περίεργο να υποδηλώνει κανείς πριν από την έναρξη ότι η Σαουθάμπτον χρειαζόταν τη νίκη περισσότερο από τη Νότιγχαμ Φόρεστ δεδομένου ότι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τη βραδιά στη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά η ομάδα του Νέιθαν Τζόουνς ήθελε απεγνωσμένα να κερδίσει. ανελκυστήρας. στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Απέναντι σε μια ομάδα της Φόρεστ που είχε σκοράρει μόλις μία φορά εντός έδρας αυτή τη σεζόν και ωστόσο δεν είχε κερδίσει εκτός έδρας, ήταν, τουλάχιστον στα χαρτιά, μια ιδανική ευκαιρία για τους Αγίους να δώσουν μια πνοή ζωής που χρειαζόταν στην προσπάθειά τους για επιβίωση. .

Αλλά αυτό δεν φαινόταν να συμβαίνει ποτέ. Δεν κατάφεραν να καταγράψουν ένα σουτ στο τέρμα καθώς έπεσαν επάξια στην έκτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα. Έξι σημεία από τα 27 πιθανά στο St Mary’s αυτός ο όρος τα λέει όλα.

Η απόφαση του συλλόγου να απολύσει τον Ralph Hasenhuttl τον Νοέμβριο και να διορίσει τον πρώην προπονητή της Luton, Jones, δεν έχει ακόμη επιβεβαιωθεί.

«Δεν ξέρεις τι κάνεις», φώναζαν δυσαρεστημένοι οπαδοί των γηπεδούχων στο τελευταίο σφύριγμα. Είναι τέσσερις ήττες στο πρωτάθλημα στις τέσσερις για τον Ουαλό. Είχε ένα βάναυσο ξεκίνημα στη ζωή του ως προπονητής της Premier League.

Αν το διοικητικό συμβούλιο της Σαουθάμπτον δεν τον υποστηρίξει με ποιοτικές μεταγραφές στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, η κατάσταση είναι πιθανό να χειροτερέψει. Προς το παρόν, η ομάδα του προορίζεται για το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου την επόμενη σεζόν, μια κατηγορία που γνωρίζει πολύ καλά.
Και η Σάνσομ

Οι Spurs δείχνουν στην Crystal Palace τα χαρακτηριστικά που χρειάζονται

ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΣΟΧΗ: Στιγμιότυπα από τον αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ ανάμεσα στην Κρίσταλ Πάλας και την Τότεναμ

Οι αγώνες της Τετάρτης ήταν άλλο ένα παράδειγμα του πόσο μακριά πρέπει να φτάσει η Κρίσταλ Πάλας. Ο Πάτρικ Βιέιρα μύησε τους νεαρούς παίκτες στην ηλικιωμένη ομάδα που κληρονόμησε. Αν και συχνά προτιμάται η νεολαία, έρχεται με τις παγίδες της και στην Πρέμιερ Λιγκ μπορεί να εκτεθεί οδυνηρά.

«Έχουμε νεαρούς παίκτες στην ομάδα μας και αυτού του είδους το παιχνίδι πρέπει να αντιμετωπίζεται καλύτερα», είπε ο μάνατζερ της Κρίσταλ Πάλας στο Sky Sports μετά τον αγώνα.

“Ο τρόπος που χειρίστηκαν το παιχνίδι και αυτές οι δύσκολες στιγμές που πέρασαν δείχνει μια τεράστια διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Η εμπειρία ήταν ένας τεράστιος παράγοντας στο σημερινό παιχνίδι.”

Είναι δύσκολο να διαφωνήσεις με την εκτίμηση του Βιεϊρά. Η Κρίσταλ Πάλας είχε περισσότερα σουτ – 19 έναντι 14 της Τότεναμ – και περισσότερες συμμετοχές στο τελευταίο τρίτο, καθώς και περισσότερες πάσες στο αντίπαλο ημίχρονο και πάσες στο τελευταίο τρίτο.

Όμως, παρά το μερικές φορές εκθαμβωτικό ποδόσφαιρό τους στο τελευταίο τρίτο, τελικά ήταν τέσσερα από τα έξι σουτ των Σπερς προς το τέρμα που βρήκαν δίχτυα. Μόνο ένα σουτ της Τότεναμ εύστοχα στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατέληξε σε γκολ.

Έχουν έναν παίκτη στον Χάρι Κέιν που άλλαξε το παιχνίδι υπέρ της Τότεναμ στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Spurs με κάποιο τρόπο βγήκαν αλώβητοι από τα μεγάλα ξόρκια της κυριαρχίας της Crystal Palace και έκαναν τις ευκαιρίες τους να μετρούν όταν ήρθαν – κλειδί για κάθε επιτυχημένη ομάδα της Premier League.

Όλα αυτά είναι χαρακτηριστικά που χρειάζεται ο Βιεϊρά για την ομάδα του. Αν και ο Wilfried Zaha ήταν συχνά ο άνθρωπος που έκανε τα μαγικά για την Crystal Palace – και είχε καλή απόδοση απέναντι στην Tottenham – δεν είναι τόσο συνεπής όσο θα ήθελε ο ίδιος ή η ομάδα του.

Δεν μπορείς να πεις ότι δεν υπάρχει πάθος, ταλέντο ή ώθηση στην ομάδα της Κρίσταλ Πάλας, γιατί σαφώς υπάρχει, αλλά μετά από δύο μελανιές εντός έδρας ήττες -αν και πολύ διαφορετικές εμφανίσεις- τα μαθήματα για τη διαχείριση του παιχνιδιού και την εκμετάλλευση ευκαιριών θα έχουν μάθει. ο δύσκολος τρόπος.

Όσο για την Τότεναμ, μετά από κακή φόρμα, αυτό είναι ακριβώς το δεύτερο ημίχρονο που θα ήλπιζε ο Αντόνιο Κόντε. Χρειάζεται επίσης να βρει συνέπεια μέσα στην ομάδα του για να συνεχίσει να πιέζει αυτές τις τέσσερις κορυφαίες ομάδες, αλλά η νίκη της Τετάρτης σε ένα δύσκολο εκτός έδρας ήταν -ακόμα ένα- καλό ξεκίνημα.
Charlotte Swamp

Το δάσος μεταφέρθηκε από την επιστροφή στη μορφή του Τζόνσον

ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ: Στιγμιότυπα του αγώνα της Premier League μεταξύ της Σαουθάμπτον και της Νότιγχαμ Φόρεστ

Η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Νότιγχαμ Φόρεστ της σεζόν παρείχε περαιτέρω απόδειξη ότι ο Μπρέναν Τζόνσον επιστρέφει στην καλύτερη του φόρμα. Ο 21χρονος ξεκίνησε έξοχα τη σεζόν με δύο γκολ στα έξι παιχνίδια της Φόρεστ στη σεζόν, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να βρει δίχτυα – ή ασίστ – πριν πάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο με την Ουαλία, και κατέληξε στον πάγκο. μερικές φορές.

Ωστόσο, λίγος χρόνος για να αναρρώσει μετά την έξοδο της Ουαλίας από τη φάση των ομίλων φαίνεται ότι έκανε θαύματα για τον Τζόνσον, ο οποίος εμφανίστηκε αναζωογονημένος από τότε που ξεκίνησε ξανά το εγχώριο ποδόσφαιρο. Σκόραρε δύο φορές στο Blackburn καθώς η Forest προχώρησε στους προημιτελικούς του Carabao Cup και ήταν μια συνεχής απειλή καθώς η ομάδα του Steve Cooper κυριάρχησε στην Chelsea το Σαββατοκύριακο.

Κόντρα στη Σαουθάμπτον την Τετάρτη συνέβαλε αποφασιστικά, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Lyanco για να αγωνιστεί καθαρά και έστησε ήρεμα μια βρύση για τον Taiwo Awoniyi. Η απόδοσή του υποστηρίχθηκε και από τους αριθμούς, με τον Τζόνσον να προηγείται της Φόρεστ στις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν (3), τις ντρίμπλες που ολοκληρώθηκαν (3) και τα τάκλιν (2).

«Ο Μπρέναν πολύ σπάνια παίρνει λάθος αποφάσεις, παίρνει πάντα τη σωστή απόφαση για την ομάδα», είπε ο Κούπερ.

“Απόψε πήρε τη σωστή απόφαση. Και τους άξιζε το γκολ και την ασίστ”.

Με τη νίκη να έχει ανεβάσει τον Forest στην τελευταία τριάδα, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η απόδοση του Johnson θα πρέπει να παραμείνει σε υψηλό επίπεδο εάν θέλει να μείνει μακριά από τη ζώνη πτώσης.
Σαμ Τζόνσον

Η σύγκρουση με την Κέρερ αποτελεί την επιτομή των προβλημάτων της Γουέστ Χαμ

Σάρωθρο xxx
Εικόνα:
Ο Thilo Kehrer πάλευε καθώς ο Leeds τον έτρεξε σε κομμάτια στην Elland Road

Ο Ντέιβιντ Μόγιες είναι ένας προπονητής με προσανατολισμό στην άμυνα. Εχει πάντα. ΠΑΝΤΑ θα ειναι. Χτίζει γερές βάσεις και προσθέτει μια δημιουργική σπίθα σε βασικούς τομείς για να κερδίζει παιχνίδια. Είναι αυτό που έκανε τη Γουέστ Χαμ τη δύναμη που ήταν τα τελευταία δύο χρόνια. Ωστόσο, αυτή η ομάδα της Γουέστ Χαμ δεν μοιάζει με ομάδα Μόγιες. Αποστέλλει στόχους με ανησυχητικό ρυθμό. Η ισοπαλία 2-2 με τη Λιντς σημαίνει ότι οι Hammers έχουν δεχτεί δύο ή περισσότερα γκολ στα έξι τελευταία παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις. Οι αντίπαλες ομάδες δεν χρειάζεται να δουλέψουν σκληρά για να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Thilo Kehrer – που υπέγραψε από την PSG το καλοκαίρι – πρέπει να εξοργίζει τους αμυντικούς συμπατριώτες του καθώς και πάλι δεν έχει θαυμάσει το επίπεδο της Premier League στη Λιντς.

ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ: Στιγμιότυπα από τον αγώνα της Premier League ανάμεσα στη Λιντς Γιουνάιτεντ και τη Γουέστ Χαμ

Η καριέρα του στη Γουέστ Χαμ ξεκίνησε άσχημα όταν έδωσε πέναλτι στο ντεμπούτο του στην ήττα με 2-0 από την Μπράιτον και η απόδοσή του στη Λιντς ήταν η τελευταία σε μια σειρά από άθλιες, ατημέλητες εμφανίσεις που απογοήτευσαν τον προπονητή του. Ναι, του ζητήθηκε να παίξει έναν άγνωστο ρόλο αριστερού μπακ, αλλά μέσα σε 60 δευτερόλεπτα είχε ήδη παίξει μια φρικτή πίσω πάσα που έστειλε τον Ροντρίγκο στο τέρμα – ένα που ο Ναγιέφ Άγκερντ τον διέσωσε με ένα φανταστικό τάκλιν από την τελευταία στιγμή. Πέρασε τα επόμενα 89 λεπτά με τον εξαιρετικό Wilfried Gnonto, δεν πρόσφερε τίποτα ως επιθετικός και έκανε πολλά ατομικά λάθη. Είναι μειονέκτημα και σίγουρα ο Μόγιες πρέπει να το έχει δει αρκετά μέχρι τώρα.
Λούις Τζόουνς

Η Βίλα θα μετανιώσει για το αποτέλεσμα παρά την εντυπωσιακή επιστροφή

ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΣΟΧΗ: Στιγμιότυπα από τον αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ ανάμεσα στην Άστον Βίλα και τη Γουλβς

Η απόδοση της Άστον Βίλα στο δεύτερο ημίχρονο υπογράμμισε πώς τις περιέγραψε ο προπονητής της Γουλβς, Τζούλεν Λοπετέγκι – ότι είναι μια από τις καλύτερες ομάδες στην Πρέμιερ Λιγκ. Το πρόβλημα για τους γηπεδούχους είναι ότι δεν ήταν κοντά σε αυτό το επίπεδο στα πρώτα 45 λεπτά.

Χαίρομαι που η Γούλβς είχε την μπάλα, ο Βίγια κοίταξε προς τα έξω και όχι τους γηπεδούχους, καθώς κρατούσαν συμπαγείς, πίεζαν και προσπαθούσαν να τροφοδοτήσουν τυχόν υπολείμματα που τους έβρισκαν, αν μπορούσαν να κοντράρουν.

Παρόλο που αυτή η κίνηση αουτσάιντερ μπορεί να λειτουργήσει ενάντια στην Τότεναμ εκτός έδρας, δεν τα κατάφερε απέναντι σε μια ομάδα της Γουλβς που είναι πρόθυμη να εκμεταλλευτεί τον χώρο που έμεινε πίσω από τις σκηνές. Η απόφαση του Ουνάι Έμερι στο πρώτο ημίχρονο να προετοιμαστεί για την αντεπίθεση τελικά απέτυχε καθώς η ομάδα του έχασε σε ένα γκολ νωρίς, έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στη συνέχεια η υποστήριξη των γηπεδούχων εξαφανίστηκε επίσης.

Ο προπονητής της Άστον Βίλα, Ουνάι Έμερι, είπε ότι η ομάδα του έπαιξε με πολλή καρδιά στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στη Γουλβς

Ήταν μια περίεργη ατμόσφαιρα καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη μερίδα του λέοντος στον θόρυβο και η υποστήριξη των γηπεδούχων παρέμεινε άφωνη μέχρι να μπουκάρουν την ομάδα οφσάιντ. «Ξύπνα» πρότεινε ένας θαυμαστής της Βίλα.

Ίσως αυτή ήταν μία από τις συμβουλές που έδωσε ο Έμερι, επειδή η «κλήση αφύπνισης» ήταν ακριβώς αυτό που έκανε ο Βίγια – ήταν θετικοί και μετά την τριπλή αλλαγή που περιελάμβανε τον Ντάνι Ινγκς, ο Βίλα έμοιαζε με την ομάδα και πάλι ντόπιο. Ο Έμερι το συνόψισε καλά στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα – «παίξαμε με καρδιά στο δεύτερο ημίχρονο».

Οι οπαδοί και οι παίκτες της Villa θα μετανιώσουν για το πρώτο ημίχρονο, αλλά όχι τόσο όσο θα μετανιώσει ο Leon Bailey για την ήττα του – ήταν απαρηγόρητος αφού η τελευταία του προσπάθεια ήταν άουτ. Δεν ήταν απαραίτητα η χαμένη ευκαιρία του Μπέιλι για να κατηγορήσει, ήταν το στήσιμο των αντεπιθέσεων που έβαλε τον Βίλα πίσω στην πρώτη θέση που θα μετανιώσουν οι γηπεδούχοι.
Άνταμ Γουίλιαμς

Οι Λύκοι χάνουν την ευκαιρία να βγουν από τη ζώνη πτώσης

Τρεις αγώνες και ο Julen Lopetegui έχει μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα ως προπονητής της Wolves. Ήταν μια ενθαρρυντική αρχή, η προφανής βελτίωση. Αλλά η πρόκληση είναι επίσης ξεκάθαρη. Για δεύτερο σερί παιχνίδι χάθηκαν βαθμοί αργά. Το χρειάζεται απεγνωσμένα.

Η Wolves ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, με τον Daniel Podence να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ. Ίσως αυτό να συνοψίζει τα προβλήματά τους αυτή τη σεζόν που άφησε με τραυματισμό στην ανάπαυλα. Μόλις κάποιος βρει μια φόρμα για γκολ, ο Λοπετέγκι τη χάνει. Χρειάζονταν ένα δεύτερο γκολ.

Ο επικεφαλής προπονητής της Wolves, Julen Lopetegui, δήλωσε απογοητευμένος με τον πόντο εναντίον της Aston Villa

Υπήρχαν ευκαιρίες στην αντεπίθεση, αλλά χρειάστηκε ένα θεαματικό άστοχο από τον Leon Bailey για να ξεφύγει η Wolves με έναν πόντο. Τρεις θα τους είχαν βγάλει από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά οι προσεχείς αγώνες σημαίνουν ότι θα μπορούσαν τώρα να μείνουν εκεί για λίγο.

Μετά την επίσκεψη της Γουέστ Χαμ την επόμενη εβδομάδα, οι επόμενες δύο αναμετρήσεις της Πρέμιερ Λιγκ θα είναι εναντίον της Λίβερπουλ και της Μάντσεστερ Σίτι. Ο Ιανουάριος μπορεί να φέρει περισσότερες υπογραφές παρά βαθμούς. Θα πρέπει να είναι οι σωστοί για να συνεχίσει ο Λοπετέγκι αυτή την εκκολαπτόμενη αναβίωση.