Το καυτό σερί του Μάρκους Ράσφορντ συνεχίζεται καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε την Έβερτον στο Κύπελλο Αγγλίας

Ο Μάρκους Ράσφορντ σημείωσε το πέμπτο του γκολ σε ισάριθμους αγώνες, αφού σημείωσε άλλα δύο για να βοηθήσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να προχωρήσει στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας με τη νίκη με 3-1 επί της Έβερτον.

Ο Ράσφορντ έστησε το πρώτο γκολ του Άντονι πριν δει τη σέντρα του δεύτερου ημιχρόνου να μετατρέπεται στα δικά του δίχτυα από τον Κόνορ Κόαντι, που ισοφάρισε την Έβερτον.

Στη συνέχεια, στις καθυστερήσεις, ο Ράσφορντ συνέχισε το σερί σκοράροντας στέλνοντας τον Τζόρνταν Πίκφορντ σε λάθος δρόμο από το σημείο του πέναλτι, μετά το φάουλ του Μπεν Γκόντφρι στον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο.

Η Γιουνάιτεντ ήταν σχεδόν αδίστακτη, ευγνώμων που είδε την πιθανή ισοφάριση του Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν να αποκλείεται για ένα σφιχτό οφσάιντ, αλλά έκανε αρκετά για να κερδίσει επτά σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις για πρώτη φορά από τότε που ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ ήταν επικεφαλής της ενδιάμεσης φάσης το 2019.

Για την Έβερτον υπήρξε παρηγοριά για μια καλύτερη εμφάνιση μετά την ήττα της Τρίτης με 4-1 από την Μπράιτον, την άφησε στη 18η θέση στην Πρέμιερ Λιγκ, η πίεση σταθερά στον Φρανκ Λάμπαρντ.

Ο Erik ten Hag όρισε μια ισχυρή ομάδα για την πρώτη του γεύση από το Κύπελλο Αγγλίας, αλλά κυρίως επέλεξε τον Luke Shaw ως κεντρικό αμυντικό, ενώ ο Lisandro Martinez – χωρίς έναρξη από τον αγώνα των ομίλων της Αργεντινής στο Παγκόσμιο Κύπελλο με το Μεξικό στις 26 Νοεμβρίου – ενώθηκε με τους Harry Maguire και Victor. Ο Λίντελοφ στον πάγκο.

Μετά το σόου τρόμου της Τρίτης το βράδυ, ο Λάμπαρντ επέστρεψε στο σύστημα 3-5-2 που χρησιμοποιήθηκε για να απογοητεύσει τη Μάντσεστερ Σίτι το περασμένο Σαββατοκύριακο, ενώ ο Νιλ Μόπαι αντικατέστησε τον Κάλβερτ-Λιούιν στην επίθεση.

Οι 9.000 ταξιδιώτες οπαδοί της Έβερτον έφτασαν στο Μάντσεστερ ακόμα εξαγριωμένοι για την τελευταία τους συνθηκολόγηση, με το πρώτο άσμα «Σκώστε το ταμπλό» να ακούγεται 15 λεπτά πριν από την έναρξη και η διάθεσή τους δεν βελτιώθηκε καθώς η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε μόλις τέσσερα λεπτά χάρη στο πιο θλιβερό άμυνα.

Ο Anthony Martial και ο Rashford συνδυάστηκαν καλά για να επιτρέψουν στον Άγγλο να κυλήσει σε μια χαμηλή σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Antony παραλίγο να αγνοηθεί καθώς απελευθερώθηκε για να μπει στο μακρινό δοκάρι.

Η Έβερτον, χωρίς αυτοπεποίθηση, έδωσε νέες ευκαιρίες στη Γιουνάιτεντ με απερίσκεπτες πάσες. Ο Μαρσιάλ έκανε ένα πλάγιο σουτ μετά από νωχελική απομάκρυνση του Πίκφορντ, ενώ ο Αντόνι έπρεπε να είχε επιστρέψει αμέσως μετά, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί.

Ωστόσο, η Έβερτον ισοφάρισε εντυπωσιακά στο 14ο λεπτό. Ο Amadou Onana παραμέρισε τον Casemiro για να μαζέψει την μπάλα στην περιοχή του πέναλτι της United και βρήκε το σερί του Maupay. Η χαμηλή σέντρα του θα έπρεπε να ήταν ρουτίνα για τον Νταβίντ Ντε Χέα, αλλά ο τερματοφύλακας την άφησε ανεξήγητα να κρέμεται ανάμεσα στα πόδια του πριν τον μαχαιρώσει ο Κόουντι.

Ο Conor Coady πανηγυρίζει την ισοφάριση του (AP)

Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να επιβεβαιώσει ξανά την εξουσία της, αλλά ο Πίκφορντ ήταν ευρηματικός αρνούμενος τον Μαρσιάλ, ο οποίος στη συνέχεια είδε ένα άλλο σουτ να μπλοκάρεται από τον Τζέιμς Ταρκόφσκι, και η αρχική απειλή της Γιουνάιτεντ φάνηκε να υποχωρεί.

Η Έβερτον τραυματίστηκε ένα λεπτό μετά το δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Άλεξ Ιβόμπι φάνηκε να στρίβει τον αστράγαλό του όταν το τάκλιν του Τάιρελ Μαλάσια, άφησε το γήπεδο σε φορείο με τα χέρια του να καλύπτουν το πρόσωπό του. Παρά τη μεγάλη καθυστέρηση, ο αναπληρωματικός Abdoulaye Doucoure εξακολουθούσε να δένει τα κορδόνια του καθώς συνεχίστηκε το παιχνίδι.

Και τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους φιλοξενούμενους λίγες στιγμές αργότερα, όταν ο Ράσφορντ έκοψε από τα αριστερά και έδιωξε στο τετράγωνο της Έβερτον, νικώντας τον Σέιμους Κόουλμαν για να στείλει μια χαμηλή μπάλα την οποία ο Κόαντι μετέτρεψε στο δικό του δίχτυ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον - Emirates FA Cup - Τρίτος Γύρος - Ολντ Τράφορντ

Ο Coady γύρισε τη μπάλα στα δικά του δίχτυα για να δώσει προβάδισμα 2-1 στη Γιουνάιτεντ (Martin Rickett/PA)

Οι οπαδοί της Γιουνάιτεντ, περιμένοντας από την ομάδα τους να τελειώσει άνετα τη δουλειά, φώναξαν «Απολύεσαι αύριο το πρωί» στον Λάμπαρντ – αλλά η Έβερτον δεν είχε τελειώσει ακόμη.

Το χτύπημα του Doucoure στη μεγάλη περιοχή σταμάτησε από τον Raphael Varane, αλλά η μπάλα κύλησε προς τον Coleman, ο οποίος ανάγκασε τον De Gea να αποκρούσει μια επικίνδυνη σέντρα πριν η προσπάθεια του Vitalii Mykalenko μπλοκαριστεί.

Η Έβερτον πίστευε ότι είχε ισοφαρίσει στο 73ο λεπτό, όταν ο αναπληρωματικός Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν έβαλε στο στήθος τη σέντρα του Γκρέι από κοντά, αλλά το VAR επενέβη για να τον αποδείξει οφσάιντ.

Το τρίτο της Γιουνάιτεντ ήρθε στον πρόσθετο χρόνο, καθώς ο αναπληρωματικός Γκαρνάτσο έτρεξε στο τέρμα, αφαιρώντας το φάουλ από τον Γκόντφρεϊ και επιτρέποντας στον Ράσφορντ να συνεχίσει τη σειρά βαθμών του.