Τουλάχιστον έχουμε πίσω την Άρσεναλ

Δεν μπορώ να είμαι ο μόνος που δεν υπερβαίνει το Παγκόσμιο Κύπελλο. Το να παρακολουθείς το τουρνουά ήταν σαν να παρακολουθείς το μεγαλύτερο μουσικό φεστιβάλ της ζωής σου, γεμάτο από τις αγαπημένες σου μπάντες που παίζουν όλα τα καλύτερά τους τραγούδια, μαζί με μερικές μπάντες στις οποίες δεν συμμετείχες, που απλά έτυχε να σκοτωθεί, στέφθηκε από μια τελευταία νύχτα που έφυγε λικνίστηκες, ερημωμένος, πανευτυχής και μισοκουφός. Τα αυτιά μου ακόμα κουδουνίζουν. Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να κάτσω και να αναπολώ τη λίστα με τα σετ κάθε πράξης, τις μικρές ακμές που πρόσθεσαν στα τραγούδια που κάπως βελτιώθηκαν από τις κυκλοφορίες που μαγνητοσκοπήθηκαν, και να χαμογελάσω με μεγάλα, ηλίθια χαμόγελα σκεπτόμενος πώς τελείωσε. Το τελευταίο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι να πάω σε άλλη παράσταση.

Αλίμονο, το σόου πρέπει να συνεχιστεί – ή, στην περίπτωση αυτής της παράξενης και εγκληματικά κακοδιαχειριζόμενης ποδοσφαιρικής σεζόν, η εκπομπή που είχε διακοπεί στο παρελθόν πρέπει να συνεχιστεί μετά από ένα μήνα παύσης της. Χθες σηματοδότησε την επίσημη επιστροφή της ευρωπαϊκής εκστρατείας συλλόγων, καθώς η Πρέμιερ Λιγκ επέστρεψε με τα παραδοσιακά παιχνίδια της Boxing Day. Ταίριαζε το EPL να ξαναρχίσει την εορταστική του περίοδο, ανταποκρινόμενη στην τετραετή γκουρμέ επίθεση του Παγκοσμίου Κυπέλλου με την ετήσια έκδοση της Αγγλίας. Αλλά μετά από έναν μήνα από το Παγκόσμιο Κύπελλο, λίγο περισσότερο από μια εβδομάδα μετά από αυτόν τον θεαματικό τελικό, μετά βίας κατάφερα να φροντίσω έστω και ένα λεπτό της Πρέμιερ Λιγκ.

Συζήτησα να ξυπνήσω νωρίς για την έναρξη του Boxing Day, ένα κατά τα άλλα δελεαστικό παιχνίδι Τότεναμ-Μπρέντφορντ, αλλά η προοπτική για περισσότερο ύπνο υπερίσχυσε αυτό το επιχείρημα. Η ώρα 10:00 π.μ. EST έφερε περισσότερα παιχνίδια, αλλά και πάλι δεν ένιωσα την επιθυμία να δώσω προτεραιότητα σε τίποτα. Όταν θυμήθηκα να ελέγξω τα σκορ, ήταν ήδη το ημίχρονο και τα δύο παιχνίδια που μπορεί να είχα κληθεί να παρακολουθήσω – Σαουθάμπτον-Μπράιτον και Λέστερ-Νιούκαστλ – και οι δύο είχαν ήδη 2 σκορ -0 που δεν προοιωνίζονταν καλά. για πολλούς ο ενθουσιασμός του δεύτερου ημιχρόνου. Τελικά, στράφηκα εναντίον της Έβερτον-Γουλβς στις τελικές τους διαδρομές και είδα τον Ράγιαν Αίτ-Νούρι να σκοράρει τον νικητή της τελευταίας στιγμής που με άφησε ως επί το πλείστον ψυχρό.

Μέχρι τότε είχα δεσμευτεί τελικά να παρακολουθήσω τους δύο τελευταίους αγώνες της όχι και τόσο θριαμβευτικής επιστροφής στη δράση της Premier League. Το Λίβερπουλ – Άστον Βίλα ήταν το πρώτο. Αυτό το παιχνίδι έδειξε την ειλικρίνεια και τον εκρηκτικό ρυθμό της Αγγλίας και είχε τουλάχιστον μια στιγμή αληθινής ιδιοφυΐας με τη μορφή μιας υπέροχης πάσας Trent Alexander-Arnold. Παρόλα αυτά, ενώ δεν είναι ποτέ βαρετό να βλέπεις σπουδαίους παίκτες να τρέχουν ελεύθεροι σε έναν ανοιχτό αγώνα, δεν μου τράβηξε την προσοχή.

Αλλά μετά έφτασε η Άρσεναλ. Περίμενα να παρακολουθήσω τον αγώνα Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ όπως είχα παρακολουθήσει Λίβερπουλ-Άστον Βίλα, κοιτώντας ψηλά από τον υπολογιστή μου κάθε φορά που ο τενόρος των σχολιαστών άφηνε να εννοηθεί ότι υπήρχε κάτι που αξίζει να παρακολουθήσετε. Μάλιστα, γρήγορα με συνεπήρε το παιχνίδι των Gunners. Για τα χρήματά μου, η Άρσεναλ ήταν η πιο κουλ (κλαμπ) ομάδα στον κόσμο φέτος, και το παιχνίδι της Γουέστ Χαμ απέδειξε πολλά από αυτά που την κάνουν έτσι. Μου αρέσει το πώς αυτή η ομάδα αλλάζει πάνω κάτω κατά τη διάρκεια ενός παιχνιδιού. Μπορούν να πάνε αργά, γρήγορα, πολύ αργά και πολύ γρήγορα και μπορούν να εναλλάσσονται μεταξύ τους με εκπληκτική ευκολία. Το στυλ τους είναι τόσο ρευστό, δίνοντας στο ρόστερ των παικτών που αγαπούν τη μπάλα αρκετή ελευθερία να κυνηγήσουν την μπάλα χωρίς να περιορίζονται πολύ στις ονομαστικές τους θέσεις εκκίνησης. Αυτή η ομάδα απλά αποπνέει τεχνική, κίνηση, φαντασία, αθλητικότητα και αυτοπεποίθηση. Ο Αρσέν Βενγκέρ, στις εξέδρες για το πρώτο του ζωντανό παιχνίδι με την Άρσεναλ μετά την αποχώρησή του από τον σύλλογο το 2018, ήταν περήφανος.

Ακόμη και μπαίνοντας στο ημίχρονο με ένα γκολ μετά την επιβολή πέναλτι στους Hammers, η Άρσεναλ κυριάρχησε στο παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος. Ενώ το πρώτο ημίχρονο των Gunners σημαδεύτηκε από τη μικρή σκουριά που εμπόδιζε τις ρευστές κινήσεις τους να πλημμυρίσουν την εστία της Γουέστ Χαμ, το δεύτερο ημίχρονο είδε τη σκουριά να πέφτει, καθαρίζοντας την ομάδα από όλα τα εμπόδια. Το γκολ της ισοφάρισης (γκολ από τον Μπουκάγιο Σάκα, ασίστ από τον Μάρτιν Οντεγκάαρντ), το τέρμα (γκολ από τον Γκάμπριελ Μαρτινέλι, την ασίστ από τον Γκράνιτ Τζάκα) και τα νικητήρια γκολ (γκολ από Έντι Νκετία, ασίστ από Οντεγκάαρντ) έγιναν όλα σε λιγότερο από 16 λεπτά. Το αγαπημένο μου γκολ ήταν μάλλον το τρίτο. Αυτό για μένα είναι η χορογραφία των κινήσεων, η υπομονή, ο ρυθμός που επιβραδύνει και επιταχύνει από το άγγιγμα στο άγγιγμα, η μικρή κίνηση του Ben White, η πολυτελής πρώτη πάσα του Odegaard, η υπέροχη στροφή του Nketiah, σέσουλα και σουτ. Ένα υπέροχο γκολ από μια νόστιμη ομάδα:

Ακόμα δεν μπορώ να πω ότι η Πρέμιερ Λιγκ με έφερε ξανά μέσα. Τα παιχνίδια εξακολουθούν να έχουν μια αίσθηση προετοιμασίας για τη σεζόν και ελπίζω τα συναισθήματα που έχω ακόμα όταν σκέφτομαι το σουτ του Tim Weah ή το φιλί του Jawad El Yamiq ή ολόκληρη τη συμφωνία με τον Lionel Messi να μην με αφήσουν σύντομα. Αλλά όταν επιστρέψει ο συνηθισμένος ενθουσιασμός μου για το παιχνίδι του συλλόγου, αυτό θα γίνει χάρη σε ομάδες όπως η Άρσεναλ που κάνουν αυτό που κάνουν.