Στόχος του Κέιν στους Σπερς για επιστροφή στην Πρέμιερ Λιγκ

Ο αρχηγός της Αγγλίας, Χάρι Κέιν, ενέπνευσε μια συναρπαστική αντιπαράθεση από την Τότεναμ, καθώς ήρθαν από δύο γκολ κάτω και ισοφάρισαν 2-2 στο Μπρέντφορντ, καθώς η Πρέμιερ Λιγκ ξεκίνησε ξανά τη Δευτέρα μετά τη διακοπή του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στον πρώτο αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ από τα μέσα Νοεμβρίου, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κινδύνευσε με μια καταστροφική ήττα αφού ο Βιτάλι Τζανέλτ και ο Ιβάν Τόνεϊ έβαλαν την Μπρέντφορντ επικεφαλής στο κοινοτικό στάδιο.

Όμως ο Κέιν σκόραρε για να ξεκινήσει την ανάκαμψη της Τότεναμ στο πρώτο της παιχνίδι μετά την απώλεια ενός κρίσιμου πέναλτι στην ήττα της Αγγλίας στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου από τη Γαλλία.

Η Μπρέντφορντ δεν έχει νικήσει την Τότεναμ από το 1948 και η μακρά αναμονή της για νίκη επί των βόρειων Λονδρέζων συνεχίζεται αφού ο Πιερ-Εμίλ Χόιμπιεργκ ισοφάρισε 19 λεπτά πριν.

Το συναρπαστικό δράμα μπορεί να μην είχε το διακύβευμα της απίστευτης νίκης της Αργεντινής στα πέναλτι επί της Γαλλίας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά η φλογερή πράξη απόδρασης της Τότεναμ τόνισε γιατί η αγγλική κορυφαία κατηγορία παραμένει το κατεξοχήν εγχώριο πρωτάθλημα στον κόσμο.

Η Τότεναμ παραμένει τέταρτη στον πίνακα, τέσσερις βαθμούς μπροστά από την πέμπτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κούρσα για την πρόκριση στο Champions League.

Άλλες αναμετρήσεις αργότερα τη Δευτέρα περιλαμβάνουν την ηγετική Άρσεναλ που υποδέχεται τη Γουέστ Χαμ από το Λονδίνο, η Λίβερπουλ θα ταξιδέψει στην Άστον Βίλα και η τρίτη Νιούκαστλ θα αντιμετωπίσει τη Λέστερ.

Η Τότεναμ είχε δεχτεί 11 γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος και έστειλε ένα ακόμη μετά από μόλις 15 λεπτά στο δυτικό Λονδίνο.

Ο τερματοφύλακας της Τότεναμ, Hugo Lloris, ξεκουράστηκε μετά την ήττα της Γαλλίας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έτσι ο Fraser Forster ξεκίνησε στο τέρμα.

Το ντεμπούτο του Φόρστερ στο πρωτάθλημα για την Τότεναμ ξεκίνησε με δύσκολη θέση καθώς έσπρωξε αδύναμα το βόλεϊ του Mathias Jensen κατευθείαν προς τον μέσο της Γερμανίας Janelt, ο οποίος έφυγε από κοντά.

Για ένατο συνεχόμενο ματς σε όλες τις διοργανώσεις, οι άνδρες του Κόντε είχαν δεχθεί το πρώτο γκολ.

Ο Son Heung-min, ο οποίος φορούσε ακόμα τη μάσκα που χρησιμοποιούσε για να προστατεύσει την κόγχη του ματιού που έπαιζε με τη Νότια Κορέα στο Παγκόσμιο Κύπελλο, προσπάθησε να πυροδοτήσει την Τότεναμ δοκιμάζοντας τον τερματοφύλακα της Μπρέντφορντ, Ντέιβιντ Ράγια, με μια προσπάθεια μεγάλης εμβέλειας.

Όμως οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ευάλωτοι στα μετόπισθεν και ο Φόρστερ έπρεπε να σώσει τον Ματίας Γιόργκενσεν.

– Πύρινα σπιρούνια –

Ο Κέιν άσκησε ανεπιτυχή έκκληση για πέναλτι όταν έπεσε μετά από ένα καθαρό σουτ του Μπεν Μι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Η αγωνία της Τότεναμ βάθυνε όταν τιμωρήθηκε για πιο ατημέλητη άμυνα στο 54ο λεπτό.

Ο Toney, ο οποίος έχει αγνοηθεί ως πιθανός μαθητής του Κέιν στην ομάδα της Αγγλίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο, έφευγε για το Μπρέντφορντ παρά τις κατηγορίες για τυχερά παιχνίδια της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας.

Ο 26χρονος κατηγορήθηκε για 262 υποτιθέμενες παραβάσεις των κανόνων στοιχηματισμού, αλλά δεν φάνηκε να ταρακουνιέται από τη διαμάχη.

Η αποτυχημένη απομάκρυνση του Έρικ Ντάιερ δέχτηκε κόρνερ και από τη φάση ο αμαρκάριστος Τόνεϊ έσπρωξε την εστία του μέσα από την περιοχή του πέναλτι, αφού ο Κρίστιαν Νόργκαρντ έγνεψε καταφατικά.

Με την Τότεναμ σε αταξία, χρειάστηκε άμεση απάντηση και ο Κέιν απέδωσε στο 65ο λεπτό.

Η ακριβής σέντρα του Clement Lenglet διάλεξε τον αρχηγό της Αγγλίας και σηκώθηκε για να εκτοξεύσει την κεφαλιά του στη μακρινή γωνία.

Ήταν το 196ο γκολ του Κέιν στην Πρέμιερ Λιγκ, αλλά το πρώτο του κόντρα στην Μπρέντφορντ, που σημαίνει ότι τώρα έχει σκοράρει και στις 32 ομάδες που έχει παίξει στο πρωτάθλημα.

Ο Bryan Mbeumo θα έπρεπε να είχε αποκαταστήσει το μαξιλάρι των δύο τερμάτων του Brentford λίγες στιγμές αργότερα, αλλά σούταρε από κοντά.

Αποδείχθηκε ένα κρίσιμο άστοχο, καθώς ο Χόιμπιεργκ έκλεισε την αντίσταση της Τότεναμ με ένα ωραίο τελείωμα στο 71ο λεπτό.

Σε έναν ξέφρενο τελικό, η Τότεναμ ήταν έξαλλη όταν οι αιτήσεις για πέναλτι στο χάντμπολ απορρίφθηκαν λίγο πριν ο Κέιν σουτάρει άουτ.

Ο Κέιν ήταν λίγα εκατοστά μακριά από τη νίκη στα τελευταία λεπτά, αλλά η κεφαλιά του αναπήδησε από το οριζόντιο δοκάρι.