Σκορ της Serie A, φάουλ: Ο Κβαρατσκέλια παραμένει ζεστός. Νίκη της Ρόμα παρά τον τραυματισμό Ζανιόλο, ισοπαλία της Γιουβέντους

Getty Images

Μετά τη νίκη της Ίντερ επί της Σπέτσια το βράδυ του Σαββάτου, η Νάπολι κατάφερε να διατηρήσει τον ρυθμό με τους Νερατζούρι, ενώ η Μίλαν δεν κατάφερε να κερδίσει την Αταλάντα εκτός έδρας και ισοφάρισε 1-1 στο Μπέργκαμο. Ο Khvicha Kvaratskhelia ήταν ο άνθρωπος του Σαββατοκύριακου, αφού σημείωσε ένα κρίσιμο τέρμα και έδειξε όλη του την ικανότητα μπροστά στους νέους θαυμαστές του στο Stadio Diego Armando Maradona, καθώς η Napoli συνέχιζε να κυλάει. Η Ρόμα κέρδισε τη Δευτέρα κόντρα στην Κρεμόνεσε ενώ η Γιουβέντους έφερε ισοπαλία στη Τζένοα με τη Σαμπντόρια.

Ακολουθούν οι βαθμολογίες και όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε:

Το Paramount+ είναι το μόνο μέρος για να παρακολουθήσετε κάθε λεπτό κάθε αγώνα της Serie A αυτή τη σεζόν, για να μην αναφέρουμε επιλεγμένους αγώνες στα ιταλικά. Εγγραφείτε τώρα με κωδικό προσφοράς ΙΤΑΛΙΑ για να λάβετε μια ειδική δωρεάν δοκιμή ενός μήνα. Μια συνδρομή σάς δίνει επίσης πρόσβαση σε άλλο αθλητικό περιεχόμενο, συμπεριλαμβανομένων όλων των αγώνων UEFA Champions League και Europa League, NFL στο CBS και αμέτρητων ταινιών και εκπομπών. Αποκτήστε τα πάντα δωρεάν για ένα μήνα με τον κωδικό προσφοράς ΙΤΑΛΙΑ.

Αταλάντα 1, Μίλαν 1

Σίγουρα ο πιο αναμενόμενος αγώνας του δεύτερου Σαββατοκύριακου της Serie A. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο γκολ του αγώνα με τον Ruslan Malinovskyi να ξεκινά με έκπληξη τον αγώνα αφού ο προπονητής Gian Piero Gasperini είπε ότι ήταν προς πώληση στη συνέντευξη Τύπου πριν τον αγώνα. Η Μίλαν πίεσε και κατάφερε να σκοράρει την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο με τον μέσο Ismael Bennacer. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για έναν καθυστερημένο νικητή, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το τρίτο γκολ της βραδιάς του Μπέργκαμο και ο αγώνας έληξε 1-1.

παίκτης της ημέρας

Το Kvaratskhelia είναι ένα όνομα που πρέπει να λάβουν υπόψη όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι τα επόμενα δύο χρόνια. Αφού σκόραρε εναντίον της Ελλάς Βερόνα στο ντεμπούτο του στη Serie A την περασμένη εβδομάδα, ο Γεωργιανός παίκτης σημείωσε ένα τέρμα εναντίον της AC Monza στον πρώτο εντός έδρας αγώνα της σεζόν. Ένα απίστευτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο θύμισε σε όλους τους οπαδούς της Νάπολι αυτά που σκόραρε ο πρώην αρχηγός Λορέντζο Ινσίνιε. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Kvaratskhelia αποδείχθηκε και πάλι απίστευτο ταλέντο πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της ημέρας.

Ο τραυματισμός του Ζανιόλο

Ήταν μια γλυκόπικρη και σκληρή νίκη με 1-0 εντός έδρας για την AS Roma εναντίον της Cremonese. Τα καλά νέα είναι ότι ο Chris Smalling σημείωσε τη νικητήρια κεφαλιά και ήταν ο πρώτος εντός έδρας αγώνας του Paulo Dybala στο Olimpico μπροστά στους νέους θαυμαστές του. Ο Αργεντινός δεν κατάφερε να κάνει πολλά στη βραδιά αλλά πέτυχε τρεις πόντους. Τα άσχημα νέα είναι ότι ο Nicolò Zaniolo υπέστη εξάρθρωση ώμου και πρόκειται να χάσει μερικές εβδομάδες. Ο τραυματισμός του έρχεται μια μέρα αφότου ο Gini Wijnaldum διαγνώστηκε με κάταγμα κνήμης που θα του κοστίσει το υπόλοιπο της χρονιάς, συμπεριλαμβανομένης της εμφάνισής του για την Ολλανδία στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Πολύ ατυχές ξεκίνημα της εβδομάδας για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο από πλευράς τραυματισμών.

καλύτερο γκολ

Εκτός από το εκπληκτικό του Kvaratskhelia κόντρα στη Monza, αξιοσημείωτος ήταν ο συνδυασμός μεταξύ Romelu Lukaku και Lautaro Martinez που οδήγησε στο πρώτο γκολ της Inter Milan εναντίον της Spezia.

Η μεγαλύτερη έκπληξη

Υπήρχαν πολλές προσδοκίες γύρω από την AC Monza αυτή τη σεζόν και οι δύο πρώτοι αγώνες δεν ήταν καθόλου καλοί. Η προβιβασμένη ομάδα απέτυχε να καταγράψει ούτε έναν βαθμό και πέτυχε μόνο ένα γκολ εναντίον της Τορίνο στο εναρκτήριο παιχνίδι, παρά όλες τις νέες υπογραφές. Για να κάνει τα πράγματα χειρότερα, ο βασικός αμυντικός Αντρέα Ρανόκια τραυματίστηκε στον αγώνα της Κυριακής και αναμένεται να χάσει αρκετές εβδομάδες. Η θέση του προπονητή Τζιοβάνι Στρόπα είναι ήδη σε κίνδυνο και τα επόμενα παιχνίδια θα είναι κρίσιμα για το μέλλον του.