Σημεία Ομιλίας | Ο Sarabia φέρνει την εμπειρία του Champions League στο Molineux

Ο 30χρονος, ο οποίος θα πάρει την πρώτη του γεύση από το ποδόσφαιρο της Premier League αυτή τη σεζόν, θα φέρει μια πληθώρα εμπειριών στα West Midlands, έχοντας παίξει στο υψηλότερο επίπεδο σε Ισπανία και Γαλλία, και η wolves.co.uk έχει μεγαλώσει σε τέσσερα σημεία συζήτησης από την καριέρα της Sarabia μέχρι σήμερα.

#1 Μεγαλώνοντας με τους Γαλαξιακούς

Γεννημένος στη Μαδρίτη, ο Sarabia έμελλε να παίξει για τον σύλλογο της πόλης του. Έχοντας παίξει για μια τοπική ποδοσφαιρική ομάδα ως νεαρός, η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε να τον καλέσει όταν ήταν μόλις 12 ετών, γράφοντάς τον στη διάσημη ακαδημία νέων της. Ο μέσος έχει προχωρήσει σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες της Ρεάλ και στην ομάδα Β του συλλόγου, τη Ρεάλ Μαδρίτης Καστίγια, όπου έπαιξε για πρώτη φορά τον Ιανουάριο του 2010. Το ντεμπούτο του για την Καστίγια έγινε στη Segunda Divisions B, την τρίτη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου, σε ένα πρωτάθλημα παιχνίδι εναντίον της Αλκορκόν, που έρχεται από τον πάγκο για τα τελευταία 32 λεπτά, αντικαθιστώντας τον σημερινό κεντρικό αμυντικό της Κάντιθ, Λουίς Ερνάντες, στην ήττα με 2-1 για τους νέους της Ρεάλ.

Ωστόσο, δεν άργησε να εγκατασταθεί στην ομάδα, σκοράροντας στη δεύτερη εμφάνισή του στις 17μι Ιανουάριος 2010, για να βοηθήσει την Castilla να κερδίσει 5-2 επί της Rayo Cantabria, προσθέτοντας το δεύτερο της ομάδας του αφού ο Rodrigo, πλέον παίκτης της Leeds United, άνοιξε το σκορ. Μετά από ένα εντυπωσιακό 12μηνο με την ομάδα, ο Σαραμπία κλήθηκε για πρώτη φορά στην ομάδα των ανώτερων ομάδων της Ρεάλ τον Δεκέμβριο του 2010 για έναν αγώνα του UEFA Champions League με την Οσέρ. Φορώντας τη φανέλα με το νούμερο 33, αντικατέστησε τον Κριστιάνο Ρονάλντο για τα τελευταία 28 λεπτά του αγώνα, καθώς η Ρεάλ κέρδισε με 4-0.

#2 Γίνε κανονικός παίκτης στη La Liga

Εκείνο το βράδυ του Τσάμπιονς Λιγκ στο Σαντιάγο Μπερναμπέου ήταν η μοναδική φορά που ο Σαραμπία βγήκε στα λευκά χρυσά της Ρεάλ Μαδρίτης. Αφού πέρασε το υπόλοιπο της σεζόν 2010/11 ως βασικός άνθρωπος για την Castilla, δεν χρειάστηκε πολύς χρόνος για τους συλλόγους της La Liga να καλέσουν τις υπηρεσίες του – και ήταν η Χετάφε που επωφελήθηκε από τα ταλέντα του μέσου. Παραμένοντας στη Μαδρίτη, η μετακίνηση του Σαραμπία στη Χετάφε ήρθε με μια επιλογή που επέτρεψε στη Ρεάλ να τον εξαγοράσει μετά από δύο χρόνια, εάν το επιθυμούσε. Έχοντας αποτύχει να παίξει ποδόσφαιρο κορυφαίας κατηγορίας στη Ρεάλ, η πρώτη του εμπειρία στη La Liga ήρθε από τον πάγκο. Με 31 λεπτά εντός έδρας σύγκρουσης της Χετάφε με τη Λεβάντε να απομένουν και το ματς χωρίς σκορ, η Σαραμπία είχε την ευκαιρία της – και μόλις δύο λεπτά αργότερα η ομάδα της πήρε το προβάδισμα.

Τα πέντε χρόνια του Σαραμπία στη Χετάφε ξεκίνησαν καλά, καθώς έστησε τον συμπαίκτη του Χουάν Βαλέρα για να πετύχει το μοναδικό γκολ σε μια αξιομνημόνευτη εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπαρτσελόνα, ενώ ήταν επίσης εναντίον της Μπάρτσα που ο Σαραμπία άνοιξε το δικό του. λογαριασμό στη La Liga, καθώς ήρθε από τον πάγκο για να σκοράρει κάτι που κατέληξε να είναι παρηγορητικό σε μια ήττα με 4-1. Πέντε χρόνια στην Azulones, που είδαν τον Sarabia να σκοράρει 14 γκολ σε 145 εμφανίσεις, έληξαν απογοητευτικά για τον μέσο καθώς η Χετάφε υποβιβάστηκε στη δεύτερη θέση. Με το απόθεμά του να αυξάνεται με κάθε σεζόν, γρήγορα βρέθηκε στην πρώτη κατηγορία με τη Σεβίλλη. Ένα γκολ και δύο ασίστ στο ντεμπούτο του στη La Liga για τον σύλλογο απέδειξε αμέσως την αξία του στην ομάδα και ο Σαραμπία συνέχισε να προοδεύει στην καριέρα του για τρία χρόνια στην Ανδαλουσία. Εν τω μεταξύ, ανεβάζει τον απολογισμό του στα 52 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.

#3 Επιστροφή στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο

Ενώ βρισκόταν στη Σεβίλλη, ο Σαραμπία επέστρεψε και στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Έχοντας απολαύσει το Champions League στη μοναδική του εμφάνιση με τη Ρεάλ, η τέταρτη εμφάνισή του την περίοδο 2016/17 τον είδε να επιστρέφει στη διοργάνωση καθώς έπαιξε 64 λεπτά στην ισοπαλία χωρίς γκολ της Σεβίλλης στη Γιουβέντους. Παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στους ομίλους, το πρώτο του γκολ με κεφαλιά βοήθησε την ομάδα να κερδίσει εντός έδρας 2-1 επί της Λέστερ Σίτι στον πρώτο αγώνα των 16, αλλά η ήττα με 2-0 στα East Midlands τερμάτισε τη σειρά τους. Ο Σαραμπία απόλαυσε άλλη μια πορεία στα νοκ άουτ του Champions League την επόμενη σεζόν. Μετά από δύο ισοπαλίες με τη Λίβερπουλ στη φάση των ομίλων, νίκησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη φάση των 32 και προκρίθηκε στα προημιτελικά. Το πρώτο ματς είδε τον Σαραμπία να βρίσκει δίχτυα εντός έδρας κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, αλλά ήταν deja vu καθώς ο στόχος του δεν ήταν και πάλι αρκετός για να εξασφαλίσει το πέρασμα περαιτέρω στη διοργάνωση. Η τελευταία του σεζόν στην Ισπανία τελείωσε με απογοήτευση καθώς η Σεβίλλη μπόρεσε να τερματίσει μόνο 6μι στη La Liga και αποβλήθηκαν από το Europa League στη φάση των 16 κόντρα στη Σλάβια Πράγας.

Μόλις ένα μήνα αφότου ο Λοπετέγκι ανέλαβε τον σύλλογο το καλοκαίρι του 2019, ο Σαραμπία πουλήθηκε στην PSG. Η πρώτη του σεζόν στη Γαλλία είδε τον μέσο να στέλνει το νικητήριο πέναλτι για να εξασφαλίσει στην ομάδα του τον τίτλο του Coupe de la Ligue 2020 εναντίον της Λυών, ενώ εμφανιζόταν επίσης τακτικά στον πάγκο για να βοηθήσει τον σύλλογο να προκριθεί στον τελικό του Champions League. Παρά το γεγονός ότι σκόραρε εναντίον της πρώην ομάδας Ρεάλ Μαδρίτης καθώς και εναντίον της Γαλατασαράι στη φάση των ομίλων, ο Σαραμπία έμεινε στον πάγκο για τον τελικό καθώς η Μπάγερν κέρδισε με 1-0. Ακολούθησαν περαιτέρω τίτλοι πρωταθλήματος και κυπέλλου ενώ ήταν στο Παρίσι, αλλά με περιορισμένο ξεκίνημα απόλαυσε μια εξαιρετικά επιτυχημένη δανεική σεζόν στην Σπόρτινγκ CP στην Πορτογαλία, με την οποία βρήκε δίχτυα 21 φορές σε 25 αγώνες, κέρδισε το Πορτογαλικό Λιγκ Καπ. , ενώ έφτασε και στη φάση των νοκ άουτ του Champions League 2021/22, που έληξε με ήττα από τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Σαραμπία επέστρεψε στην PSG στην αρχή της φετινής σεζόν και μετά από τρεις εμφανίσεις στη φάση των ομίλων του Champions League, αποχωρεί από τον σύλλογο έχοντας πραγματοποιήσει 100 εμφανίσεις και 22 γκολ.

#4 Για σύλλογο και χώρα

Ένας παραγωγικός παίκτης για τη διεθνή ομάδα νέων, ο Σαραμπία έχει παίξει σε όλα τα επίπεδα για την Ισπανία, από κάτω των 16 ετών μέχρι την ομάδα των ανώτερων. Η πρώτη του συμμετοχή για τη χώρα του ήρθε το 2008, όταν σκόραρε δύο φορές σε τρεις εμφανίσεις για τους Under-16s. Κατά τη διάρκεια των πρώτων χρόνων του με την Ισπανία, ο Σαραμπία συμμετείχε επίσης στο Παγκόσμιο Κύπελλο U17 της FIFA 2009 στη Νιγηρία. Κατά τη διάρκεια αυτής της διοργάνωσης, έπαιξε σε όλα τα παιχνίδια της Ισπανίας, έχοντας σκοράρει και πήρε μια ασίστ στην πρώτη νίκη της ομάδας του κόντρα στις Ηνωμένες Πολιτείες. Ωστόσο, η πορεία τους έληξε στα ημιτελικά κόντρα στους γηπεδούχους. Η πρώτη του αλληλεπίδραση με το νέο του αφεντικό της Γουλβς ήρθε κατά τη διάρκεια της θητείας του στους Under-19s. Με τον Lopetegui να προπονεί υπό τον Gines Melendez, ο Sarabia έλαβε το περιβραχιόνιο του αρχηγού ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 της UEFA. Για άλλη μια φορά σκόραρε στο πρώτο παιχνίδι της χώρας του, για να εξασφαλίσει τη νίκη με 4-1 επί του Βελγίου, πριν ο δεύτερος του αγώνα έρθει σε ένα τραμπ από μια ομάδα της Δημοκρατίας της Δ. Η Ιρλανδία, η οποία στη συνέχεια περιλάμβανε τους άνδρες της Wolves, Aaron McCarey και Anthony Forde. Η Ισπανία κέρδισε τη διοργάνωση μετά τη νίκη με 3-2 επί της Τσεχίας στον τελικό.

Έχοντας επίσης εκπροσωπήσει τους U-21s, ο Sarabia έλαβε την πρώτη του συμμετοχή για τους μεγάλους από τον Robert Moreno τον Αύγουστο του 2019 για ένα ζευγάρι προκριματικών του Euro 2020 εναντίον της Ρουμανίας και των Νήσων Φερόε, κάνοντας το ντεμπούτο του στον πάγκο στο 77ο λεπτό του παλιού αγώνα ως Ισπανία. κέρδισε με 2-1. Δεν χρειάστηκε να περιμένει πολύ για να βρει τα δίχτυα στη διεθνή σκηνή, καθώς έπαιξε 90 λεπτά από το 7-0 της Μάλτας και πέτυχε το τέταρτο γκολ της Ισπανίας στη βραδιά. Παρά το γεγονός ότι δεν ανακλήθηκε για έξι μήνες, συμπεριλήφθηκε στην αποστολή του Λουίς Ενρίκε για το Euro 2020, σκοράροντας δύο φορές στη διοργάνωση, μία στη νίκη με 5-0 επί της Σλοβακίας, πριν προσθέσει άλλο ένα στη νίκη τους με 5-3 στην παράταση επί της Κροατίας στο τελευταίο. 16. Ο Σαραμπία έχει σκοράρει από τότε εναντίον της Γεωργίας, της Ελλάδας, της Ελβετίας και της Τσεχίας, καθώς και ένα τέρμα σε φιλικό με την Ισλανδία την επόμενη χρονιά, κερδίζοντας την κλήση του για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022, αν και η μοναδική του εμφάνιση για το Κατάρ ήταν καθυστερημένος αναπληρωματικός στις 16 τελευταίες ήττες από το Μαρόκο.