Προεπισκόπηση: Λυών vs. Clermont – πρόβλεψη, νέα της ομάδας, lineup

Sports Mole προεπισκόπηση της κυριακάτικης αναμέτρησης της Ligue 1 μεταξύ της Λυών και του Κλερμόντ, συμπεριλαμβανομένων προβλέψεων, ειδήσεων ομάδων και πιθανών ενδεκάδων.

Κλερμόν θα ξεκινήσει το 2023 αναζητώντας την πρώτη του νίκη Λυών στη Ligue 1 όταν ταξιδεύουν στο Groupama Stadium για να τους αντιμετωπίσουν την Κυριακή.

Η OL έκλεισε το 2022 με 4-2 επί της Μπρεστ, ενώ η Κλερμόντ έχασε τον δεύτερο συνεχόμενο αγώνα πρωταθλήματος, 2-0 εντός έδρας από τη Λιλ.

Προεπισκόπηση αγώνα

© Reuters

Στο δρόμο για το νέο έτος, Λοράν Μπλαν θα έπρεπε να αισθάνεται λίγο καλύτερα για την απόδοση της ομάδας τους, η οποία έκανε καλά που απάντησε στην ισοφάριση της Μπρεστ στο πρώτο ημίχρονο την Τετάρτη, θέτοντας το παιχνίδι απρόσιτο στα τελευταία 45 λεπτά.

Είναι αήττητη στους τρεις τελευταίους εντός έδρας αγώνες της εντός έδρας, δεχόμενοι ένα γκολ ή λιγότερο σε κάθε έναν από τους αγώνες πρωταθλήματος που παίζονται στο Groupama Stadium αυτή τη σεζόν.

Ο απολογισμός των τεσσάρων τερμάτων τους κόντρα στην Μπρεστ ήταν ο μεγαλύτερος που είχαν σκοράρει εκτός έδρας το 2022-23, ενώ ο Λες Γκόνες σκόραρε πολλές φορές σε τέσσερις περιπτώσεις στη Λυών, αποτυγχάνοντας να βρει τα δίχτυα μία φορά.

Όλες οι νίκες της τρέχουσας σεζόν ήρθαν όταν η Olympique Lyonnais σκόραρε πρώτη, σημειώνοντας ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε έξι από τα οκτώ εντός έδρας παιχνίδια της στο Auvergne-Rhône-Alpes.

Ενώ είναι ισόβαθμοι στην τέταρτη θέση της Ligue 1 με 27 γκολ μέχρι στιγμής, περισσότερα από τα μισά από αυτά προέρχονται από δύο παίκτες.

Η Λυών δέχθηκε τρία γκολ στο Κλερμόντ σε αυτό ακριβώς το παιχνίδι την περασμένη σεζόν, χάνοντας το προβάδισμα 3-1 στα τελευταία 10 λεπτά συν τις καθυστερήσεις, καταλήγοντας τελικά στην ισοπαλία 3-3.

Ο Elbasan Rashani της Clermont γιορτάζει το πρώτο του γκολ με τους συμπαίκτες του στις 6 Φεβρουαρίου 2022© Reuters

Ένα ακόμη κακό δεύτερο ημίχρονο την Τετάρτη αποδείχτηκε ότι ήταν η ήττα της Clermont, καθώς τα πέντε από τα τελευταία έξι γκολ που δέχτηκε σε εθνικό επίπεδο σημειώθηκαν στα τελευταία 45 λεπτά, συμπεριλαμβανομένων των δύο εναντίον της Les Dogues νωρίτερα αυτή την εβδομάδα.

Επί του παρόντος χωρίς νίκη στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις τους στο πρωτάθλημα, Πασκάλ ΓκαστιένΟι άνδρες της Οσέρ απέτυχαν να σκοράρουν σε εγχώριο αγώνα από τότε που κέρδισαν την Οσέρ με 2-1 στις αρχές Οκτωβρίου.

Οι εννέα από τους 13 βαθμούς που έχουν συγκεντρώσει μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν έχουν προέλθει από την έδρα τους, ενώ όλοι εκτός από έναν από τους αγώνες δρόμου το 2022-23 έχουν κριθεί από ένα γκολ ή λιγότερο.

Έχουν συγκεντρώσει πέντε βαθμούς μετά την απώλεια θέσεων αυτή τη σεζόν, συμπεριλαμβανομένων τεσσάρων ως φιλοξενούμενη ομάδα.

Παρά τους πρόσφατους αγώνες τους, έχουν βάλει τον εαυτό τους σε μια αξιοπρεπή θέση να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία για άλλη μια εκστρατεία, επί του παρόντος εννέα βαθμούς πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Οι CF63 έχουν 19 βαθμούς μετά από 16 αγώνες εντός έδρας, πέντε περισσότερους από ό,τι κατάφεραν σε αυτό το στάδιο της προηγούμενης εκστρατείας κορυφαίας κατηγορίας.

Φόρμα Lyon Ligue 1:

Φόρμα Λυών (όλες οι διοργανώσεις):

Φόρμα Clermont Ligue 1:

Ειδήσεις ομάδας

Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ γιορτάζει το γκολ της Λυών εναντίον της Λίβερπουλ στις 11 Δεκεμβρίου 2022© Reuters

Πρώτος σκόρερ της Λυών αυτή τη σεζόν Αλεξάντρ Λακαζέτ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι στα δύο τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος

Το χτύπημα του από τα 12 μέτρα κόντρα στην Μπρεστ τον έφερε στο ίδιο επίπεδο με τον πρώην επιθετικό της Ligue 1 Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς για τη δεύτερη μεγαλύτερη κατηγορία στη γαλλική κορυφαία κατηγορία από το 2010, ένα κατόρθωμα που νικήθηκε μόνο από τη Μονακό Ουίσαμ Μπεν Γιέντερ (30).

Τα άλλα γκολ του ΟΛ αυτή την εβδομάδα πέτυχαν ο Κεφάλιτο πέμπτο του της εκστρατείας, ενώ Maxence Caqueret και Ράιαν Τσέρκι βρήκε το δίχτυ για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν και Moussa Dembele – Best of Moussa Dembele έχει τρία γκολ σε δύο παιχνίδια πρωταθλήματος με την Κλερμόν.

Τζερόμ Μπόατενγκ και Henrique μείνετε μακριά λόγω προβλημάτων στο γόνατο, Χουσέμ Αουάρ έχει μυϊκή ένταση και Ο Μαλό θέλει πιθανόν να χάσει άλλον αγώνα λόγω τραυματισμού στον μηρό.

Ελμπασάν Ρασάνι διπλασίασε για την Clermont στο τελευταίο της ταξίδι στο Groupama Stadium, ενώ βοήθησε και ένα αυτογκόλ από Sinaly Diomandeενώ Μόρι Ντιάου κατάφερε μόλις μία απόκρουση απέναντι στη Λιλ αυτή την εβδομάδα, παρά το γεγονός ότι είχε 57 αυτή τη σεζόν, τρίτη μεταξύ των τερματοφυλάκων της Ligue 1.

Είδαμε δύο νέα πρόσωπα στο Clermont να ξεκινούν στις 11 την Τετάρτη από την πλευρά που ξεκίνησε τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος εναντίον της Lens ως Τζιμ Αλεβίνα και Νετ Μπόρχες αντικαταστάθηκε Jeremiah Bela και Έλα Άντρικ.

Mehdi Zeffane αναμένεται να χάσει άλλες λίγες εβδομάδες με τραυματισμό στη γάμπα, ενώ Maximilien Caufriez δεν θα είναι διαθέσιμος την Κυριακή, αφού έλαβε δύο κρατήσεις σε κάθε ημίχρονο του τελευταίου αγώνα.

Πιθανή αρχική σύνθεση στη Λυών:
Λόπες? Tagliafico, Lukeba, Diamond, Kumbe; Caqueret, Poor; Toko camp, Dembele, Tete; Lacazette

Πιθανή σύνθεση έναρξης για το Clermont:
Diaw; Seidu, Wieteska, Cisse; Khaoui, Gastien, Magnin, Neto Borges; Allevinah, Rashani; Kyei

SM λέξεις πράσινο φόντο

Λέμε: Λυών 3-1 Κλερμόν

Η Λυών εξακολουθεί να φαίνεται κάπως ύποπτη μερικές φορές στην άμυνα, αλλά δεδομένης της φόρμας του Lacazette και του είδους της δημιουργικότητας που μπορεί να χρησιμοποιήσει στη μεσαία γραμμή, πιστεύουμε ότι θα έχει αρκετά για να προσπεράσει τον Clermont την ημέρα του αγώνα.

Για μια ανάλυση δεδομένων των πιο πιθανών αποτελεσμάτων, βαθμολογιών και πολλά άλλα για αυτόν τον αγώνα, κάντε κλικ εδώ.

Τέχνασμα

Οι ειδικοί συνεργάτες μας tipster στο Sporita.com προβλέπουν κάτω από 3,5 γκολ σε αυτό το παιχνίδι. Κάντε κλικ εδώ για να μάθετε τι άλλο προβλέπουν για αυτό το παιχνίδι και για περισσότερες από τις αποδεδειγμένες ποδοσφαιρικές συμβουλές τους.Κάτω από 3.5: δεδομένα

Αναγνωριστικό:503037:1false2false3false:QQ::από τη βάση δεδομένων επιφάνειας εργασίας:LenBod:collect14001: