Πρέμιερ Λιγκ Νιούκαστλ, Φόρεστ και Μπόρνμουθ αποκλείστηκαν από το Κύπελλο Αγγλίας

Ο Ίαν Ποβέντα της Μπλάκπουλ πανηγυρίζει αφού σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ στο Κύπελλο Αγγλίας.

ΛΟΝΔΙΝΟ – Η Νιούκαστλ της κορυφαίας κατηγορίας της Premier League υπέστη μια σοκ αποχώρηση από το Κύπελλο Αγγλίας από την τρίτη κατηγορία Σέφιλντ την Τετάρτη, ενώ οι μαχητές της πρώτης κατηγορίας Νότιγχαμ Φόρεστ και Μπόρνμουθ έπεσαν επίσης από τους αντιπάλους της χαμηλότερης κατηγορίας το Σάββατο.

Κατά τα άλλα, σε μια γεμάτη γεγονότα ημέρα δράσης στον τρίτο γύρο, ο Χάρι Κέιν έφτασε κοντά στο να γίνει ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της Τότεναμ όταν σκόραρε στο 1-0 επί της Πόρτσμουθ.

Ο Ryan Reynolds και ο Rob McElhenney, οι ηθοποιοί του Χόλιγουντ που είναι συνιδιοκτήτες του Wrexham, πρωτοστάτησαν στους εορτασμούς στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης μετά την έκπληξη της ομάδας τους με 4-3 εκτός Πρωταθλήματος στη δεύτερη κατηγορία του Κόβεντρι.

Αλλά ήταν η Τετάρτη που έκλεψε την παράσταση με την εντυπωσιακή νίκη 2-1 στο Χίλσμπορο εναντίον μιας ομάδας της Νιούκαστλ που βρίσκεται τρίτη στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Έντι Χάου ήταν αήττητη στα προηγούμενα 15 παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά η Τετάρτη, δεύτερη αυτή τη στιγμή στη League One, είναι τώρα αήττητη σε 10 συνεχόμενους αγώνες, αφού το δοκάρι του Τζος Γουίντας κατέπληξε τους Magpies.

Η Τετάρτη προηγήθηκε στο 52ο λεπτό, όταν ο Γουίντας, ο οποίος φαινόταν σε θέση οφσάιντ, απέκρουσε την μπάλα μακριά από τον Ντένις Αντενιράν από κοντά.

Ο Γουίντας σκόραρε το δεύτερο του γκολ 13 λεπτά αργότερα, κάνοντας ψύχραιμη μετατροπή μετά από πάσα του Μάικλ Σμιθ.

Η Νιούκαστλ μείωσε στο 68′ όταν ο Μπρούνο Γκιμαράες έσπρωξε από κοντά αλλά ο Κρις Γουντ έχασε τη χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσει με σουτ από τα 10 μέτρα έξω.

Σε μια μέρα σοκ που έδειξε ότι το Κύπελλο Αγγλίας μπορεί ακόμα να δονείται παρά τη μειωμένη κατάστασή του, η National League Wrexham απόλαυσε ένα από τα πιο αξιομνημόνευτα αποτελέσματα στην πρόσφατη ιστορία της διοργάνωσης.

Ο Sam Dalby και ο Elliot Lee σκόραραν για να δώσουν στο Wrexham ένα ονειρεμένο ξεκίνημα πριν ο Ben Sheaf συγκεντρώσει ένα για το Coventry.

Ο Τόμας Ο’ Κόνορ άρπαξε το τρίτο του Ρέξαμ πριν το πέναλτι του Πολ Μάλιν εμφανιστεί για να σφραγίσει τη νίκη, με τον Τζόναθαν Πάντσο του Κόβεντρι να αποβάλλεται για το χάντμπολ.

Ο Viktor Gyokeres και ο Kasey Palmer πέτυχαν για το Coventry στα τελευταία στάδια, αλλά ο Wrexham κράτησε για να φτάσει στον τέταρτο γύρο για πρώτη φορά από το 2000, πυροδοτώντας μια βλασφημία ανάρτηση στο Instagram από τον Reynolds.

Ο Said Benrahma σκόραρε με ρουκέτα μεγάλης εμβέλειας στο 79ο λεπτό εναντίον της πρώην ομάδας του, Brentford, καθώς η μαχόμενη West Ham μείωσε την πίεση στο αφεντικό David Moyes με τη νίκη με 1-0.

– “Φανταστικός ανταγωνισμός” –

Το αφεντικό της Forest, Steve Cooper, όρισε μια εντελώς διαφορετική αρχική ενδεκάδα για το παιχνίδι στο Blackpool, μετά τη νίκη της ομάδας του επί της Σαουθάμπτον μεσοβδόμαδα, την έβγαλε από τη ζώνη του υποβιβασμού της Premier League.

Το σχέδιο απέτυχε καθώς η ομάδα της Championship κέρδισε 4-1 στο Bloomfield Road, με γκολ από τους Marvin Ekpiteta, Ian Poveda, CJ Hamilton και Jerry Yates.

«Είναι ένας φανταστικός διαγωνισμός στον οποίο έχω ευλογηθεί με μερικές φανταστικές μέρες και αυτή ήταν μία από αυτές», δήλωσε στο BBC ο διευθυντής της Blackpool, Michael Appleton.

Δύο γκολ ο καθένας από τους Anass Zaroury και Manuel Benson έδωσαν την πρώτη θέση της Championship, Burnley, στη νίκη με 4-2 στη Bournemouth.

– Ο Κέιν χτυπάει –

Στο στάδιο της Τότεναμ, ο αρχηγός της Αγγλίας Κέιν σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 50ο λεπτό, δεχόμενος τη μπάλα στην άκρη της μεγάλης περιοχής και κάνοντας μια ωραία προσπάθεια κέρλινγκ πέρα ​​από την απελπισμένη βουτιά του Τζος Γκρίφιθς.

Ο Κέιν, με τέσσερα γκολ σε τέσσερα παιχνίδια από τότε που έχασε το πέναλτι κατά της Γαλλίας που οδήγησε στην αποχώρηση της Αγγλίας από το Παγκόσμιο Κύπελλο, έχει τώρα 265 γκολ για τους Σπερς – ​​μόλις ένα πίσω από τον πρώτο σκόρερ του συλλόγου, Τζίμι Γκριβς.

«Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι», είπε ο Κέιν. “Μερικές φορές μπορείς να σκέφτεσαι υπερβολικά τα πράγματα. Προφανώς αισθάνομαι καλά και νιώθω σε φόρμα. Η νοοτροπία μου είναι να βοηθήσω την ομάδα και ελπίζω να έρθουν οι στόχοι.”

Η Λέστερ, που κέρδισε το Κύπελλο Αγγλίας πριν από δύο χρόνια, κέρδισε με 1-0 την Γκίλινγκχαμ, η οποία βρίσκεται στην τελευταία θέση της τέταρτης κατηγορίας.

Ο Jamie Vardy ήταν ο πάροχος καθώς ο Kelechi Iheanacho χτύπησε με κλινικό τελείωμα στο 56ο λεπτό.

Η ομάδα του υπογείου της Premier League, Σαουθάμπτον, ήρθε από πίσω για να κερδίσει την περσινή ημιτελική της Κρίσταλ Πάλας με 2-1.