Πρέμιερ Λιγκ: Επτά βαθμούς η Άρσεναλ, δεύτερη η Νιούκαστλ | Ποδοσφαιρικά Νέα

Η Άρσεναλ έφτασε από μέσα του στόχου να νικήσει τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ με 3-1 και να διευρύνει το προβάδισμά της στην Πρέμιερ Λιγκ στους επτά βαθμούς, καθώς η σεζόν της κορυφαίας κατηγορίας συνεχίστηκε τη Δευτέρα.

Νωρίτερα στο πρόγραμμα Boxing Day, η Newcastle United κατέλαβε τη δεύτερη θέση καθώς επικράτησε της Leicester City με 3-0 εκτός έδρας για την έκτη διαδοχική της νίκη στην Premier League.

Ο Χάρι Κέιν ξεπέρασε την ποινή του για το Παγκόσμιο Κύπελλο βοηθώντας την Τότεναμ να ανακάμψει για να ισοφαρίσει 2-2 στο Μπρέντφορντ, ενώ η Λίβερπουλ επέστρεψε σε καλό δρόμο με τη νίκη με 3-1 στην Άστον Βίλα με τον έφηβο Στέφαν Μπάισετιτς να ενώνει τους Μοχάμεντ Σαλάχ και Βίρτζιλ βαν Ντάικ στο φύλλο αγώνα.

Ο πρώην προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης και της Ισπανίας, Julen Lopetegui, ξεκίνησε δυναμικά ως επικεφαλής της Wolverhampton Wanderers, αφού η ομάδα του ήρθε από πίσω για να βυθίσει την Everton με 2-1 με το γκολ του Rayan Ait-Nouri στην καθυστέρηση και να αυξήσει την πίεση στον Frank Lampard.

Μετά από μια παύση 44 ημερών που προκλήθηκε από το Παγκόσμιο Κύπελλο, η Πρέμιερ Λιγκ ξανάρχισε με πολλούς παίκτες να επέστρεψαν από τις διεθνείς υποχρεώσεις και η Άρσεναλ συνέχισε ακριβώς από εκεί που σταμάτησε.

Ο πρώην προπονητής Αρσέν Βενγκέρ παρακολούθησε από τις εξέδρες στο Emirates Stadium καθώς η Άρσεναλ, κορυφαία τα Χριστούγεννα για πρώτη φορά από τη σεζόν 2007-08, απάντησε με έμφαση σε ένα πρόωρο πέναλτι από τον Said Benrahma της Γουέστ Χαμ.

Ο Μπουκάγιο Σάκα ισοφάρισε από κοντά στο 53ο λεπτό και ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι έσπασε ένα σουτ έξι λεπτά αργότερα και έφερε μπροστά την Άρσεναλ.

Ο Eddie Nketiah σημείωσε το τρίτο γκολ της Arsenal για να ολοκληρώσει τη νίκη και να εξασφαλίσει ότι θα διατηρήσει το 100% εντός έδρας ρεκόρ της. Έχει 40 βαθμούς σε 15 αγώνες, επτά μπροστά από τη Νιούκαστλ που έχει παίξει ένα παιχνίδι παραπάνω. Η Άρσεναλ είναι οκτώ μπροστά από την τρίτη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει παίξει 14.

«Δείξαμε πολλή ψυχραιμία και ποιότητα», είπε ο προπονητής της Άρσεναλ, Μικέλ Αρτέτα. Δεν αρχίσαμε να παίζουμε το παιχνίδι που ήθελαν να παίξουν, απλώς συνεχίσαμε να πιέζουμε, να πιστεύουμε και να αξίζουμε τη νίκη».

Ο Joelinton, ο Miguel Almiron και ο Chris Wood ήταν όλοι εύστοχοι καθώς μια αδίστακτη Newcastle χτύπησε τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο εναντίον της Leicester για να τροφοδοτήσει τα όνειρα των οπαδών της για πρόκριση στο Champions League, ή ίσως περισσότερο.

«Η σεζόν είναι ακόμα αρκετά νέα ώστε να υπάρχουν όλες οι πιθανότητες για εμάς», είπε ο Έντι Χάου, ο οποίος έχει μεταμορφώσει τη Νιούκαστλ από τότε που ανέλαβε τον περασμένο Νοέμβριο, αφότου ανέλαβε μια κοινοπραξία που υποστηρίζεται από σαουδαραβικές επενδύσεις.

Ο Χάρι Κέιν της Τότεναμ χειροκροτεί τους φιλάθλους μετά τον αγώνα με την Μπρέντφορντ. Φωτογραφία: Reuters/David Klein

Η τέταρτη Τότεναμ ξεκίνησε με ένα εφιαλτικό ξεκίνημα στο Μπρέντφορντ, αλλά έκανε και πάλι επιστροφή, με τους Κέιν και Πιερ-Εμίλ Χόιμπιεργκ να σκοράρουν σε διάστημα έξι λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο για να ακυρώσουν τα προηγούμενα χτυπήματα των Βιτάλι Τζανέλτ και Ιβάν Τόνεϊ.

Ήταν το πρώτο παιχνίδι του Κέιν από τότε που έχασε πέναλτι στην ήττα της Αγγλίας στον προημιτελικό από τη Γαλλία στο Παγκόσμιο Κύπελλο και έδειξε ότι είχε ξεπεράσει αυτή την οπισθοδρόμηση με μια δυνατή κεφαλιά.

Η Fluid Liverpool ξεπέρασε την Άστον Βίλα για να πάρει την έκτη θέση στον πίνακα.

Ο επιθετικός Σαλάχ σκόραρε το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων στο πέμπτο λεπτό μετά από μια υπέροχη πάσα από τους επιδρομείς πλάγιους μπακ Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ και Ρόμπερτσον.

Ο αμυντικός βαν Ντάικ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ στο 37ο λεπτό με ένα υπέροχο σουτ με το αριστερό μετά από στήσιμο του Σαλάχ. Ο Ollie Watkins απάντησε για τον Villa, αλλά ο 18χρονος Ισπανός μέσος Bajcetic μπήκε κρυφά στο τρίτο γκολ της Liverpool.

Η Φούλαμ κέρδισε με 3-0 στην Κρίσταλ Πάλας που είδε δύο παίκτες να αποβληθούν, ενώ η Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον κέρδισε μια άνετη νίκη με 3-1 στη Σαουθάμπτον που βυθίστηκε στον πάτο.