Πέντε στατιστικά από την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-1 στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας από την Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε απογοητευμένη καθώς η Μπαρτσελόνα απέκλεισε τη νικητή του Ισπανικού Σούπερ Καπ Σαουδική Αραβία με μια πειστική νίκη 3-1 στην οποία οι Λος Μπλάνκος δεν ξεκίνησαν ποτέ.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα του Τσάβι και παραιτήθηκε από τον τίτλο που κέρδισε το 2022 με τη νίκη επί της Athletic Club.

Ακολουθούν πέντε στατιστικά στοιχεία που βοηθούν στην κατανόηση της μάχης και της σημασίας της.

37: Ο αριθμός των clasico που παίχτηκαν από τη στιγμή που η Ρεάλ Μαδρίτης απέτυχε να σκοράρει εύστοχο σουτ στα πρώτα 45 λεπτά

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε μόνο μία προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, αυτή του Καρίμ Μπενζεμά στο 17ο λεπτό που πέρασε άουτ, και δεν κατάφερε ούτε ένα σουτ άουτ στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Η τελευταία φορά που συνέβη αυτό ήταν πριν από 37 Clásico. Ήταν ο δεύτερος αγώνας ενός ημιτελικού Champions League που έληξε 1-1 στο Camp Nou, με τον Marcelo να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν στο αποκορύφωμα της έντασης του Κλάσικο υπό τον Ζοσέ Μουρίνιο, σχεδόν πριν από 12 χρόνια.

Τελικά, στο 70′ ο Τόνι Κρόος στέλνει μακρινό σουτ στην αγκαλιά του Μαρκ Άντρε τερ Στέγκεν. Ήταν η πρώτη από τις πέντε προσπάθειες που θα ήταν εύστοχες στο δεύτερο ημίχρονο, αν και καμία από αυτές δεν απείλησε σοβαρά τον Γερμανό τερματοφύλακα μέχρι τις δύο στον πρόσθετο χρόνο που οδήγησε στον Καρίμ Μπενζεμά να μετατρέψει τη δεύτερη.

Φωτογραφία από τον Yasser Bakhsh/Getty Images

2: Διαφορά στους τίτλους του Ισπανικού Σούπερ Καπ με την Μπαρτσελόνα

Ήταν μια ευκαιρία για τη Ρεάλ Μαδρίτης να έρθει πιο κοντά στη Μπαρτσελόνα για τον αριθμό των τίτλων του Ισπανικού Σούπερ Καπ, αλλά αντίθετα η Μπαρτσελόνα αποχώρησε. Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει κατακτήσει το τρόπαιο 13 φορές, το 1988, το 1989, το 1990, το 1993, το 1997, το 2001, το 2003, το 2008, το 2012, το 2017, το 2020 και το 2022, ενώ η Μπαρτσελόνα το έχει κατακτήσει 15 φορές.

Η νίκη σημαίνει επίσης ότι η Μπαρτσελόνα έκλεψε τη Μπαρτσελόνα να γίνει η πρώτη ομάδα που κατακτά διαδοχικά τίτλους Σούπερ Καπ Ισπανίας μετά την ομάδα της Μπαρτσελόνα το 2010-11 με τους Πεπ Γκουαρδιόλα και Λιονέλ Μέσι στο απόγειό τους. Η τελευταία φορά που οι Los Blancos το έκαναν αυτό ήταν το 1988-1990.

Αυτό ήταν όλο παρά το ισχυρό ρεκόρ σε αυτόν τον διαγωνισμό. Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν κοντά στο να ισοφαρίσει το ρεκόρ της Μπαρτσελόνα σε συνεχόμενες νίκες στον τελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ όταν οι Καταλανοί κέρδισαν πέντε στη σειρά μεταξύ 2005 και 2011, αλλά μετά από τρεις νίκες, η Ρεάλ Μαδρίτης έχει τώρα μια ήττα στη Σαουδική Αραβία.

44,8%: Το ποσοστό των λεπτών που έπαιξε ο Eduardo Camavinga στους αγώνες που έπαιξε

Για άλλη μια φορά, ο Eduardo Camavinga αποβλήθηκε στην ανάπαυλα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά την απογείωση από τον Carlo Ancelotti εναντίον της Valencia στον ημιτελικό του ισπανικού Super Cup.

Αν και έχει πραγματοποιήσει 25 εμφανίσεις αυτή τη σεζόν, συμπεριλαμβανομένων 10 εκκινήσεων, έχει συμπληρώσει τα πλήρη 90 λεπτά μόνο δύο φορές – κόντρα στην Cacereño στο Copa del Rey και στην εκτός έδρας ήττα από τη RB Leipzig στην πρωταθλήτρια League of Nations.

Ο 20χρονος μέσος έχει παίξει 1.071 λεπτά συνολικά, αλλά αυτό είναι κατά μέσο όρο λιγότερο από 45 λεπτά ανά παιχνίδι. Το 44,8% των λεπτών που παίζονται ισούται με 40 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα.

0: Κερδισμένες μονομαχίες, επαναλήψεις ή ασίστ του Λούκα Μόντριτς

Ήταν μια τρομερή εμφάνιση σε όλα τα επίπεδα, αλλά από τα πιο συγκλονιστικά ήταν ο Λούκα Μόντριτς. Ο Κροάτης είχε ένα καταστροφικό 65 λεπτά πριν τον αποσπάσει ο Κάρλο Αντσελότι για τον Dani Ceballos.

Ενώ συμπλήρωσε 27 από τις 29 πάσες του, μόνο πέντε ήταν στο τελευταίο τρίτο και καμία από αυτές δεν δημιούργησε ευκαιρία. Αμυντικά έχασε τις δύο μονομαχίες του, δεν κατάφερε να κερδίσει μία φορά την μπάλα και έκανε φάουλ χωρίς να κερδίσει καμία.

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα - Σούπερ Καπ Ισπανίας

Ο 37χρονος δεν έχει παίξει 90 λεπτά για τη Ρεάλ Μαδρίτης από την ισοπαλία 1-1 με τη Χιρόνα τον Οκτώβριο, η οποία ήταν μόλις η δεύτερη φορά αυτή τη σεζόν που το έκανε και στο 1-νίκη -0 επί της Χετάφε. Τα λεπτά του είναι ξεκάθαρα διαχειριζόμενα, αλλά μετά το Μουντιάλ, δύο παιχνίδια σε μια εβδομάδα σε τόσο υψηλό επίπεδο μπορούν να κάνουν τον φόρο τους.

1: Πρώτη αγωνιστική ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης στη Σαουδική Αραβία

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει παίξει έξι παιχνίδια στη Σαουδική Αραβία, όλα στο Supercopa de España, και αυτή είναι η πρώτη φορά που ηττάται.

Από τα έξι παιχνίδια, τα τρία έληξαν ισόπαλα, ένα μετά την παράταση και δύο ισοπαλίες που τελικά κέρδισαν στα πέναλτι. Η ήττα, η δεύτερη από τις έξι αναμετρήσεις που θα διεξαχθεί από την Μπαρτσελόνα, είναι η πρώτη για τη Ρεάλ Μαδρίτης στη χώρα.

Ήταν ένα sold-out πλήθος στο Διεθνές Στάδιο King Fahd στο Ριάντ, που δόθηκε επίσημα με 57.000 θεατές, αλλά πιστεύεται ότι ήταν περισσότεροι. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με το προηγούμενο Clásico που παίχτηκε εκεί, όταν οι περιορισμοί του Covid-19 σήμαιναν ότι μόνο 35.000 οπαδοί μπορούσαν να παρευρεθούν στο στάδιο των 68.000 θέσεων.