Ο Σκωτσέζος επιθετικός Τσε Άνταμς σημειώνει ένα δοκάρι στη νίκη των Saints

Ο Τσε Άνταμς σημείωσε ένα τέρμα καθώς η Σαουθάμπτον χρειάστηκε να έρθει από πίσω για να εξασφαλίσει τη νίκη με 2-1 στο Carabao Cup επί της League One Lincoln.

Ο πρώτος σκόρερ Άνταμς χτύπησε και τις δύο πλευρές του ημιχρόνου για να γλιτώσει τους Αγίους από το κοκκίνισμα, αφού οι Imps απείλησαν να αναστατωθούν μετά το πρώτο αυτογκόλ του Gavin Bazunu.

Οι ασταθείς οικοδεσπότες πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό μια αξέχαστη ισοπαλία στον τέταρτο γύρο στο αραιοκατοικημένο St Mary’s, αφήνοντας τον Jones με πολλά να συλλογιστεί καθώς σχεδιάζει μια αποστολή επιβίωσης στην Premier League.

Ο νικητής του Adams – το όγδοο γκολ του στη σεζόν – ήρθε 16 λεπτά πριν, αποτρέποντας τον κίνδυνο μιας διαδικασίας πέναλτι, το οποίο οι Άγιοι ζήτησαν να περάσουν κρυφά από την τρίτη κατηγορία Σέφιλντ την Τετάρτη στον προηγούμενο γύρο.

Ο Λίνκολν, ο οποίος βρίσκεται 14ος στο Sky Bet League One και κέρδισε την Championship Bristol City στον τρίτο γύρο, αθώωσε τον εαυτό του καλά και πιθανότατα θα φύγει από τη Νότια Ακτή νιώθοντας στεναχωρημένος καθώς οι επαναλήψεις υποδεικνύουν ότι η ισοφάριση του Adams στο 25ο λεπτό ήταν οφσάιντ.

Ο αναπληρωματικός των Saints, Samuel Edozie, έχασε μια χρυσή ευκαιρία για να εξασφαλίσει το αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις, όταν με κάποιο τρόπο πυροβόλησε άουτ από ανοιχτό τέρμα, ενώ ο νικητής του αγώνα Adams θα έπρεπε να είχε πετύχει χατ-τρικ με ένα ακόμη εξαιρετικό άνοιγμα.

Το πρώτο παιχνίδι του Τζόουνς ως προπονητής των Saints – μια ήττα 3-1 στην Premier League από τη Λίβερπουλ στις 12 Νοεμβρίου που άφησε τον σύλλογο δεύτερο στην κορυφαία κατηγορία – ήρθε δύο ημέρες αφότου αντικατέστησε τον απολυμένο Ralph Hasenhuttl.

Ο πρώην προπονητής της Λούτον αναγκάστηκε να περιμένει άλλες 38 ημέρες για το ντεμπούτο του εντός έδρας λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου και, αφού κατονόμασε μια δυνατή ομάδα, υπέστη ένα εφιαλτικό ξεκίνημα.

Ο Ainsley Maitland-Niles έκοψε άσχημα ένα κόρνερ του Max Sanders στον αέρα σε διάστημα δύο λεπτών και, καθώς η μπάλα έπεσε επικίνδυνα κάτω από το οριζόντιο δοκάρι, ο Bazunu μπήκε κατά λάθος με κεφαλιά υπό την πίεση του αμυντικού της Imps, Paudie O’ Connor.

Ο Τζόουνς είχε πολύ χρόνο για να δουλέψει με τη νέα του ομάδα κατά τη διάρκεια της αναγκαστικής διακοπής στο εγχώριο ποδόσφαιρο, με τον Γερμανό διεθνή Αρμέλ Μπέλα-Κοτσάπ και τον Γκάνα αμυντικό Μοχάμεντ Σαλίσου τους μοναδικούς παίκτες των Αγίων που επιλέχθηκαν για το Κατάρ.

Η άχρηστη πλευρά του άργησε να ανακάμψει από το ασταθές ξεκίνημα και φάνηκε να απολαμβάνει ένα σημαντικό μερίδιο περιουσίας για την ισοφάριση του.

Ο Άνταμς, ο οποίος λίγες στιγμές νωρίτερα είχε ακυρωθεί με μια ωραία απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Σίτι, Καρλ Ράσγουορθ, έφερε μια σέντρα του Μοχάμεντ Ελιουνούσι, αλλά οι επαναλήψεις έδειξαν ότι θα έπρεπε να είχε ακυρωθεί για οφσάιντ.

Με το VAR να μην χρησιμοποιήθηκε στον διαγωνισμό μέχρι τον ημιτελικό, το γκολ επιτράπηκε, προς μεγάλη απογοήτευση του αφεντικού της Imps, Μαρκ Κένεντι και της υγιούς ταξιδιωτικής υποστήριξης.

Η μοναδική νίκη του Λίνκολν στο Σαουθάμπτον ήταν μια επιτυχία δεύτερης κατηγορίας με 3-2 τον Δεκέμβριο του 1960.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από το αμφιλεγόμενο γκολ της ισοφάρισης και παραλίγο να ανακτήσουν το προβάδισμα όταν ο Bazunu έκανε μια έξυπνη απόκρουση για να αρνηθεί τον σαρωτό Charles Vernam λίγο πριν την ανάπαυλα.

Τα μουρμουρητά δυσαρέσκειας υποδέχτηκαν το σφύριγμα του ημιχρόνου και η Σαουθάμπτον συνέχισε να αγωνίζεται μετά την επανεκκίνηση, παρά την κυριαρχία της κατοχής.

Ο φύλακας της πόλης Ράσγουορθ ουσιαστικά δεν δοκιμάστηκε, ενώ ο Λίνκολν απολάμβανε άλλες στιγμές επιθετικής επιχείρησης καθώς αναζητούσαν ένα σοκ.

Καθώς η απειλή των λακτισμάτων άρχισε να διαφαίνεται, η Σαουθάμπτον τελικά προχώρησε.

Ο αμυντικός των Imps, Joe Walsh, μπλόκαρε την ακροβατική προσπάθεια του Elyounoussi στη γραμμή μετά τη σέντρα του Theo Walcott, αλλά ο Adams ήταν έτοιμος να φέρει το ριμπάουντ.

Ο Σάντερς σχεδόν ισοφάρισε με μια προσπάθεια καθυστερημένης απόστασης προτού ο Έντουζι και ο Άνταμς καταφέρουν ο καθένας να σπαταλήσει ένδοξες ευκαιρίες στον χρόνο τραυματισμών.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Κατάταξη των 20 νικητών του Παγκοσμίου Κυπέλλου Premier League με βάση τη σημασία για τη δόξα της χώρας