Ο Σαλάχ σκοράρει και ενισχύει το γκολ του Champions League

Κατά την επιστροφή της στην Πρέμιερ Λιγκ μετά τη διακοπή του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Λίβερπουλ έκλεισε τη διαφορά από την πρόκριση του Champions League στους πέντε βαθμούς, αφού κέρδισε τη Δευτέρα τη νίκη με 3-1 επί της Άστον Βίλα.

Οι Reds ξεκίνησαν τέλεια μετά από πέντε λεπτά, όταν η εξαιρετική πάσα του αμυντικού Trent Alexander-Arnold με το εξωτερικό του ποδιού βρήκε τον Andy Robertson, κάτι που επέτρεψε στον επιθετικό Mohamed Salah να προσθέσει την τελευταία πινελιά. Ο αμυντικός Virgil van Dijk πρόσθεσε ένα δεύτερο γκολ μετά από αρκετές ευκαιρίες στη Λίβερπουλ, με τον Salah να μπαίνει ως πάροχος για να κερδίσει προβάδισμα δύο τερμάτων πριν από την ανάπαυλα.

Η ομάδα του μάνατζερ Γιούργκεν Κλοπ άργησε να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο και τιμωρήθηκε αφού ο Όλι Γουάτκινς της Άστον Βίλα απέκρουσε με κεφαλιά τον τερματοφύλακα Άλισον, ενώ τα άστοχα των Ντάργουιν Νούνεθ και Σαλάχ έδωσαν ελπίδες στην ομάδα του Ουνάι Έμερι. Αυτό ήταν μέχρι που ο Στέφαν Μπάισετιτς παρουσιάστηκε στη Λίβερπουλ και το γκολ του 18χρονου στο 81ο λεπτό χαλάρωνε τα νεύρα της Λίβερπουλ καθώς παρακολουθούσαν το υπόλοιπο του αγώνα.

Η Λίβερπουλ παραμένει έκτη στον πίνακα μετά από ένα απογοητευτικό ξεκίνημα της σεζόν, αλλά με τη νίκη της Δευτέρας είναι μόλις πέντε βαθμούς πίσω από την τέταρτη Τότεναμ και την προκριματική ζώνη του Champions League.

– Ροή στο ESPN+: LaLiga, Bundesliga και άλλα (ΗΠΑ)
– O’Hanlon: Πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει μια ανταλλαγή πολλών ομάδων στην Premier League

Καλά σημεία

Μια σταθερή επιθετική εμφάνιση από τη Λίβερπουλ δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και οι τρεις βαθμοί θα είναι σημαντικοί στην κούρσα για την πρώτη τετράδα.

αρνητικά

Η Λίβερπουλ μείωσε την έντασή της στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που επέτρεψε στην Άστον Βίλα να επιστρέψει στο παιχνίδι. Η ομάδα του Κλοπ θα μπορούσε να είχε επιτρέψει στους γηπεδούχους να αποκαταστήσουν την ισοτιμία άλλη μια μέρα.

Αξιολόγηση διαχειριστή (από 10)

Γιούργκεν Κλοπ, 8 ετών — Ο Κλοπ προσαρμόστηκε καλά στις αλλαγές της Άστον Βίλα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα για να διασφαλίσει ότι οι Κόκκινοι δεν έχασαν ποτέ τη λαβή τους, παρά το δύσκολο ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο. Καθοριστική αποδείχθηκε η εισαγωγή του Μπάιτσετιτς από τον Κλοπ με το παιχνίδι στο 2-1 στο 79ο λεπτό, με τον 18χρονο να αποκαθιστά γρήγορα το προβάδισμα των δύο τερμάτων.

Βαθμολογίες παικτών (1-10; 10 = καλύτερος, οι παίκτες που παρουσιάζονται μετά από 70 λεπτά δεν λαμβάνουν βαθμολογία)

GK Alisson, 7 — Ο σταρ της Λίβερπουλ ανάμεσα στα δοκάρια ήταν τόσο σίγουρος όσο ποτέ στο γκολ και έκανε τις αναμενόμενες αποκρούσεις.

DF Virgil van Dijk, 8 — Σκληρή εμφάνιση από τον Ολλανδό κεντρικό αμυντικό, ο οποίος κλήθηκε για αρκετές επεμβάσεις. Σκόραρε το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ για να δώσει στην ομάδα του προβάδισμα δύο τερμάτων πριν την ανάπαυλα.

DF Joel Matip, 6 Έχασε τα ίχνη του Watkins για το γκολ της Άστον Βίλα σε μια κατά τα άλλα θετική εμφάνιση από τον Matip. Εντυπωσιάστηκε ξανά με το καστ του από πίσω.

FD Andy Robertson, 8 Ο αρχηγός της Σκωτίας χρησιμοποίησε τον χώρο του στην αριστερή πλευρά για να δημιουργήσει ένα εξαιρετικό άνοιγμα για τον Nunez. Στη συνέχεια πήρε την ασίστ του κόβοντας την μπάλα στον Σαλάχ. Αμύνθηκε επίσης πολύ καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

DF Trent Alexander-Arnold, 8 — Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έδειξε τις πλήρεις ικανότητές του στο playmaking από το δεξί μπακ το βράδυ, με την πάσα του στον Ρόμπερτσον πριν από το πρώτο γκολ της Λίβερπουλ κατευθείαν από το πάνω συρτάρι.

MF Fabinho, 7 — Συνέχισε την ισχυρή του εμφάνιση μεσοβδόμαδα κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι στο Carabao Cup με μια ακόμη επιθετική εμφάνιση από τη θέση Νο. 6. Κλείσε με μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο.

MF Thiago, 6 — Διατήρησε τα πράγματα απλά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά δεν φάνηκε να προσαρμοστεί αφού η Άστον Βίλα έδειξε μεγαλύτερη ένταση στο δεύτερο ημίχρονο. Αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό από τον Νάμπι Κεϊτά.

MF Jordan Henderson, 7 — Μια σίγουρη απόδοση από τον αρχηγό της Λίβερπουλ, ο οποίος έδειξε το εύρος πάσας του τη νύχτα, βάζοντας τακτικά την μπάλα στα σωστά κανάλια για τους επιθετικούς παίκτες του.

FW Darwin Nunez, 6 — Ο διεθνής της Ουρουγουάης βρέθηκε σε επικίνδυνες περιοχές ως συνήθως, αλλά απογοητεύτηκε για άλλη μια φορά με το τελείωμά του, με πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι να μπει στο σκορ. Έπαιξε μεγάλο ρόλο στο τρίτο γκολ της Λίβερπουλ αφού διέσχισε τη μεγάλη περιοχή πριν από το γκολ του Μπαϊτσέτιτς.

Επιθετικός Alex Oxlade-Chamberlain, 6 — Πήρε πολλά υποσχόμενες θέσεις μέσα για να δώσει στον Robertson στρέμματα χώρου στην αριστερή πλευρά. Δούλεψε σκληρά για να κρατήσει τον Τύπο να προχωράει.

FW Mohamed Salah, 8 — Ο Σαλάχ δεν άργησε να επιστρέψει στο στυλ του σκοράρισμα καθώς τελείωσε στο μπακχαντ του Ρόμπερτσον μετά από πέντε λεπτά. Στη συνέχεια έγινε προμηθευτής για να βοηθήσει τον Van Dijk.

Αναπληρωματικοί

Κοντά στην Κεϊτά (Θιάγο, 66″), 6 — Σούταρε πάνω από το δοκάρι με μια πολλά υποσχόμενη ευκαιρία έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Harvey Elliott (Oxlade-Chamberlain, 66″), 6 — Πέρασε καλά την μπάλα σε κλειστούς χώρους για να ενισχύσει τις επιθέσεις της Λίβερπουλ και να κρατήσει τα πράγματα απλά. Συνδέθηκε καλά με τον Ρόμπερτσον.

Joe Gomez (Alexander-Arnold, 79″), N/R

Stefan Bajcetic (Henderson, 79″), N/R — Χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά για να μπω στο φύλλο αγώνα με ένα ωραίο τελείωμα μέσα από το κουτί. Το πρώτο του γκολ για τη Λίβερπουλ.

Ben Doak (Nunez, 87″), N/R — Ένα ντεμπούτο στην Premier League για τον Ben Doak.