Ο Ράσφορντ βοηθά τους γηπεδούχους να διατηρήσουν τη δυναμική του Champions League

Ο Anthony Martial, ο Marcus Rashford και ο Bruno Fernandes γιορτάζουν το Credit: Alamy

Ο Μάρκους Ράσφορντ συνέχισε την πλούσια φόρμα του καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε πιο κοντά στην πρώτη τετράδα της Premier League με τη νίκη με 3-0 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ.

Ο Ράσφορντ, φρέσκος από μια εντυπωσιακή εκστρατεία για το Παγκόσμιο Κύπελλο με την Αγγλία, σκόραρε το πρώτο γκολ και έκανε το δεύτερο για τον Άντονι Μαρσιάλ, καθώς η Γιουνάιτεντ έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την τέταρτη Τότεναμ.

Ήταν εκτός γηπέδου όταν ο Φρεντ πρόσθεσε αργά λάμψη στη νίκη που πρωτοστάτησε ο Ράσφορντ.

Ο 25χρονος επέστρεψε στα καλύτερά του αυτή τη σεζόν και πέτυχε το όγδοο γκολ του σε 13 αγώνες για σύλλογο και χώρα, φαινόταν σαν μια πραγματική απειλή σε όλη τη διάρκεια.

Ο τρόπος που έχει συνδυαστεί με τον Μαρσιάλ και τον Αντόνι στην επίθεση υποδηλώνει ότι η Γιουνάιτεντ θα τα πάει μια χαρά χωρίς τον αείμνηστο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Και με την πιθανότητα προσθηκών τον επόμενο μήνα, η ομάδα του Erik ten Hag θα κάνει μια πραγματική ώθηση για να μπει σε αυτές τις θέσεις στο Champions League και να παραμείνει εκεί για το δεύτερο μισό της σεζόν.

Για τον Φόρεστ, ο οποίος είχε ένα γκολ που αποκλείστηκε από το VAR, αυτό το παιχνίδι πήγε λίγο καλύτερα από την τελευταία φορά που αντιμετώπισε τη Γιουνάιτεντ όταν έχασε με 8-1 το 1998, αλλά παραμένει στην τελευταία τριάδα και με την Τσέλσι να έρχεται την Πρωτοχρονιά. δεν γίνεται πιο εύκολο.

Έχοντας παραχωρήσει έξι στη Μάντσεστερ Σίτι και πέντε στην Άρσεναλ, η ομάδα του Στιβ Κούπερ θα φτάσει στο Ολντ Τράφορντ με μια αίσθηση προαίσθησης για το τι πρόκειται να ακολουθήσει.

Πήραν μια γεύση του τι θα μπορούσε να τους επιφυλάσσει από το τέταρτο λεπτό, καθώς ο Wayne Hennessey – κάνοντας το πρώτο του ξεκίνημα στην Premier League από τον Ιανουάριο – γύρισε ένα σουτ του Tyrell Malacia από το δοκάρι.

Τα επόμενα 15 λεπτά ήταν πραγματικά πολλά υποσχόμενα για τη Φόρεστ, καθώς ερεύνησαν τη Γιουνάιτεντ χωρίς την προοπτική να δημιουργήσουν κάτι και στη συνέχεια όλα κατέρρευσαν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό με ένα γκολ απευθείας στο προπόνηση, καθώς ο Ράσφορντ έτρεξε στο μπροστινό δοκάρι για να συναντήσει τη χαμηλή γωνία του Κρίστιαν Έρικσεν και σάρωσε στη μακρινή γωνία για να ισοφαρίσει τον Έρικ Καντονά στα 64 γκολ της Premier League για τη Γιουνάιτεντ.

Μόλις 185 δευτερόλεπτα αργότερα ήταν 2-0, καθώς η Γιουνάιτεντ έκανε μια σπινθηροβόλο αντεπίθεση με τον Ράσφορντ αυτή τη φορά τον πάροχο, σπάζοντας τον ρυθμό και στη συνέχεια έβαλε τον Μαρσιάλ, του οποίου το χαμηλό σουτ πέρασε από τα χέρια του Χένεσεϊ, ο οποίος δεν θα είναι πολύ. ενθουσιώδης. για να δείτε επαναλήψεις.

Δυστυχώς για τη Φόρεστ, ο προπονητής του VAR Ρόμπερτ Μάντλεϊ παρακολούθησε πολλές επαναλήψεις του γκολ που ο Φόρεστ νόμιζε ότι σκόραρε πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Ο Ρενάν Λόντι χτύπησε σε ένα φιλόξενο σταυρό που ο Ράιαν Γέιτς φάνηκε να το κεφάλι του στη μακρινή γωνία.

Ωστόσο, ο Madley πρώτα τσέκαρε ένα χάντμπολ στον Yates καθώς το χέρι του ήταν τεντωμένο, και στη συνέχεια, όταν έγινε σαφές ότι η μπάλα είχε εκτραπεί στον Willy Boly στο ένθετο, αποφάσισε ότι ο αμυντικός ήταν σε θέση οφ. παιχνίδι και ο Forest δεν πέτυχε το πρώτο εκτός έδρας γκολ. από τον Αύγουστο.

Ο Φόρεστ χρειαζόταν ένα γκολ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε για λίγο, αλλά η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που συνέχισε να δημιουργεί σημαντικές ευκαιρίες.

Ο Ράσφορντ βρισκόταν στη μέση ενός ακόμα αστραπιαίου διαλείμματος, τροφοδοτώντας τον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος εκτόξευσε τον Άντονι, αλλά ο Χένεσεϊ έκανε καλή απόκρουση.

Ο τερματοφύλακας, που έπαιζε το πρώτο του παιχνίδι μετά την αποβολή του για την Ουαλία στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ήταν απασχολημένος και βοήθησε να εξιλεωθεί για αυτό το λάθος στο πρώτο ημίχρονο κάνοντας μια σειρά αποκρούσεων για να τον κρατήσει μακριά από αυτά.

Απέρριψε τον Ράσφορντ με τα πόδια του, απέτρεψε τον Μαρσιάλ με μια έξυπνη απόκρουση και, στη συνέχεια, ανέτρεψε την αποτυχημένη προσπάθεια του Κασεμίρο.

Φαινόταν ότι οι άνδρες του Τεν Χαγκ θα έπρεπε να αρκεστούν στα δύο, αλλά ο Φρεντ σκότωσε το παιχνίδι στο τελευταίο πεντάλεπτο, κάνοντας ψύχραιμη μετατροπή μετά την έξυπνη πάσα του Κασεμίρο.

Το άρθρο Man Utd 3-0 Nottingham Forest: Ο Rashford βοηθά τους οικοδεσπότες να διατηρήσουν το ρυθμό του Champions League εμφανίστηκε πρώτα στο Football365.com.