Ο Ντεμπελέ κερδίζει το πλεονέκτημα της Barca La Liga στον τεταμένο θρίαμβο της Ατλέτικο

Το χτύπημα του Ουσμάν Ντεμπελέ έφερε την Μπαρτσελόνα τρεις βαθμούς μπροστά στην κορυφή της La Liga με τη νίκη με 1-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης την Κυριακή.

Νωρίτερα, ο Νταβίντ Σίλβα έκανε ένα masterclass για να βοηθήσει την τρίτη Ρεάλ Σοσιεδάδ να νικήσει την Αλμερία με 2-0, ενώ η Ρεάλ Μπέτις κατέλαβε την τέταρτη θέση με μια διασκεδαστική νίκη με 2-1 στη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η μαχόμενη Σεβίλλη κέρδισε μια κρίσιμη νίκη με 2-1 επί της Χετάφε για να σκαρφαλώσει από τη ζώνη του υποβιβασμού στη διαφορά τερμάτων.

Αξιοποιώντας την ήττα της πρωταθλήτριας Ρεάλ Μαδρίτης από τη Βιγιαρεάλ, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε να εξασφαλίσει μια αποφασιστική νίκη επί της Ατλέτικο στο Metropolitano.

Χωρίς τον αποκλεισμένο πρώτο σκόρερ Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο Τσάβι επέλεξε τον Ανσού Φάτι, αλλά ήταν ο Ντεμπελέ που έκανε τη διαφορά, ολοκληρώνοντας μια επιδέξια κίνηση στο 22ο λεπτό.

Η Ατλέτικο ανέβασε την πίεση, με τον εξαιρετικό Ronald Araujo να απομακρύνει τη γραμμή του Antoine Griezmann από τον θάνατο, αλλά η ομάδα του Diego Simeone δεν κατάφερε να βρει ισοφάριση.

Και οι δύο ομάδες τερμάτισαν με 10 παίκτες, αφού οι Φεράν Τόρες και Στέφαν Σάβιτς αποβλήθηκαν για καβγάδες στο έδαφος καθώς η ψυχραιμία είχε επιδεινωθεί.

“Είναι μια νίκη, αλλά δεν είναι μόνο τρεις βαθμοί. Μας δίνει ηθικό και αυτοπεποίθηση για ό,τι έχει απομείνει από το πρωτάθλημα”, είπε ο Τσάβι στους δημοσιογράφους.

«Είμαστε ικανοί να κερδίσουμε σε ένα δύσκολο μέρος όπως αυτό, να υποφέρουμε, να είμαστε οικογένεια.

“Ξέραμε πώς να υποφέρουμε και πήραμε τρεις χρυσούς βαθμούς. Είναι πραγματική δήλωση ότι είμαστε υποψήφιοι για να κερδίσουμε αυτό το πρωτάθλημα.”

Η Μπαρτσελόνα έχει δεχθεί μόλις έξι γκολ στις πρώτες 16 εμφανίσεις της στη La Liga, αλλά ο Γκριεζμάν δύο φορές έφτασε κοντά στο να βρει την ισοφάριση που ονειρευόταν η Ατλέτικο.

Οι Καταλανοί κατάφεραν μόνο δύο σουτ προς την εστία και ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο Γιαν Όμπλακ είπε ότι η ομάδα του άξιζε καλύτερα.

«Είχαμε ένα καλό παιχνίδι, εκτός από τα πρώτα 25 λεπτά», είπε ο Όμπλακ στο DAZN.

«Πιέσαμε καλά, είχαμε ευκαιρίες, αλλά ήμασταν λίγο άτυχοι να σκοράρουμε».

«Ξεκινήσαμε άσχημα, τα πρώτα 25 λεπτά είχαμε λίγη αυτοπεποίθηση και μετά ξυπνήσαμε, αλλά στο 1-0 είναι ήδη πιο δύσκολο».

Η ήττα σημαίνει ότι η Ατλέτικο μαραζώνει στην πέμπτη θέση, 14 βαθμούς πίσω από την κορυφαία Μπαρτσελόνα.

«Δεν είναι μια ανησυχητική κατάσταση, αλλά είναι μια κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπίσουμε», είπε ο Σιμεόνε στους δημοσιογράφους.

“Η πραγματικότητα είναι ότι χάσαμε. Είναι αλήθεια ότι η ομάδα είχε το πλεονέκτημα να κερδίσει ένα άλλο αποτέλεσμα, δεν συνέβη επειδή δεν το αφήσαμε μακριά. Αυτό που συμβαίνει στα κουτιά είναι κρίσιμο”.

– Αποφασιστικός Ντεμπελέ –

Ο νεαρός Φάτι είχε μια πρόωρη προσπάθεια που μπλόκαρε έξοχα από τον εκτεταμένο Χοσέ Χιμένεθ, καθώς η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στις εναρκτήριες ανταλλαγές.

Ο Τσάβι είπε το Σάββατο ότι η Ατλέτικο δεν είχε σχεδόν καθόλου κενά στην άμυνά της, αλλά ο Πέντρι ανακάλυψε ένα για να δημιουργήσει το πρώτο γκολ.

Ο μέσος εκμεταλλεύτηκε τον χώρο μπροστά από τη μεγάλη περιοχή, πριν τροφοδοτήσει τον Γκάβι, ο οποίος βοήθησε τον Ντεμπελέ να επιστρέψει κλινικά.

Ο Μάρκος Γιορέντε είχε την πρώτη αξιοπρεπή ευκαιρία της Ατλέτικο μετά από μισή ώρα, όταν ο Γκριεζμάν μάζεψε με λεπτότητα μια μπάλα πάνω από την άμυνα για να την πλασάρει, αλλά ο Αραούχο απέκρουσε την προσπάθειά του.

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο και ο Marc-Andre ter Stegen έκανε μια υπέροχη απόκρουση από τα βαθιά για να αρνηθεί τον ροζ μαλλιά Γκριεζμάν, που γινόταν όλο και πιο επιδραστικός απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Η Ατλέτικο ξεκίνησε αποφασιστικά το δεύτερο ημίχρονο, πιέζοντας την Μπάρτσα όλο και πιο βαθιά.

Μόνο ο συμπατριώτης του Γκριεζμάν, Ντεμπελέ, πρόσφερε στους ηγέτες διέξοδο στην ανάπαυλα και εκείνος απέκρουσε ένα ντράιβ στα πλάγια δίχτυα.

Ο Τσάβι έφερε τον Φρανκ Κέσι για τον Ντε Γιονγκ και αυτό βοήθησε να σταθεροποιηθεί το πλοίο, με την Μπαρτσελόνα να διαχειρίζεται μερικές περιόδους κατοχής που απογοήτευσαν τους γηπεδούχους οπαδούς.

Κόκκινες κάρτες για τον Τόρες και τον Σάβιτς άρχισαν ξανά το παιχνίδι στις καθυστερήσεις και ο Γκριεζμάν μπορεί να είχε αρπάξει έναν βαθμό αν δεν ήταν η κρίσιμη απομάκρυνση του Αραούχο στη γραμμή.

Ο παλαίμαχος Ισπανός πλέι μέικερ της Ρεάλ Σοσιεδάδ, Σίλβα, 37 ετών, εκμεταλλεύτηκε την αμυντική σύγχυση στην περιοχή του πέναλτι της Αλμερία για να μπει και να πυροβολήσει το πρώτο παιχνίδι αμέσως μετά το ημίχρονο.

Ο Alexander Sorloth πέτυχε το έκτο του γκολ στο πρωτάθλημα της σεζόν πέντε λεπτά αργότερα για να διευρύνει το προβάδισμα της La Real.

Χωρίς τον αποκλεισμένο Brais Mendez, η ομάδα του Imanol Alguacil δεν ήταν στα καλύτερά της, αλλά κατάφερε να προκαλέσει την πρώτη εντός έδρας ήττα της Almeria από τον Σεπτέμβριο, αφήνοντάς την 14η.

Η νίκη αφήνει την ομάδα της Alguacil σε ανεβασμένη διάθεση ενόψει του ντέρμπι των Βάσκων με την Αθλέτικ Μπιλμπάο το επόμενο Σαββατοκύριακο.