Ο Μοχάμεντ Σαλάχ και ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο προτού το πρώτο γκολ του Στέφαν Μπάιτσετς τους φέρει μπροστά. Η νίκη τους απομάκρυνε πέντε βαθμούς από τις θέσεις του Champions League, παραμένοντας έκτης, ενόψει της επίσκεψης της Λέστερ την Παρασκευή. Ωστόσο, εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία τους κόντρα στη Βίλα στη μέση του τραπεζιού, η οποία αντέδρασε, αλλά έχασε ευκαιρίες και δεν είχε ποιότητα όταν είχε μεγαλύτερη σημασία παρά το χτύπημα του Ollie Watkins. Ο Jurgen Klopp είχε δει τη δεύτερη Νιούκαστλ να περνά 11 πόντους διαφορά με μια βόλτα στο Leicester, οπότε ήξερε ότι η νίκη ήταν επιτακτική όχι μόνο για να μείνει σε επαφή με τους Magpies, αλλά και για να εξασφαλίσει μια θέση στην πρώτη τετράδα. Φαινόταν ότι μπορεί να ήταν μια δύσκολη νύχτα όταν ο Emi Buendia κέρδισε τον Watkins στα πρώτα 60 δευτερόλεπτα, αλλά δεν είχε τη δύναμη να νικήσει τον Alisson Becker. Ήταν μια αστοχία που συνόψιζε την επιθετική απειλή της Villa – όλα υποσχόμενη και χωρίς ποιότητα – και μια απειλή για την οποία γρήγορα θα μετάνιωναν. Ο Ντάργουιν Νούνεθ ψεύτισε τη σέντρα του Άντι Ρόμπερτσον, με αποτέλεσμα ο Ρόμπιν Όλσεν και ο Τάιρον Μινγκς να συγκρουστούν και ο αμυντικός να χρειαστεί θεραπεία. Ενώ η διακοπή αποσταθεροποίησε τη Βίλα, δεν κατάφερε να αποτρέψει τους φιλοξενούμενους που πήραν το προβάδισμα μόλις το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από πέντε λεπτά. Το κόρνερ του Ρόμπερτσον διώχτηκε μόνο από τον Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ από 40 γιάρδες έξω, έστειλε μια υπέροχη πάσα στον Ρόμπερτσον που πέρασε μπροστά από τον Τζον ΜακΓκίν και έστειλε μια τέλεια μπάλα για τον Σαλάχ που δεν μπορούσε να αστοχήσει. Ωστόσο, εξακολουθούσε να υπάρχει ενθάρρυνση για τη Villa, με τον Watkins να αποφεύγει για άλλη μια φορά την άμυνα, αλλά ο Alisson τον αρνήθηκε πριν σηκωθεί σωστά, αλλά καθυστερημένα, η σημαία οφσάιντ. Η Λίβερπουλ φαινόταν σχεδόν ασφαλής στο πίσω μέρος και ο Leon Bailey έκανε λάθος από τα 12 μέτρα, καθώς η συνηθισμένη απογοήτευση της Villa Park φαινόταν νωρίς. Ακολούθησε περισσότερη έκπληξη όταν η ήμερη κεφαλιά του Watkins ήταν εύκολη για τον Alisson. Η διαφορά ήταν η αδίστακτη ποιότητα της Λίβερπουλ και λίγο έλειψε να έχει ένα δεύτερο μετά από 21 λεπτά, όταν ο Τζόελ Μάτιπ έκανε κεφαλιά στο φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, αλλά ξέφυγε λίγο οφσάιντ. Υπήρχε χώρος για εκμετάλλευση και στα δύο άκρα και ο Nunez υπογράμμισε δύο φορές το σημείο καθώς κατευθύνθηκε πριν αρπάξει τη φέτα του Ezri Konsa σουτάροντας απευθείας στον Olsen. Ο Βίγια θα μπορούσε να είχε μειώσει 3-0, αλλά θα μπορούσε επίσης να προηγηθεί καθώς ο γενναιόδωρος χαρακτήρας του παιχνιδιού ήταν υπέροχος και ο Σαλάχ ήταν ο επόμενος, ο οποίος έμεινε μακριά μετά από μισή ώρα. Η κίνηση του Nunez προκαλούσε σοβαρά προβλήματα στον Villa και ο Olsen – ο οποίος φαινόταν ελάχιστα πειστικός ως αντικαταστάτης του νικητή του Παγκοσμίου Κυπέλλου Emi Martinez – διεύρυνε την αδύναμη προσπάθειά του. Όμως, από το κόρνερ που προέκυψε, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διώξουν και ο Σαλάχ έσπρωξε τον Φαν Ντάικ για ένα σουτ, μέσω μιας μικρής εκτροπής από τον Κόνσα. Ο Nunez θα έπρεπε να είχε προσθέσει ένα τρίτο πριν από την ανάπαυλα, αντί να κεφαλιάξει τον Olsen από κοντά, αλλά ένα μαξιλάρι δύο τερμάτων έδωσε στους Reds μια τέλεια πλατφόρμα στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν αυτό που ξαφνικά φαινόταν ασταθές όταν ο Watkins τρύπησε στη γωνία δευτερόλεπτα μετά την επανεκκίνηση, αλλά ήταν οφσάιντ, και ο McGinn προσγειώθηκε με μια κεφαλιά με υπόκλιση. Η Λίβερπουλ, ωστόσο, θα έπρεπε να είχε σκοτώσει το παιχνίδι μετά από 50 λεπτά, όταν ο Σαλάχ ξέφυγε γρήγορα από ένα φάουλ της Βίλα για να το αρνηθεί ο Όλσεν. Οι Reds έπρεπε να ηρεμήσουν τα πράγματα καθώς η Villa παρέμενε απειλή, αλλά απέτυχαν και ο Watkins τράβηξε ένα πίσω μετά από 59 λεπτά, κουνώντας τη σέντρα του Douglas Luiz. Ένα ξέφρενο παιχνίδι σημείωσε ώθηση με τη Villa Park να αναζωογονείται, αλλά ήταν ο άτακτος Nunez ο επόμενος που έχασε όταν, με στήσιμο από τον Salah, έμεινε τρομερά μακριά από το μακρινό δοκάρι με 15 λεπτά να απομένουν. Τελικά, η Λίβερπουλ πήρε το τσίμπημα της Βίλα και τελικά τελείωσε τις ελπίδες της εννέα λεπτά πριν, όταν ο Μπάιτσετιτς έδειξε εντυπωσιακή ψυχραιμία για να στρογγυλέψει τον Όλσεν και να σουτάρει στα πόδια τον Μινγκς πέρα ​​από τη σέντρα του Νούνεθ.

Το άρθρο Ο Μο Σαλάχ βοηθά τη Λίβερπουλ να νικήσει την Άστον Βίλα και να μπει στην πρώτη τετράδα της Premier League εμφανίστηκε πρώτα στο Planetsport.com.