Ο αμυντικός της Λίβερπουλ εντάσσεται στον ντροπιασμένο επιθετικό της Τσέλσι στα χειρότερα της Premier League…

Δεν αποτελεί έκπληξη να βλέπεις τον Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στη χειρότερη ενδεκάδα της ημέρας της Πρέμιερ Λιγκ, αλλά πώς στο διάολο υπάρχει μόνο ένας Εβερτονιανός;

Ακολουθεί η χειρότερη ενδεκάδα του σερί αγώνων της Premier League αυτής της εβδομάδας, σύμφωνα με Βαθμολογίες Whoscored

Vincent Guaïta – 5.13
Δέχτηκε τέσσερα σε 24 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο στην Τότεναμ, αλλά ο τερματοφύλακας της Κρίσταλ Πάλας δεν ήταν άμεσα υπεύθυνος για κανένα από αυτά. Ο Ισπανός μπορεί να μπήκε κάτω από τη σέντρα για το άνοιγμα του Χάρι Κέιν, αλλά δεν το έκανε μόνο παρασύρει τη μπάλα προς το τέρμα του όπως ο Κέπα.

Άνταμ Σμιθ – 5,91
Ο Σμιθ είναι μόλις μπροστά από τον δεξιό μπακ της Έβερτον, Νέιθαν Πάτερσον (5,95), αλλά ο 31χρονος δεν ήταν ο αμυντικός με τη χαμηλότερη βαθμολογία της Μπόρνμουθ. Αυτή η αμφίβολη τιμή πάει στον Μάρκος Σενέσι (5,76). Υπήρχαν όμως και χειρότεροι σέντερ μπακ, συμπεριλαμβανομένων των Βίρτζιλ φαν Ντάικ (5,73), Κόνορ Κόαντι (5,74) και Λιάνκο (5,22).

Ibrahima Konate – 4,67
Ο Konaté ήταν ο χειρότερος κεντρικός αμυντικός της παρτίδας. Ο αμυντικός της Λίβερπουλ άντεξε μια βραδινή βραδιά στο Μπρέντφορντ στην πρώτη του δράση μετά την επιστροφή του από το Παγκόσμιο Κύπελλο. Πιάστηκε απρόσεκτος όταν σημάδεψε τον Ben Mee, κάτι που τον είδε να εκτρέπει μια γωνία στο δικό του δίχτυ και απομακρύνθηκε με ανησυχητική ευκολία όταν ο Bryan Mbeumo έκανε ασφαλές για τους Bees.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο εύχρηστος αποδιοπομπαίος τράγος της Λίβερπουλ κάνει ντεμπούτο σε νικητές και ηττημένους στην Premier League

Marc Guehi – 4,86
Ο σέντερ μπακ της Πάλας είχε έναν εφιάλτη στο δεύτερο ημίχρονο όταν εμφανίστηκαν οι Σπερς. Η κακή του κεφαλιά στην άμυνα, χωρίς πίεση, έδωσε την κατοχή στους φιλοξενούμενους στο στήσιμο στο πρώτο βήμα του Κέιν. Ο Guehi δεν κατάφερε να πλησιάσει αρκετά τον Kane για το δεύτερο. και ήταν παντού κάτω από μια ψηλή μπάλα πριν ο Son Heung-min ολοκληρώσει την ήττα με 4-0 για την Palace. Ερωτήσεις για τον Patrick Vieira;

Πασκάλ Στρούικ – 5,86
Αντιμετωπίζοντας τη Γουέστ Χαμ, ο αμυντικός της Λιντς είχε ένα θλιβερό πρώτο ημίχρονο, στο τέλος του οποίου δέχτηκε ένα πέναλτι που επέτρεψε στους Σφυριά να επιστρέψουν στην ισότητα στην ανάπαυλα. Βρήκε την ψυχραιμία του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Struijk θα μπορούσε να χαρεί να δει τον Max Wober να παίζει στο αριστερό μπακ, επιτρέποντάς του να επιστρέψει στο κέντρο.

Idrissa Gueye – 5,45
Να είσαι ο χειρότερος παίκτης αυτή η πλευρά της Έβερτον θέλει χρόνο, αλλά ο κεντρικός μέσος τα κατάφερε με μια από τις χειρότερες, πιο νωχελικές πάσες της σεζόν για να δώσει στον Πασκάλ Γκρος ένα ελεύθερο παιχνίδι για το τέταρτο της Μπράιτον. Επίσης, έχασε ένα τάκλιν εν όψει του δεύτερου των Seagulls προτού κολλήσει λίγο μετά την ώρα.

Μπρέντεν Άαρονσον – 5,16
Ο Αμερικανός δυσκολεύτηκε να δώσει ώθηση στην επίθεση στη Λιντς στα 63 λεπτά πριν αντικατασταθεί, με την πιο αξιοσημείωτη συνεισφορά του να είναι η ανατροπή που οδήγησε στο δεύτερο της Γουέστ Χαμ αμέσως μετά το ημίχρονο. Συνόψισε την πρόσφατη φόρμα του και ο Jesse Marsch παραδέχτηκε ότι η καλοκαιρινή υπογραφή είχε πρόβλημα.

Μισέλ Ολίζε – 5,84
Δεύτερη εμφάνιση στη χειρότερη ενδεκάδα κατά τη διάρκεια της εορταστικής περιόδου για τον Olise μετά από μια εξίσου κακή εμφάνιση στην τελευταία εντός έδρας ήττα της Palace από τη Fulham. Τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά αν ο Τζόρνταν Αγιου πέρασε αντί να σουτάρει στο πρώτο ημίχρονο, προς μανία του Γουίλφριντ Ζάχα. Αλλά συνολικά, ο Olise τα κατάφερε με μόλις μία από τις 11 σέντρες, ενώ έχασε έξι από τις οκτώ μονομαχίες του και έχασε την κατοχή 25 φορές πριν αντικατασταθεί στο 73ο λεπτό.

Χάρβεϊ Μπαρνς – 5,81
Είναι παρόμοια ιστορία για τον Μπαρνς, ο οποίος συμμετείχε στο ακόμα χειρότερη ενδεκάδα της μεσαίας γραμμής όπως η Olise την περασμένη εβδομάδα. Ο παίκτης της Λέστερ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία κόντρα στη Φούλαμ, με τις 11 από τις 13 μονομαχίες του να πηγαίνουν στο δρόμο του αντιπάλου του. Δέχτηκε πέντε φάουλ και έχασε την μπάλα 14 φορές.

Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ – 5,62
Ξεκίνησε από τον πάγκο και ήταν πίσω εκεί με ένα τέταρτο του παιχνιδιού ακόμα και την Τσέλσι να κυνηγά ένα γκολ. Στο σύντομο χρονικό διάστημα που του δόθηκε, ο Aubameyang πέτυχε 13 πινελιές, κανένα από αυτά δεν έχει καμία σημασία. «Νόμιζα ότι έκανε ό,τι μπορούσε για την ομάδα», είπε ο Γκράχαμ Πότερ, κάτι που μάλλον δεν ήταν το κομπλιμέντο που φαίνεται.

Τσε Άνταμς – 5,67
Ο επιθετικός της Σαουθάμπτον ξεπερνά τους άλλους σκόρερ κάτω των έξι ετών, Darwin Nunez, Dominic Calvert-Lewin και Ollie Watkins για να συνδεθεί με τον Aubameyang, αφού απέτυχε να προβληματίσει την άμυνα της Forest. Η καλύτερη ευκαιρία των Saints πήγε στον Άνταμς, αλλά λοξοδρομήθηκε φρικτά νωρίς. Αυτό έδωσε τον τόνο για μια ακόμη ήττα στην οποία οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σουτάρουν το στόχο.