Μπρέντφορντ 3-1 Λίβερπουλ LIVE! Αποτελέσματα Premier League, ροή αγώνα, τελευταία αντίδραση και ενημερώσεις σήμερα

Η Λίβερπουλ έχασε την ευκαιρία να κινηθεί σε κοντινή απόσταση από την πρώτη τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ καθώς έπεσε στην ήττα 3-1 στο δυτικό Λονδίνο για να ανοίξει το 2023. Οι Κόκκινοι άντεξαν έναν αποκρουστικό καιρό στο πρώτο ημίχρονο σε μια μάχη δύο ομάδων σε φόρμα το Το βράδυ της Δευτέρας, με τον Ibrahima Konaté να εκτρέπει κατά λάθος σε κόρνερ τον δικό του τερματοφύλακα στο πρώτο του ξεκίνημα μετά την ήττα στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου από τη Γαλλία.

Ο Yoane Wissa, στη θέση του τραυματία Ivan Toney, είδε στη συνέχεια να σημειώνονται όχι ένα αλλά δύο γκολ για οφσάιντ πριν τελικά μπει με το κεφάλι για να διευρύνει το προβάδισμα του Brentford πριν από το ημίχρονο. Η Λίβερπουλ βγήκε πυροβολώντας μετά από μια τριπλή αλλαγή στο μεσοδιάστημα από τον εξαγριωμένο Jurgen Klopp, με τον Alex Oxlade-Chamberlain να οδηγεί στην ακριβή σέντρα του Trent Alexander-Arnold αφού ο Darwin Nunez απέκλεισε τη δική του προσπάθεια.

Όμως, οι μέλισσες που βουίζουν συνέχισαν για ένα άλλο διάσημο τριχωτό της έδρας που τους οδηγεί στην έβδομη θέση στον πίνακα, με τους αντιπάλους τους να είναι ακόμα έκτης και τέσσερις βαθμούς μακριά από τις θέσεις του Champions League μετά από εμφατική διακοπή ενός σερί τεσσάρων νικητών. Παρακολουθήστε την αντίδραση του Brentford στο Liverpool LIVE παρακάτω, με ανάλυση ειδικών από τον Malik Ouzia στο Gtech Community Stadium.

Ζωντανές ενημερώσεις

1672691589

Ο Κλοπ επιβεβαίωσε στη συνέντευξη Τύπου του μετά τον αγώνα ότι ο Φαν Ντάικ ένιωσε μυϊκό πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο και απογειώθηκε προληπτικά.

Δεν υπήρχαν τέτοια προβλήματα για τον Τσιμίκα και τον Έλιοτ, που επίσης σύρθηκαν στο μεσοδιάστημα μετά από εκείνο το σόου τρόμου του πρώτου ημιχρόνου.

1672691386

Η αντίδραση του Γιούργκεν Κλοπ

«Είναι ένα άγριο παιχνίδι, αυτό που θέλει η Μπρέντφορντ, δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς πραγματικά να το ελέγχεις συνέχεια γιατί κάθε γωνιά είναι μια τεράστια απειλή, προφανώς τεντώνουν τους δρόμους εκείνη την εποχή.

«Δεχθήκαμε το πρώτο γκολ όταν έπρεπε ήδη να προηγούμε 2-0, νομίζω, μεγάλες ευκαιρίες από τον Ντάργουιν (Νούνεθ) και τον Κώστα (Τσιμίκα), λίγο πολύ μόνοι μπροστά στο τέρμα.

«Ο Δαρβίνος δεν περιμένει από τον Μπεν Μι να σουτάρει εκεί και φυσικά η τεχνική του σουτ μπορεί να είναι καλύτερη, αλλά δεν τη χρησιμοποιήσαμε.

«Ήταν περισσότερο το παιχνίδι που ήθελαν να θέλουμε αυτό που υπαγορεύεται, λόγω του παιχνιδιού, του τρόπου με τον οποίο σφυρίχτηκε και του πώς ήταν οι καταστάσεις στη φάση.

«Πρέπει να το αποδεχτούμε, αλλά, φυσικά, πρέπει να είμαστε πολύ πιο ξεκάθαροι σε καταστάσεις όπου έχουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού».

1672690030

Η αντίδραση του Τόμας Φρανκ

«Δεν μπορώ να πω ότι με εκπλήσσουν, τους παίκτες, αλλά συνεχίζουν να με εντυπωσιάζουν, είναι ένα φανταστικό αποτέλεσμα για εμάς από πολλές απόψεις, αλλά το να κάνουμε αυτό που μπορούμε εδώ απέναντι στη Λίβερπουλ είναι πολύ εντυπωσιακό.

«Ο Ιβάν είναι τόσο βασικός παίκτης για εμάς και είναι φανταστικός από πολλές απόψεις και αν με ρωτήσετε αν θέλω να τον παίξω, φυσικά και ναι, αλλά χρειαζόμαστε περισσότερους από 11 παίκτες.

«Είμαι τόσο χαρούμενος που ο Wissa μπήκε και σκόραρε, έπαιξε φανταστικά.

«Ξέραμε ότι ήταν καλός στο να τρέχει πίσω και επίσης ότι η θέση που βρήκε στη μεγάλη περιοχή για το δεύτερο γκολ ήταν πολύ καλή».

1672689980

Απλά για να πω ότι τους άρεσε αυτό…

Getty Images
1672688112

Ο DJ παίζει μεγάλη μουσική και όλοι οι θαυμαστές χορεύουν στις κερκίδες – ο Brentford σίγουρα ξέρει πώς να γιορτάσει μια νίκη!

1672689993

Πλήρης απασχόληση

Μπρέντφορντ 3-1 Λίβερπουλ

Τι νίκη για τις μέλισσες – άξιζε πλήρως. Και χωρίς τον πρώτο σκόρερ και φυλαχτό Ivan Toney επίσης.

Μια φανταστική ατμόσφαιρα καθώς οι παίκτες πανηγυρίζουν με θαυμαστές μέσα σε εκπληκτικές σκηνές στο Δυτικό Λονδίνο.

Η Λίβερπουλ επιστρέφει στη γη με ένα μεγάλο χτύπημα μετά από αυτό το σερί τεσσάρων διαδοχικών νικών.

Η Μπρέντφορντ μέχρι την έβδομη θέση – μόλις μία θέση και δύο βαθμούς πίσω από τους ηττημένους αντιπάλους της, οι οποίοι παραμένουν έκτης και τέσσερις πίσω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην τέταρτη θέση.

1672687780

95 λεπτά: Η Λίβερπουλ μπαίνει στη δράση τώρα με όλες τις ελπίδες για μια δραματική καθυστερημένη μάχη να έχουν σβήσει σταθερά.

Οι κάμερες δείχνουν έναν χαρούμενο Ivan Toney να γέρνει στην πιρόγα του Brentford για να πανηγυρίσει με τον Mbeumo αφού έφυγε μετά το τρίτο γκολ.

Άλλη μια καθυστερημένη αλλαγή από τον Φρανκ με τον Δανό αμυντικό Μαντς Μπεχ Σόρενσεν για τα τελευταία δευτερόλεπτα.

1672687544

93 λεπτά: Μόνο ένα έγκαιρο κόψιμο του Άλισον σώζει το 4-1 επί της Μπρέντφορντ στις καθυστερήσεις.

Ο Μπρέντφορντ είχε δραπετεύσει ξανά σε αυτό το δεξί πλάγιο και ο Κάνος ήταν έτοιμος να οδηγήσει στο σπίτι του μια χαμηλή σέντρα στο πίσω δοκάρι.

1672687415

90 λεπτά: Έξι λεπτά καθυστερήσεων έμειναν για τη Λίβερπουλ να προσπαθήσει να κάνει μια απίστευτη επιστροφή της τελευταίας στιγμής από κάπου.

Τα δευτερόλεπτα τρώνε τον Χένρι για το Μπρέντφορντ μετά από ένα χτύπημα.

1672687342

86 λεπτά: Ο Γκόντος και ο Κάνος είναι πλέον για την Μπρέντφορντ.

Πηγαίνετε Mbeumo και Janelt.

Παρεμπιπτόντως, δεν έγινε ποτέ φάουλ στον Κονάτε, παρά τις διαμαρτυρίες του Κλοπ.

Πρέπει να είναι πιο δυνατός. Brilliant από τον Mbeumo.