Μπρέντφορντ 2-2 Τότεναμ: Οι Σπερς μάχονται μετά από δύο γκολ κάτω για να σώσουν το σημείο στην επιστροφή στην Premier League

Ο Χάρι Κέιν βοήθησε την Τότεναμ να ανακάμψει από το έλλειμμα δύο τερμάτων για να αρπάξει έναν βαθμό μακριά από την Μπρέντφορντ και παραλίγο να τον κερδίσει πηγαίνοντας στο δοκάρι στα τελευταία στάδια.

Το hangover του Παγκοσμίου Κυπέλλου φαινόταν αληθινό στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι Σπερς ήταν αθώοι με τον Κέιν χωρίς όνομα στο πρώτο τους παιχνίδι, αφού το πέναλτι του κόστισε στην Αγγλία στον προημιτελικό εναντίον της Γαλλίας.

Η Μπρέντφορντ πήρε το άξιο προβάδισμα όταν το σουτ του Μαθίας Τζένσεν που απέκρουσε μπορούσε να οδηγηθεί μόνο από τον Φρέιζερ Φόρστερ στο μονοπάτι του Βιτάλι Τζάνελτ, ο οποίος ευτυχώς πήγε σπίτι του.

παγκόσμιο Κύπελλο

“Θα τον σηκώσουμε ξανά στα πόδια του” – ο Κέιν “ράλι” των Σπερς μετά το χαμένο πέναλτι

14/12/2022 Στις 7:30 μ.μ

Το προβάδισμά τους διπλασιάστηκε όταν ο Christian Norgaard έδιωξε τη γωνία του Bryan Mbeumo στο μονοπάτι του Ivan Toney, ο οποίος έδιωξε μέσα από τρία μέτρα έξω.

Δεν υπήρχε γυρισμός για τους Spurs μέχρι τα 20 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου όταν ο Clement Lenglet έβαλε μια βαθιά σέντρα από την αριστερή πλευρά την οποία ο Kane σήκωσε για να κεφαλαιώσει υπέροχα.

Έξι λεπτά αργότερα το παιχνίδι ισοφάρισε όταν ο Dejan Kulusevski απέκρουσε για τον Pierre-Emile Hojbjerg που χτύπησε την εστία.

Σε πέντε λεπτά για τη λήξη, ο Κέιν κέρδισε έξοχα τον τερματοφύλακα των Bees, Ντέιβιντ Ράγια σε σέντρα και στάθηκε άτυχος όταν είδε την κεφαλιά του να βγαίνει από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι Spurs πίεσαν ξανά για τον νικητή, αλλά και οι δύο πλευρές έπρεπε να αρκεστούν στην ισοπαλία σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που αφήνει την ομάδα του Antonio Conte στην τέταρτη θέση.

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Προβάλλεται μελλοντική συνεργασία με την Αγγλία; Δεν είναι σαφές ποια τιμωρία, εάν υπάρχει, θα λάβει ο Ivan Toney για υποτιθέμενες αδιακρισία στοιχηματισμού, αλλά οι σημερινές εμφανίσεις υποδηλώνουν ότι μια αγγλική δύναμη κρούσης από αυτόν και τον Χάρι Κέιν θα μπορούσε να είναι συναρπαστική. Ο συνδυασμός του Toney να είναι παράσιτο για τους αμυντικούς, η δύναμη και ο ρυθμός που οδηγεί στη γραμμή – καθώς και ένα παγωμένο τελείωμα – θα μπορούσε κάλλιστα να προσφέρει το τέλειο αλουμινόχαρτο για τον Κέιν στο τέλος της καριέρας του στην Αγγλία. Την πρώτη ώρα φάνηκε ότι η ψυχική εργασία του τελευταίου δεκαπενθήμερου επιβάρυνε τον Κέιν, αλλά ο στόχος του ήταν φανταστικός και ενέπνευσε την ομάδα του να πάει το παιχνίδι στο Μπρέντφορντ και μετά παραλίγο να το κερδίσει. Και οι δύο είναι υπέροχοι για τους συλλόγους τους και θα μπορούσαν να είναι εξίσου επικίνδυνοι μαζί.

ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Pierre Hojbjerg (Τότεναμ) – Ήταν ένα παιχνίδι δύο ημιχρόνων (το τελευταίο ημίχρονο ξεκίνησε στο 65ο λεπτό με αυτήν την ευκαιρία), αλλά ο Χόιμπιεργκ ήταν ένας παίκτης που έκανε καλή απόδοση σε όλο το παιχνίδι. Είχε την κομβική στιγμή σκοράροντας το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ακόμα και όταν πολλοί συμπαίκτες του δεν έπαιζαν την πρώτη ώρα περίπου, η προπόνησή του κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΠΑΙΚΤΩΝ

Μπρέντφορντ: Ράγια 7; Mee 6, Pinnock 7, Zanka 7; Roerslev 6, Janelt 7, Norgaard 7, Jensen 6, Henry 7; Toney 7, Mbeumo 6.

Υποδοχείς: Γκόντος 6, Ντασίλβα 6, Βίσα 6.

Τότεναμ: Forster 6; Main 5, Dier 6, Lenglet 7; Doherty 7, Hojbjerg 8*, Bissouma 6, Perisic 7; Kulusevski 6, Kane 7, Son

Υποδοχικοί: Σάντσες 6, Ντέιβις 6.

ΤΑ ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ

15′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ! Ο Τζάνελτ έστειλε την κεφαλιά από κοντά, αφού το βολέ του Τζένσεν στη σέντρα του Μπούμο αποκρούστηκε και στη συνέχεια απέκρουσε το μισό από τον Φόρστερ.

54′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ! Ο Τόνεϊ γυρίζει με κεφαλιά μέσα από την περιοχή του πέναλτι, αφού ο Νόργκααρντ κόρνερ του Μπούμο.

65′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΤΕΝΑΜ! Ωραία μπάλα από το αριστερό πλάγιο του Λένγκλεν με κεφαλιά του Κέιν. Αυτό προέκυψε από το πουθενά.

71′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΣΠΟΥΡΣ! Ο Χόιμπεργκ χτυπά το σπίτι από οκτώ μέτρα. Ο Κουλουσέφσκι βγαίνει από τη γραμμή παράκαμψης και εκτρέπεται τέλεια στην πορεία του Δανού και δεν δίνει ευκαιρία στον Ράγια.

84′ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΡ! Ο Κέιν συναντά μια σέντρα από τα αριστερά του Ράγια με κεφαλιά που γυρίζει πίσω από το δοκάρι.

ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

• 74 – Πόσα χρόνια από τότε που η Μπρέντφορντ κέρδισε την Τότεναμ. Η αναμονή συνεχίζεται.

«Είναι έτοιμος να είναι ο πρωταγωνιστής» – Ο Κόντε ενισχύει τη φόρμα του Κέιν πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο

12/11/2022 στις 6:56 μ.μ