Λέτσε 2-2 Μίλαν: Οι Ροσονέρι απέκρουσαν με δύο πόντους αλλά χάνουν σημαντικούς βαθμούς στην κούρσα για τον τίτλο της Serie A

Η Μίλαν ανέκαμψε από το έλλειμμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο για να σώσει την ισοπαλία στο Λέτσε, ένα αποτέλεσμα που έφερε τη Νάπολι μπροστά με εννέα βαθμούς.

Οι υπερασπιστές πρωταθλητές ξεκίνησαν πολύ αργά και τιμωρήθηκαν μετά από τρία λεπτά, όταν το λάθος του Fikayo Tomori έδωσε την ευκαιρία στον Federico Di Francesco να βάλει μια μπάλα στη μεγάλη περιοχή την οποία ο Theo Hernandez μετέτρεψε στα δίχτυα του.

Το προβάδισμα διπλασιάστηκε μετά από 23 λεπτά, όταν ο Federico Baschirotto έμεινε ελεύθερος στη μεγάλη περιοχή για να βάλει κεφαλιά τη σέντρα του Morten Hjulmand και αυτό το πλεονέκτημα ήταν το λιγότερο που άξιζαν οι γηπεδούχοι πριν από την ανάπαυλα.

ένα πρωτάθλημα

Ο Αβραάμ σκοράρει την ισοφάριση στον πρόσθετο χρόνο για τη Ρόμα για να αμβλύνει την πρόκληση του τίτλου της Μίλαν

08/01/2023 Στις 19:03

Όπως ήταν αναμενόμενο, η Μίλαν βελτιώθηκε μετά το διάλειμμα και ο Ραφαέλ Λεάο γλίστρησε ένα δυνατό σουτ στο κοντινό δοκάρι για τον Wladimiro Falcone 11 λεπτά μετά το διάλειμμα, προτού ο κυβερνήτης Davide Calabria σκοράρει για την ισοφάριση 20 λεπτά πριν.

Το αποτέλεσμα αφήνει τη Μίλαν έναν βαθμό μπροστά από την τρίτη θέση της Γιουβέντους, αλλά μακριά από τους ηγέτες της Serie A.

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Να στεφανώσουμε τώρα τη Νάπολι; – Δεν είναι διπλάσια από τα νούμερα που φαινόταν στο ημίχρονο αυτού του αγώνα, αλλά οι εννέα βαθμοί (και μια διαφορά πλεονεκτήματος 15 γκολ) παραμένουν τεράστιο προβάδισμα για την ομάδα της Νάπολι. Η νίκη της με 5-1 επί της Γιουβέντους ήταν ένα αποτέλεσμα που θα είχε προκαλέσει σοκ στους άλλους διεκδικητές του Scudetto και η Μίλαν φαινόταν επηρεασμένη από αυτό στο πρώτο ημίχρονο. Για να είμαστε δίκαιοι, η Μίλαν έδειξε την ανθεκτικότητα που θα περίμενε κανείς από έναν υπερασπιστή της πρωταθλήτριας στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά λόγω τραυματισμών και φόρμας, δεν μοιάζει με μια ομάδα ικανή για μια μακρά νικηφόρα πορεία. Η Νάπολι μπορεί να αναμένεται να παραπαίει εάν αμφισβητηθεί στα τελευταία στάδια, καθώς επιδιώκει τον πρώτο της τίτλο μετά από 33 χρόνια, αλλά δεν φαίνεται ότι κάποιος πλησιάζει αρκετά για να ασκήσει πίεση στην ομάδα να ανησυχεί.του Luciano Spalletti.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μόρτεν Χιουλμάντ (Λέτσε) – Σπουδαία εμφάνιση από τον 23χρονο Δανό μέσο που σίγουρα πρέπει να είναι στην προσπάθειά του για ένα πρώτο σκουφάκι για τη χώρα του. Αν κρίνουμε από αυτή την απόδοση, ο προπονητής, ο πατέρας του Kasper Hjulmand, έχει δείξει ακραίο αντινεποτισμό αφήνοντάς τον εκτός προπονήσεων μέχρι στιγμής. Έλεγχε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού και ήταν βασικός και στις δύο πλευρές. Στο πρώτο ημίχρονο σέντραρε για το δεύτερο γκολ της Λέτσε και μετά την ανάπαυλα βρέθηκε συχνά στη δική του περιοχή για να πνίξει τις επιθέσεις της Μίλαν.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΠΑΙΚΤΩΝ

Λέτσε: γεράκι 6; Gendrey 6, Baschirotto 8, Umtiti 7, Pezzella 6; Hjulmand 8*, Joan Gonzalez 6, Blin 6; Gabriel Strefezza 7, Di Francesco 6, Colombo 6.

Αντικαταστάτες: Γκάλο 7, Μάλεχ 6, Μπάντα 6, Πέρσον 6, Οούντιν 6.

Μιλάνο: Tatarusanu 6; Calabria 7, Kalulu 5, Tomori 6, Theo Hernandez 5; Bennacer 6, Pobega 6; Saelemaekers 5, Brahim Diaz 6, Rafael Leao 7; Ζιρού 7.

Υποδοχικοί: Dest 6, Messias 6, Origi 6, Kjaer 6, Vranckx 6.

ΤΑ ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ

3′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΤΣΕ! Τι ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, μετά από λάθος του Τομόρι, ο Ντι Φραντσέσκο έβαλε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή και αυτή άθελά του μπήκε στα δικά του δίχτυα από τον Ερνάντεθ.

23′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΤΣΕ! Χωρίς να φαίνεται αμυντικός της Μίλαν, ο Baschirotto έστειλε με κεφαλιά τη σέντρα του Hjulmand, χωρίς να αφήνει καμία ευκαιρία στον Tatarusanu.

58′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΛΑΝ! Ο Falcone έκανε απόκρουση κάνοντας βουτιά στα αριστερά του για να αποτρέψει τον Giroud, αλλά ο Lecce δεν μπόρεσε να καθαρίσει και ο τερματοφύλακας άφησε πολύ χώρο στο κοντινό του δοκάρι και ο Leao από την αριστερή πλευρά της περιοχής κύλησε την μπάλα στην απελπισμένη βουτιά του φύλακα.

70′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΛΑΝ! Η Calabria με κεφαλιά από κοντά, αφού ο Giroud έγνεψε μια βαθιά σέντρα του Pogeba στη μεγάλη περιοχή από την αριστερή πλευρά.

80′ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΑΓΓΙΖΕ ΤΟ ΠΟΣΤ! Ήταν σε θέση οφσάιντ ούτως ή άλλως, αλλά δεν το ήξερε καλά και κέρδισε τον Falcone με την προσπάθειά του, αλλά δεν ήταν αρκετά επιμελής. Ο Boschirotto έκανε εξαιρετική δουλειά για να απομακρύνει την επόμενη προσπάθεια του Giroud από τη γραμμή.

ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

• 6 – Η Λέτσε είναι πλέον αήττητη σε έξι παιχνίδια της Serie A. Η καλύτερη πορεία της στην κορυφαία κατηγορία από το 2012.
  • 100 – Ήταν η 100η εμφάνιση του Μπραχίμ Ντίαζ με τη Μίλαν. Ούτε ένα που θα θυμάται με αγάπη.

Ο Ουμτίτι φεύγει από το γήπεδο δακρυσμένος μετά από ρατσιστικές φωνές από τους οπαδούς της Λάτσιο

05/01/2023 στις 08:56