Ισπανικές και ιταλικές ομάδες κατακτούν τις πρώτες θέσεις στο Champions League γυναικών της LEN

Ευγενική χορηγία της LEN

Τρεις ισπανικές ομάδες, δύο ελληνικές και ιταλικές ομάδες η καθεμία και μία ουγγρική ομάδα προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Champions League γυναικών. Οι Mataro και Mediterrani είναι οι μόνες ομάδες που έκλεισαν το Σαββατοκύριακο με τέλειο ρεκόρ 3/3.

Όμιλος Α (Πάντοβα)
1. Ekipe Orizzonte (ITA) 7, 2. Dunaujvarosi Foiskola (HUN) 5, 3. Plebiscito Padova (ITA) 4, 5. ZVL 1886 (NED) 0
Η Dunaujvaros, που είχε παίξει ισοπαλίες και με τις δύο ιταλικές ομάδες, πήρε την υποχρεωτική νίκη επί της ZVL, επικρατώντας των Ολλανδών με 20-3. Ωστόσο, οι Μαγυάροι θα μπορούσαν να είχαν αποκλειστεί αν η γηπεδούχος Πάντοβα και ο οκτώ φορές νικητής Οριζόντε έπαιζαν ισοπαλία με υψηλό σκορ (12-12 ή περισσότερο). Ωστόσο, δεν υπήρχε καμία πρόθεση να πάει «χέρι με χέρι» – ήταν μια σκληρή μάχη όπου ο Οριζόντε κατακεραύνωσε τον αρχαίο αντίπαλο του στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά το 4-4, ένα σερί 0-4 (ενώ απέκλεισε την Πάντοβα για 12 λεπτά) έκρινε το αποτέλεσμα, οι Σικελοί πέρασαν και ο Dunaujvaros, επίσης αήττητος, κατέκτησε τη δεύτερη θέση.

Ομάδα Β (Eger)
1. Assolim CM Mataro (ESP) 9, 2. Astralpool Sabadell (ESP) 6, 3. Tigra ZF Eger (HUN) 3, 4. FTC-Telekom Budapest (HUN) 0
Το ισπανικό δίδυμο έχει ήδη διευθετήσει το λογαριασμό στους δύο πρώτους γύρους, με τους δευτεραθλητές της περασμένης σεζόν Sabadell και ανερχόμενους Mataro να κερδίζουν εύκολα τους Ούγγρους αντιπάλους Eger και Ferencvaros την Παρασκευή και το Σάββατο αντίστοιχα. Ωστόσο, τα εγχώρια ντέρμπι της τελευταίας ημέρας παρήγαγαν μερικές λαμπρές μάχες. Στη σύγκρουση για την πρώτη θέση, ο Sabadell κέρδισε γρήγορα 3-0, αλλά ο Mataro επέστρεψε γρήγορα και χάρη στις λαμπρές ατομικές προσπάθειες των ξένων τους, του Ολλανδού Simone van der Kraatz (5 γκολ) και της Ουγγρικής Rita Keszthelyi (4) κέρδισαν 12. -11 στο τέλος.
Αν και ο αγώνας Έγκερ και Φερεντσβάρος δεν είχε πολλά διακυβεύματα, ήταν αγώνας γοήτρου και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 13-12, ο Ντορότγια Σζιλάγκι του Έγκερ σημείωσε ρεκόρ 8 γκολ σε αυτό το παιχνίδι.

Ομάδα Γ (Βουδαπέστη)
1. CE Mediterrani (ESP) 9, 2. Γλυφάδα (GRE) 6, 3. UVSE Hunguest Hotels (HUN) 3, 4. Εθνικός Πειραιώς (GRE) 0
Ο νικητής του LEN Trophy Εθνικός έδωσε τον καλύτερό του εαυτό απέναντι στην Mediterrani την τελευταία μέρα, αλλά αφού προηγήθηκε με 1-3, ο Ισπανός αντέδρασε με ένα σερί 5-0 στο δεύτερο ημίχρονο και φρόντισε για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η νίκη με 13-10 τους εξασφάλισε την πρώτη θέση και άφησε την UVSE και τη Γλυφάδα να παλέψουν για τη δεύτερη θέση. Οι Έλληνες κατέπληξαν τους γηπεδούχους με το 0-4 και αυτό ώθησε το παιχνίδι σε έναν δρόμο που ήθελε να ακολουθήσει η Γλυφάδα. Οι Μαγυάροι αναγκάστηκαν σε ένα παιχνίδι καταδίωξης όπου είχαν καλύτερη περίοδο νωρίς στο τρίτο όταν επέστρεψαν στο 4-5, αλλά ένα ακόμη σερί 0-4 σε 2:40 λεπτά εξασφάλισε τη θέση της Γλυφάδας στην πρώτη οκτάδα. Η UVSE χάνει τώρα τους προημιτελικούς για πρώτη φορά από το 2016.

Ομάδα Δ (Ρόμα)
1. SIS Roma (ITA) 7 (+13), 2. Ολυμπιακός Πειραιώς (GRE) 7 (+3), 3. NC Βουλιαγμένης (GRE) 3, 4. ZV De Zaan (NED) 0
Την τελευταία μέρα, διακυβεύτηκε μόνο η πρώτη θέση και ο αγώνας μεταξύ της Ρόμα και του υπερασπιστή του πρωταθλητή Ολυμπιακού δεν απογοήτευσε τους φιλάθλους. Οι γηπεδούχοι Ιταλοί ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν με 6-4 στο ημίχρονο, μετά οι Έλληνες επέστρεψαν και κράτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων μέχρι το τέλος, αλλά δύο γκολ με 6-5, το δεύτερο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, έφεραν τη Ρόμα στα ίσια. . (12-12) και αυτό τους εξασφάλισε την πρώτη θέση χάρη στην καλύτερη διαφορά τερμάτων τους.
Η άλλη ελληνική ομάδα, η Βουλιαγμένη, κατέκτησε την τρίτη θέση νικώντας την De Zaan με 7-4, που σημαίνει καλύτερη διαφορά στην κλήρωση του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

Η LEN θα ανακοινώσει σύντομα την ημερομηνία της κλήρωσης – οι ομάδες που προκρίνονται θα παίξουν στους προημιτελικούς εντός και εκτός έδρας, ενώ οι ομάδες που τερμάτισαν 3rd και 4μι θα συνεχίσει αντίστοιχα στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο, όπου οι ομάδες που δεν κατάφεραν να προκριθούν στον πρώτο γύρο θα ενωθούν μαζί τους για τον προκριματικό γύρο (που θα παιχτούν σε τέσσερις ομίλους των τεσσάρων).