Η Τσέλσι ξεπέρασε τη Vllaznia για να προκριθεί στους τελευταίους οκτώ του Champions League γυναικών | Champions League γυναικών

Η Τσέλσι έγινε ο δεύτερος αγγλικός σύλλογος που προκρίθηκε στη φάση των νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ με την Άρσεναλ εξασφάλισε μια θέση στα προημιτελικά. Μια άνετη νίκη με 4-0 επί της Vllaznia στην Αλβανία είδε την ομάδα της Emma Hayes να προκρίνεται με ένα ελεύθερο παιχνίδι. Τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου από τους Sophie Ingle και Fran Kirby έδωσαν τον τόνο πριν από την καθυστερημένη κεφαλιά της Katerina Svitkova και το πέναλτι της πρόσθετης ώρας από τη Maren Mjelde ολοκλήρωσε το σκορ.

Μια απογοητευτική ισοπαλία κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης πριν από μια εβδομάδα εξασφάλισε ότι οι Μπλε χρειάζονταν ένα αποτέλεσμα στο Σκόντερ για να προχωρήσουν. Παρόλα αυτά, η Τσέλσι μπήκε σε αυτή τη συνάντηση ως βαρύ φαβορί, έχοντας χάσει μόνο μία φορά στα δέκα τελευταία ευρωπαϊκά παιχνίδια της. Η κυριαρχία τους απέναντι στον ίδιο αντίπαλο ήταν εμφανής τον Οκτώβριο όταν τους προσπέρασαν στις οκτώ στο Kingsmeadow.

Η Vllaznia έγραψε ιστορία αυτό το καλοκαίρι, καθώς έγινε η πρώτη Αλβανική ομάδα, άνδρες ή γυναίκες, που έφτασε στα νοκ άουτ της ευρωπαϊκής διοργάνωσης εδώ και 33 χρόνια. Όπως ήταν αναμενόμενο, βρήκαν τη φάση των ομίλων δύσκολη καθώς αντιμετώπισαν την κορυφαία κατηγορία της Ευρώπης, έχοντας πέντε ήττες που τους οδήγησαν να αποχωρήσουν από τη διοργάνωση.

Η Hayes δεν ντρέπεται να χρησιμοποιήσει όλο το βάθος της ομάδας της κατά τη διάρκεια της εκστρατείας και έχει ακούσει ξανά την αλλαγή. Η μόνη σταθερά ήταν η συμπερίληψη της Καναδής διεθνής, Kadeisha Buchanan, στην κεντρική άμυνα. Με τη Millie Bright και τη Magdalena Eriksson να ξεκουράζονται, μαζί της με την ευκαιρία αυτή η Aniek Nouwen. Ήταν το πρώτο ξεκίνημα του 23χρονου σε αυτήν την ευρωπαϊκή εκστρατεία, αφού έκανε μόνο φευγαλέες εμφανίσεις για την Τσέλσι αυτή τη σεζόν.

Μια άλλη αξιοσημείωτη συμπερίληψη ήταν αυτή της Jelena Cankovic. Όπως και ο Buchanan, έτσι και ο Σέρβος μετακόμισε στο Λονδίνο το καλοκαίρι, εντυπωσιάζοντας στο πρώτο του ξεκίνημα για τον σύλλογο κόντρα στη Ρέντινγκ το περασμένο Σαββατοκύριακο και σηκώνοντας ένα σκορ.

Η Τσέλσι παρέμεινε στον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα καταγράφοντας 708 ασίστ έναντι 170 του Βλάζνια. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να αποκρούσουν τα συνεχιζόμενα επιθετικά κύματα, αλλά η νίκη στο πρώτο ημίχρονο ήταν αναπόφευκτη. Με 12 λεπτά στο ρολόι, το κόψιμο του Guro Reiten έπεσε στο μονοπάτι του αρχηγού Ingle, ο οποίος έστειλε ένα χαμηλό τελείωμα με ακριβή ακρίβεια πέρα ​​από την Kaylin Williams-Mosier.

Ένα δεύτερο γκολ ακολούθησε αμέσως μετά μέσω μιας ρουτίνας στημένων φάσεων που θα ήταν οικεία στους θεατές του WSL. Ένα γρήγορο φάουλ από τον Cankovic είδε τον Kirby να σκοράρει εναντίον της Reading το Σαββατοκύριακο. Ήταν επιτυχημένοι και αυτή τη φορά, με τον διεθνή Σέρβο να πιάνει την άμυνα στον ύπνο για να ταΐσει ξανά τον Κίρμπι. Οι γηπεδούχοι κύκλωσαν την Καρολάιν Βάκερ σε ένδειξη διαμαρτυρίας, αλλά ο Γερμανός διαιτητής τους απομάκρυνε.

Ο Hayes περίμενε ότι η ομάδα του Nikolin Leka θα ήταν πιο δύσκολο να σπάσει από ό,τι όταν συναντήθηκε για πρώτη φορά και το προβάδισμα παρέμεινε στα δύο γκολ μέχρι το τέλος του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο Hayes χτύπησε τις αλλαγές, κάνοντας μια σειρά από αντικαταστάσεις για να προσπαθήσει να δώσει λίγο ρυθμό στο παιχνίδι. Η Lauren James και η Svitkova ενώθηκαν μέσα σε λίγα λεπτά για να στήσουν τον Sam Kerr, αλλά η προσπάθεια των Aussie αποκλείστηκε για οφσάιντ.

Η Τσέλσι περιορίστηκε στις μισές ευκαιρίες μέχρι που τελικά βρήκε και τρίτη όταν ο Σβίτκοβα επέστρεψε σπίτι. Ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι στο χάντμπολ εναντίον της Σάρα Μαλίκι στον χρόνο καθυστερήσεων μετατράπηκε από τον Μιέλντε για να ολοκληρώσει το σκορ.