Η Τσέλσι ξεπέρασε τη Vllaznia για να προκριθεί στους τελευταίους οκτώ του Champions League γυναικών | Champions League γυναικών

Η Τσέλσι έγινε ο δεύτερος αγγλικός σύλλογος που προκρίθηκε στη φάση των νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ με την Άρσεναλ εξασφάλισε μια θέση στα προημιτελικά. Η άνετη νίκη με 4-0 επί της Vllaznia στην Αλβανία έδωσε στην ομάδα της Emma Hayes ένα παιχνίδι ελεύθερο, βάζοντας στο κρεβάτι τους δαίμονες της περασμένης σεζόν. Τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου από τους Sophie Ingle και Fran Kirby έδωσαν τον τόνο πριν από την καθυστερημένη κεφαλιά της Katerina Svitkova και το πέναλτι της πρόσθετης ώρας από τη Maren Mjelde ολοκλήρωσε το σκορ.

Όταν ρωτήθηκε αν ανακουφίστηκε με την πρόοδο της ομάδας της, η Hayes απάντησε: «Δεν θα έλεγα ότι η ανακούφιση είναι η σωστή λέξη. Αυτή η ομάδα κάνει τόσο καλά που μαθαίνει στις πιο δύσκολες στιγμές της. Καταλαβαίνουμε ποια είναι η φάση των ομίλων σε αυτόν τον διαγωνισμό και νομίζω ότι περάσαμε πολύ καλά. Στόχος μας τώρα είναι να τερματίσουμε πρώτοι στον όμιλο.

Μια απογοητευτική ισοπαλία κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης πριν από μια εβδομάδα εξασφάλισε ότι οι Μπλε χρειάζονταν ένα αποτέλεσμα στο Σκόντερ για να προχωρήσουν. Παρόλα αυτά, η Τσέλσι μπήκε σε αυτή τη συνάντηση ως βαρύ φαβορί, έχοντας χάσει μόνο μία φορά στα τελευταία 10 ευρωπαϊκά ματς της. Η κυριαρχία τους απέναντι στον ίδιο αντίπαλο ήταν εμφανής τον Οκτώβριο όταν τους προσπέρασαν στις οκτώ στο Kingsmeadow.

Η Vllaznia έγραψε ιστορία αυτό το καλοκαίρι, καθώς έγινε η πρώτη Αλβανική ομάδα, άνδρες ή γυναίκες, που έφτασε στα νοκ άουτ της ευρωπαϊκής διοργάνωσης εδώ και 33 χρόνια. Όπως ήταν αναμενόμενο, βρήκαν δύσκολη τη φάση των ομίλων καθώς αναμετρήθηκαν με την κορυφαία κατηγορία της Ευρώπης, έχοντας πέντε ήττες που τους οδήγησαν να αποχωρήσουν από τη διοργάνωση.

Paris Saint-Germain defeated Real Madrid 2-1 to secure qualification from Group A at the expense of their opponents. Both sides struck the woodwork early on before Élisa de Almeida [pictured] headed home from a corner to put the hosts in front.

Real Madrid hit the frame of the goal twice more through Sandie Toletti and Athenea del Castillo, and were punished for their profligacy on the hour mark. Ashley Lawrence was brought down in the area and Kadidiatou Diani converted the penalty.

Real pulled one back through Claudio Zornoza but could not repeat their run to last season’s quarter-finals, while PSG can still top Group A with at least a two-goal victory at Chelsea in their final match.

In Group B, Roma left it late to make sure of their quarter-final place, with four of their five goals coming in the last eight minutes against St Pölten. Annamaria Serturini had put Roma in front at the interval after a rain-interrupted first-half.

The score stayed that way until the 82nd minute before doubles from Benedetta Glionna and Manuela Giugliano turned a 1-0 lead into a 5-0 victory. Wolfsburg‘s surprise 0-0 draw at home to Slavia Prague also means the Italians could still claim top spot in the group.

“,”image”:”https://i.guim.co.uk/img/media/3b39a51088fc262d98293a138c9c31492e9f1113/304_62_824_824/824.jpg?width=620&quality=85&auto=format&fit=max&s=3d90c9162ca5a25128f6b9498cb26291″,”credit”:”Photograph: Tom Dulat/UEFA”,”pillar”:2}”>

Γρήγορος οδηγός

Επισκόπηση: Η PSG προχωρά για να βάλει τέλος στις πραγματικές ελπίδες

Θέαμα

Paris Saint Germain νικημένος Ρεάλ Μαδρίτης 2-1 για να εξασφαλίσουν την πρόκριση του Α’ ομίλου σε βάρος των αντιπάλων τους. Και οι δύο πλευρές χτύπησαν το ξύλο νωρίς πριν από την Élisa de Almeida [pictured] ήρθε στο σπίτι από τη μία γωνία για να βάλει μπροστά τους γηπεδούχους.

Η Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε άλλα δύο γκολ μέσα από τους Sandie Toletti και Athenea del Castillo, και τιμωρήθηκε για την ατασθαλία τους στην ώρα.

Η Ρεάλ απώθησε το ένα με τον Κλαούντιο Ζορνόζα, αλλά δεν μπόρεσε να επαναλάβει την πορεία της στα προημιτελικά της περασμένης σεζόν, ενώ η PSG μπορεί ακόμα να είναι στην κορυφή του Ομίλου Α με τουλάχιστον δύο γκολ νίκη επί της Τσέλσι στο τελευταίο του παιχνίδι.

Στον όμιλο Β, Ρώμη τον άφησε αργά για να εξασφαλίσει τη θέση του στα προημιτελικά, με τέσσερα από τα πέντε γκολ του να έρχονται στα τελευταία οκτώ λεπτά εναντίον Σεντ Πόλτεν. Η Annamaria Serturini είχε δώσει το προβάδισμα στη Ρόμα στην ανάπαυλα μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που διακόπηκε από βροχή.

Το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το 82ο λεπτό πριν τα τέρματα των Benedetta Glionna και Manuela Giugliano μετέτρεψαν το προβάδισμα 1-0 σε νίκη 5-0. ΒόλφσμπουργκΙσοπαλία έκπληξη 0-0 εντός έδρας για Σλάβια Πράγας σημαίνει επίσης ότι οι Ιταλοί θα μπορούσαν ακόμα να διεκδικήσουν την πρώτη θέση στον όμιλο.

Φωτογραφία: Tom Dulat/UEFA

Ευχαριστώ για τη γνώμη σας.

Η Hayes δεν δίστασε να χρησιμοποιήσει όλο το βάθος της ομάδας της και ηχούσε για άλλη μια φορά τις αλλαγές. Η μόνη σταθερά σε όλη αυτή την ευρωπαϊκή εκστρατεία ήταν η συμπερίληψη της Καναδέζας Kadeisha Buchanan στην κεντρική άμυνα. Με τη Millie Bright και τη Magdalena Eriksson να ξεκουράζονται, μαζί της ήρθε η Aniek Nouwen. Ήταν το πρώτο ξεκίνημα του 23χρονου στην Ευρώπη αυτή τη σεζόν, έχοντας κάνει μόνο φευγαλέες εμφανίσεις για την Τσέλσι από τον Σεπτέμβριο.

Μια άλλη αξιοσημείωτη συμπερίληψη ήταν αυτή της Jelena Cankovic. Όπως και ο Buchanan, έτσι και ο Σέρβος μετακόμισε στο Λονδίνο το καλοκαίρι, εντυπωσιάζοντας στο πρώτο του ξεκίνημα για τον σύλλογο κόντρα στη Ρέντινγκ το περασμένο Σαββατοκύριακο και σηκώνοντας ένα σκορ.

Η Τσέλσι παρέμεινε στον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, σημειώνοντας 708 ασίστ έναντι 170 του Βλάζνια. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να αποκρούσουν τα κύματα των επιθέσεων, αλλά η ανατροπή ήταν αναπόφευκτη. Με 12 λεπτά στο ρολόι, το κόψιμο του Guro Reiten έπεσε στο μονοπάτι του αρχηγού Ingle, ο οποίος έστειλε ένα χαμηλό τελείωμα με ακριβή ακρίβεια πέρα ​​από την Kaylin Williams-Mosier.

Οι παίκτες της Τσέλσι σε όμιλο μετά τον αγώνα μετά το σφύριγμα της λήξης στο Σκόντερ. Φωτογραφία: Florion Goga/Reuters

Ένα δεύτερο γκολ ακολούθησε αμέσως μετά μέσω μιας ρουτίνας στημένων φάσεων που θα ήταν οικεία στους θεατές του WSL. Ο Κίρμπι σκόραρε από ένα γρήγορο φάουλ του Κάνκοβιτς εναντίον της Ρέντινγκ το Σαββατοκύριακο. Βρήκαν παρόμοια επιτυχία εδώ όταν ο διεθνής Σέρβος έπιασε την άμυνα στον ύπνο για να ταΐσει ξανά τον Κίρμπι. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν, αλλά η Γερμανίδα διαιτητής Καρολίν Βάκερ τους απέκρουσε.

Ο Hayes περίμενε ότι η ομάδα του Nikolin Leka θα ήταν πιο δύσκολο να σπάσει από ό,τι όταν συναντήθηκε για πρώτη φορά και το προβάδισμα παρέμεινε στα δύο γκολ μέχρι το τέλος του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Hayes χτύπησε τις αλλαγές, κάνοντας μια σειρά από αλλαγές για να προσπαθήσει να δώσει ρυθμό σε ένα παιχνίδι που είχε επιβραδυνθεί σημαντικά. Η Lauren James και η Svitkova ενώθηκαν μέσα σε λίγα λεπτά για να στήσουν τον Sam Kerr, αλλά η προσπάθεια των Aussie αποκλείστηκε για οφσάιντ.

Η Τσέλσι περιορίστηκε στις μισές ευκαιρίες μέχρι που τελικά βρήκε και τρίτη όταν ο Σβίτκοβα επέστρεψε σπίτι. Μια αυστηρή ποινή στο χάντμπολ εναντίον της Σάρα Μαλίκι στις καθυστερήσεις μετατράπηκε από τον Μιέλντε για να ολοκληρώσει το σκορ.

Ο Hayes ήθελε να πιστώσει την ανθεκτικότητα της Vllaznia μετά το παιχνίδι. «Δεν βγήκαμε από τη δεύτερη ταχύτητα, αλλά έχουμε και τη Βλλαζνιά να ευχαριστήσουμε γιατί το δυσκόλεψαν», είπε.

«Κόλλησαν πολλούς αριθμούς πίσω από την μπάλα και πρέπει να είσαι υπομονετικός. Δεν είναι πάντα ό,τι καλύτερο για να παρακολουθήσουμε…αλλά κρατήσαμε την υπομονή μας, εξετάσαμε και οι τερματίσαντες μπήκαν στο παιχνίδι για να προσθέσουν μερικά γκολ.

Η φιλοδοξία της Τσέλσι θα είναι τώρα να κλείσει με στυλ τη φάση των ομίλων επικρατώντας του Ομίλου Α. Αυτό είναι στα χέρια της παρά τη νίκη της PSG επί της Ρεάλ Μαδρίτης και θα επιτευχθεί εάν αποφύγει την ήττα από την Μπαρτσελόνα.Γαλλική ομάδα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησής της στο Stamford Bridge. Πέμπτη.