Η Τσέλσι επιστρέφει στις νίκες υπό τον Γκράχαμ Πότερ στην επιστροφή της Πρέμιερ Λιγκ, αλλά οι Μπλε χάνουν τον Ρις Τζέιμς λόγω τραυματισμού στον επαναληπτικό αγώνα

Η Τσέλσι τερμάτισε το σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ με τη νίκη με 2-0 επί της Μπόρνμουθ.

Αλλά καθώς ο Γκράχαμ Πότερ γιορτάζει το μεγαλύτερο σερί χωρίς νίκη των Μπλε από τον Δεκέμβριο του 2012, υπήρχαν ανησυχίες καθώς ο μπακ Ρις Τζέιμς αναγκάστηκε να τραυματιστεί.

Getty

Ο Χάβερτς και ο Μάουντ υπέγραψαν και οι δύο στο φύλλο αγώνα για να δώσουν στην Τσέλσι την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα από τον Οκτώβριο

Ο Μάουντ και ο Στέρλινγκ ηγήθηκαν της κατηγορίας

Getty

Ο Κάι Χάβερτς έσπασε το αδιέξοδο με το τέταρτο γκολ του στη σεζόν, προτού ο Μέισον Μάουντ μπει στο φύλλο αγώνα με μια εξαιρετική προσπάθεια μακρινής εμβέλειας να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του, καθώς οι Τσέρι προσπαθούσαν να χαλιναγωγήσουν το παιχνίδι.

Η νίκη των Μπλε με 2-0 σηματοδοτεί την πρώτη τους στο πρωτάθλημα από τον Οκτώβριο, στην οποία προκάλεσαν το σκορ στην Άστον Βίλα, και τους βάζει έναν βαθμό μακριά από τις θέσεις του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου στην όγδοη θέση.

“Η Τσέλσι πρέπει να αγωνιστεί τώρα, βήμα προς βήμα, και αυτό ήταν το πρώτο βήμα απόψε”, δήλωσε ο σχολιαστής του talkSPORT για τον αγώνα και πρώην σταρ της Τσέλσι, Σκοτ ​​Μίντο.

Αλλά ενώ ο Πότερ θα είναι ανακουφισμένος που θα αρχίσει να αλλάζει τη φόρμα της ομάδας του μετά από τέσσερις ήττες στα ριμπάουντ, πιθανότατα υπέστη ένα πλήγμα χάνοντας ξανά τον Τζέιμς λόγω τραυματισμού.

Ο μπακ των Μπλε υπέστη ζημιά στους συνδέσμους του γόνατος τον Οκτώβριο και έκανε μια καλή επιστροφή για την ομάδα του κόντρα στην Μπόρνμουθ το βράδυ της Τρίτης, αλλά στη συνέχεια απομακρύνθηκε αμέσως μετά το ημίχρονο.

Πριν από τον αγώνα, ο Πότερ είπε ότι δεν είχε σκοπό να αφήσει τον Τζέιμς να παίξει όλα τα 90 λεπτά καθώς ανακτούσε τη φυσική του κατάσταση.

Ο Τζέιμς αποβλήθηκε στο 50ο λεπτό μετά από συντριβή

Getty

Ο Τζέιμς φαινόταν άβολα

πρώτη αμαζόνα

Και έπεσε ανάσκελα με το κεφάλι στα χέρια

Αλλά αμέσως μετά την επανεκκίνηση, ο Τζέιμς -ο οποίος αποκλείστηκε από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 με την Αγγλία λόγω προηγούμενου τραυματισμού- έπεσε στο χορτάρι.

Ο μπακ αμέσως έκανε σήμα ότι έπρεπε να τον απογειώσουν πριν πέσει ανάσκελα με τα χέρια στο κεφάλι.

Στη συνέχεια έλαβε ιατρική βοήθεια, αλλά μπόρεσε να φύγει από το γήπεδο και να κατέβει στο τούνελ μόνος του.

«Ελπίζω να είναι καλά, ελπίζω ότι αυτό είναι μόνο ένα από αυτά που θα επιστρέψει σε λίγες μέρες», δήλωσε ο σχολιαστής του talkSPORT και πρώην σταρ της Τσέλσι, Σκοτ ​​Μίντο.

Ο Τζέιμς χρειάστηκε ιατρική βοήθεια, αλλά έφυγε μόνος του από το γήπεδο

«Δεν θέλει άλλον τραυματισμό».

Λίγα λεπτά πριν φύγει ο 23χρονος, ο Μίντο εξήρε την απόδοση του σταρ στο πρώτο ημίχρονο.

«Ο Τζέιμς στο πρώτο του παιχνίδι πίσω έχει αυτή τη διακαή φιλοδοξία να χτυπήσει το έδαφος τρέχοντας αφού έχασε το Παγκόσμιο Κύπελλο», είπε.

«Ίσως πιστεύει ότι έχει κάτι να αποδείξει».