Η Μαρσέιγ και η Ρεν κατακτούν νίκες για να κρατήσουν ζωντανή την επιδίωξη του Champions League

Αθλητισμός

Η Μαρσέιγ και η Ρεν συνέχισαν το κυνήγι τους για το ποδόσφαιρο Champions League τη Δευτέρα.

ΠΑΡΙΣΙ (AFP) – Η Μαρσέιγ και η Ρεν συνέχισαν την πορεία τους στο Champions League τη Δευτέρα, με αμφότερες να προκρίνονται μετά από σκληρές νίκες 2-1 επί της Μονπελιέ και της Νις αντίστοιχα.

Η Μαρσέιγ κέρδισε στο Μονπελιέ για να πετύχει μια τέταρτη συνεχόμενη νίκη που την κρατά τρίτη στη Ligue 1 με τη Ρεν δύο βαθμούς πίσω στην τέταρτη μετά από μια εντός έδρας επιτυχία κόντρα στη Νίκαια.

Τα γκολ του Νούνο Ταβάρες στο δεύτερο ημίχρονο και το αυτογκόλ του Μαξίμ Εστέβ έδωσαν στη Μαρσέιγ ένα μαξιλάρι 2-0, αλλά έπρεπε να κρατηθεί σε ένα φλογερό τελείωμα που οδήγησε τον αριστερό μπακ ως δανεικό.Η Άρσεναλ Ταβάρες αποβλήθηκε τέσσερα λεπτά πριν από τον Τέτζι Σαβανιέ ένας. επιστροφή από το σημείο του πέναλτι.

Η νίκη, που ακολουθεί το 6-1 της Τουλούζης την περασμένη εβδομάδα, παίρνει τη Μαρσέιγ τρεις βαθμούς διαφορά από την πέμπτη Μονακό και την αφήνει τέσσερις πίσω από τη δεύτερη Λανς, που κέρδισε την Παρί Σεν Ζερμέν την Κυριακή.

«Υποφέραμε λίγο, αλλά είναι μια μεγάλη νίκη», είπε ο προπονητής της Μαρσέιγ, Ιγκόρ Τούντορ. “Στην αρχή μας έλειπε λίγη ταχύτητα ή κάτι τέτοιο. Το διάλειμμα μας επέτρεψε να αποκτήσουμε λίγη φρεσκάδα”.

Χωρίς σκορ στο ημίχρονο, το παιχνίδι ζωντάνεψε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ταβάρες σκόραρε το πέμπτο του γκολ στη σεζόν, προχωρώντας γρήγορα για να θάψει την ευκαιρία αφού ο Jonas Omlin απέκρουσε την κεφαλιά του Jordan Veretout.

Λίγο μετά τη λήξη της ώρας ήταν δύο μπροστά, με τον κεντρικό μπακ Εστέβ να πιέζεται στο μακρινό δοκάρι από κόρνερ να σκοράρει το δικό του γκολ.

Η έξοδος του Ταβάρες και το πέναλτι του Σαβανιέ σημάδεψαν ένα θλιβερό τέλος, αλλά η Μαρσέιγ κράτησε τους βαθμούς.

ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΕΡΙΕΡ

Ο νικητής του Benjamin Bourigeaud στο 89ο λεπτό έδωσε στη Ρεν και τους τρεις βαθμούς εντός έδρας, αλλά οι Βρετόνοι έχασαν τον πρωταγωνιστή Μάρτιν Τεριέ από τραυματισμό.

Ο Τεριέ είχε ανοίξει από κοντά μετά από μόλις πέντε λεπτά, αλλά τεντώθηκε με αγωνία μετά από μισή ώρα με τραυματισμό στο δεξί γόνατο.

Ο προπονητής Μπρούνο Τζενέσιο παραδέχτηκε ότι η πρόβλεψη δεν ήταν «πολύ καθησυχαστική μέχρι στιγμής» για τον 25χρονο.

Ο Ross Barkley τράβηξε ένα πίσω μετά από 20 λεπτά για να στήσει έναν τεταμένο τελικό πριν ο Bourigeaud χτυπήσει μετά από καλή δουλειά του Flavien Tait και αφήσει τον τερματοφύλακα της Nice Kasper Schmeichel στο λάθος πόδι.

Η Λιλ έχασε την ευκαιρία να πάρει την έκτη θέση καθώς έμεινε 1-1 στην έδρα της Ρεμς.

Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους λίγο μετά το ημίωρο, όταν ήταν ο πρώτος που όρμησε σε μια χαλαρή μπάλα, αφού ο Γιεχβάν Ντιούφ απέκρουσε ένα σουτ του Τζόναθαν Μπάμπα.

Η Reims, ωστόσο, άρπαξε έναν πόντο 11 λεπτά πριν, όταν ο Thibault De Smet κέρδισε τον Jens-Lys Cadjus για την ισοπέδωση.

“Χάσαμε μια μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε τον αγώνα. Είμαστε απογοητευμένοι και απογοητευμένοι”, δήλωσε ο προπονητής της Λιλ, Πάουλο Φονσέκα.

Οι παίκτες της Λιλ ξεσηκώθηκαν από το πλήθος των γηπεδούχων που σφύριξαν την αποδοκιμασία τους για την απόδοση, προκαλώντας μια οργισμένη αντίδραση από τον Φονσέκα.

«Είμαι επίσης πολύ απογοητευμένος με τους υποστηρικτές μας», είπε. «Αν οι οπαδοί δεν είναι ευχαριστημένοι με τον τρόπο που παίζει η ομάδα, μπορούν να πάνε στον πρόεδρο (του συλλόγου) και εγώ να φύγω».

Η Τρουά κέρδισε τρεις σημαντικούς πόντους μετά τη σκληρή μάχη της Στρασβούργου που ήρθε από το 2-0 στο 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι άρπαξαν τη νίκη όταν ο Xavier Chavalerin χτύπησε σε βολέ 12 λεπτά πριν.

‘; var i = Math.floor(r_text.length * Math.random()); document.write(r_text[i])