Η Κροατία κέρδισε τη Βραζιλία, Πέναλτι, Αποτέλεσμα, Σκορ, Νεϊμάρ, Λούκα Μόντριτς, Τελευταία, Ενημερώσεις

Η Κροατία κατέπληξε τη Βραζιλία, φτάνοντας στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου την Παρασκευή, κερδίζοντας με 4-2 στα πέναλτι μετά την ισοπαλία των 16 που έληξε 1-1 στο τέλος της παράτασης.

Ο Marquinhos έχασε το κρίσιμο λάκτισμα στη διαδικασία, χτυπώντας στο δοκάρι καθώς χρειαζόταν να σκοράρει για να συγκρατήσει τη Βραζιλία, αφού η προηγούμενη προσπάθεια του Rodrygo αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα Dominik Livakovic και η Κροατία μετέτρεψε τα τέσσερα πέναλτι.

Παρακολουθήστε τους καλύτερους ποδοσφαιριστές στον κόσμο κάθε εβδομάδα με το beIN SPORTS στο Kayo. ΖΩΝΤΑΝΗ κάλυψη των Bundesliga, Ligue 1, Serie A, Carabao Cup, EFL και SPFL. Νέος στο Kayo; Ξεκινήστε τη δωρεάν δοκιμή σας τώρα >>

Ήταν μια αξιοσημείωτη ανατροπή αφού η Βραζιλία φαινόταν έτοιμη για τη νίκη όταν ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο χτύπημα στα μέσα της παράτασης για να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Πελέ στη Βραζιλία με 77 διεθνή γκολ.

Αλλά ο Μπρούνο Πέτκοβιτς απέκρουσε στο άλλο άκρο στο 117ο λεπτό για την Κροατία να αναγκάσει τα πέναλτι, και η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς ακολούθησε τη νίκη της επί της Ιαπωνίας στα πέναλτι στον τελευταίο γύρο με αυτή τη νίκη, η οποία πρέπει να είναι η καλύτερη από ποτέ. θρίαμβος.

Προκρίνονται στα ημιτελικά, ενώ η Βραζιλία θα πρέπει να περιμένει τουλάχιστον άλλα τέσσερα χρόνια πριν διεκδικήσει τον έκτο τίτλο ρεκόρ.

Ο Βραζιλιάνος κυβερνήτης Τιάγκο Σίλβα ήταν αποκαρδιωμένος για την ήττα.

«Είναι δύσκολο», είπε ο Σίλβα.

«Έχω περάσει απογοητεύσεις στη ζωή μου και όταν χάνουμε κάτι σημαντικό στο οποίο στοχεύουμε, πονάει πολύ.

«Αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε να σηκώσουμε κεφάλι και να συνεχίσουμε. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική.» Ο αρχηγός της Βραζιλίας είπε ότι η ομάδα του αποκλείστηκε για το γκολ της Κροατίας.

«Νομίζω ότι ξαφνικά χάσαμε την εστίαση», είπε ο Σίλβα.

«Δεν έχουμε συνηθίσει να χτυπιόμαστε έτσι στην ανάπαυλα. Αποδιοργανωθήκαμε λίγο και από εκεί ήρθε το γκολ.

Ο Νεϊμάρ – που έφυγε από το γήπεδο δακρυσμένος – είχε ωθήσει τη Βραζιλία στο προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, δουλεύοντας ένα-δύο με τους Ροντρίγκο και Λούκας Πακέτα προτού στρογγυλοποιήσει τον τερματοφύλακα Λιβάκοβιτς για να σκοράρει.

Απολύθηκε ο προπονητής της Ισπανίας μετά την αποχώρηση σοκ από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα | 00:29

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΚΑΛΥΨΗ

Παρακολουθήστε ζωντανά την Αργεντινή – Ολλανδία!

Roos on the Move: Η ετικέτα των 36 εκατομμυρίων δολαρίων του πιστολιού των 1,98 εκ. είναι έτοιμη να σκάσει. Ο Αυστραλός κυβερνήτης θέλει να τακτοποιηθεί

WC Daily: Ο προπονητής έφτυσε πίσω από την έξοδο από την Αγγλία με όπλο, καθώς αποκαλύφθηκε η πράξη του Robbie Williams

Αλλά αυτό δεν έσπασε την αντίσταση της Κροατίας καθώς οι φιναλίστ του Μουντιάλ 2018 επέστρεψαν στα επίπεδα.

Η Βραζιλία δεν είχε παίξει ποτέ με το ίδιο επιθετικό ταλέντο όπως έπαιξε στα τελευταία 16 της νίκης κόντρα στη Νότια Κορέα.

Η Κροατία ήταν πιο επίμονη και δύσκολο να σπάσει από ποτέ, και τώρα έχει παίξει οκτώ από τους εννέα τελευταίους αγώνες νοκ-άουτ σημαντικών τουρνουά, αποκλείοντας την ήττα της από τη Γαλλία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου πριν από λίγο καιρό.

Ποτέ δεν θα ήταν εύκολο για τη Βραζιλία να παίξει με την ίδια ελευθερία και χαρά όπως όταν κατέστρεψε τη Νότια Κορέα, όταν γιόρτασαν τους στόχους τους με χορογραφημένες χορευτικές κινήσεις που φαινόταν να αναστατώνουν ορισμένους θεατές.

Αλλά η πρόκληση για την ομάδα του προπονητή της Βραζιλίας Τίτε – δεδομένης της τεράστιας πίεσης που βαραίνει πάντα την εθνική ομάδα της Βραζιλίας σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο – ήταν να μην αφήσουν τον φόβο της ήττας να αφαιρέσει όλη αυτή τη χαρά.

Τα στοιχήματα αυξάνονται καθώς εξελίσσεται το τουρνουά και η Βραζιλία μπήκε στον αγώνα της Παρασκευής στο στάδιο Education City της Ντόχα προσπαθώντας να αποφύγει να πέσει σε άλλη μια παγίδα που έστησε μια ολοκληρωμένη ευρωπαϊκή ομάδα.

Η γάτα διακόπτει τη συνέντευξη Τύπου στη Βραζιλία | 00:23

Η Βραζιλία είχε αποκλειστεί από τα τέσσερα τελευταία Παγκόσμια Κύπελλα σε αυτό το στάδιο ή στα ημιτελικά, κάθε φορά από ευρωπαϊκούς αντιπάλους.

Η Κροατία μπορεί να είναι ένα έθνος μόλις τεσσάρων εκατομμυρίων ανθρώπων, αλλά έφτασε στον τελικό πριν από τέσσερα χρόνια και ο Λούκα Μόντριτς, ο εμπνευστής τους τότε, παραμένει ένας από τους καλύτερους παίκτες στον πλανήτη στα 37 του χρόνια.

Αποδεικνύεται ότι τρεις μεσοεπιθετικοί εκ των οποίων ο Μόντριτς, ο Ματέο Κόβατσιτς της Τσέλσι και ο Μαρσέλο Μπρόζοβιτς της Ίντερ Μιλάνου μπορούν επίσης να σταθούν στη Βραζιλία.

Η Selecao είχε σκοράρει τέσσερις φορές στα πρώτα 36 λεπτά απέναντι στη Νότια Κορέα. Εδώ κατάφεραν μόλις τρεις προσπάθειες στο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, και τίποτα δεν ενόχλησε πραγματικά τον σουτ-στόπερ της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Λιβάκοβιτς.

Η Βραζιλία κόντεψε να σκοράρει μέσα σε δύο λεπτά από το δεύτερο ημίχρονο, καθώς η περικοπή από τον Έντερ Μιλιτάο παραλίγο να μετατραπεί σε δική του από τον Josko Gvardiol, προτού ο Λιβάκοβιτς κάνει αποκρούσεις από τους Richarlison, Neymar και Paqueta.

Ακολούθησαν περισσότερες αποκρούσεις από τον Λιβάκοβιτς από τον Νεϊμάρ και τον Πακέτα, εξαντλώντας μέρος της αυτοπεποίθησης από την τεταμένη υποστήριξη της Βραζιλίας.

Έμοιαζε σαν να πήγαιναν προς την ήττα όταν ο Νεϊμάρ έσπασε το αδιέξοδο, αλλά η Κροατία έδειξε την ανθεκτικότητά της για να ισοφαρίσει όταν ο Πέτκοβιτς έκανε νωρίς τελείωμα από χαμηλή σέντρα από τον άλλο αναπληρωματικό Μίσλαβ Όρσιτς.

Στη συνέχεια ήρθαν τα πέναλτι και οι Νίκολα Βλάσιτς, Λόβρο Μάγερ, Μόντριτς και Όρσιτς έκαναν τη μετατροπή για την Κροατία, ενώ οι Ροντρίγκο και Μαρκίνιος απέτυχαν.

Ο Νεϊμάρ, που υποτίθεται ότι έκανε το τελευταίο σουτ για τη Βραζιλία, δεν είχε την ευκαιρία και το τουρνουά του τελείωσε με κλάματα.