Η δράση του National League ανοίγει τον δρόμο για το Champions League και το Ευρωπαϊκό Κύπελλο

Αποτελέσματα ευρωπαϊκών συλλόγων (ανδρών)

Πρωτάθλημα Ιταλίας, Ημέρα 8

Pro Recco 14 – 8 Ortigia

Telimar 14 – 11 Κατάνια

Posillipo 7 – 8 Σαλέρνο

Ο Pro Recco κυριάρχησε στην Ortigia στο μεγαλύτερο παιχνίδι της ημέρας. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν ήδη ξεκάθαρο ότι οι γηπεδούχοι θα κέρδιζαν. Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο 3-2, ο Recco μετέτρεψε έναν άνδρα για προβάδισμα 4-2. Ο Ορτίγια έκοψε την απόσταση στο μισό, αλλά ο Προ Ρέκο απάντησε με τρία γκολ και εξασφάλισε ένα ωραίο πλεονέκτημα 8-3 πριν από το ημίχρονο. Ο Ρέκο πρόσθεσε δύο αναπάντητα γκολ στο τρίτο δεκάλεπτο, ανέβηκε με 10-3 και όλα κρίθηκαν.

Η Τελιμάρ κέρδισε την Κατάνια στο ντέρμπι της Σικελίας. Η ομάδα με έδρα το Παλέρμο ήταν το φαβορί και πήρε τη νίκη στα μεσαία δύο δεκάλεπτα. Μετά το πρώτο οκτάλεπτο οι ομάδες έμειναν ισόπαλες 3-3. Ο Telimar χρησιμοποίησε ένα σερί 4-1 στο δεύτερο για ένα προβάδισμα 7-4 στο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Telimar είχε αυξήσει τη διαφορά στους τέσσερις (8-4). Η Κατάνια μείωσε στο μισό το έλλειμμα με δύο νωρίς γκολ, αλλά η Telimar έκανε ένα σερί 4-0 και πήρε ένα ασφαλές προβάδισμα 12-6. Επιθετικοί της ομάδας ΗΠΑ Μαξ Ίρβινγκ (3) και Τζόνι Χόπερ (2) σκόραρε για την Telimar καθώς προσπέρασαν τους Savona και Ortigia για να ανέβουν στην 5η θέση.

Ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο Σαλέρνο, όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν το Posillipo. Υπήρχαν πολλές ανατροπές σε όλο το παιχνίδι. Ο Posillipo πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα 7-6, χάρη σε ένα γκολ power play από τον επιθετικό της Team USA Τάιλερ Άμπραμσον στο 24ο λεπτό. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν διατήρησαν το πλεονέκτημα. Ο Σαλέρνο βρήκε δίχτυα δύο φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο για να διαμορφώσει το τελικό σκορ, 8-7. Ο Abramson σκόραρε δύο φορές για τον Posillipo στην ήττα.

Πρωτάθλημα Ιταλίας, Ημέρα 9

Τελιμάρ 10 – 11 Τεργέστη

Posillipo – Pro Recco (Αναβάλλεται για τον Ιανουάριο)

Η Τελιμάρ είχε πλεονέκτημα 2 τερμάτων μετά το πρώτο τέταρτο του ντέρμπι στο Παλέρμο, αλλά η Τεργέστη σημείωσε τέσσερα σερί στο εναρκτήριο 4:17 της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκε με 5-3. Ο Telimar έκανε ένα πίσω πριν από το ημίχρονο πριν οι φιλοξενούμενοι ανακτήσουν το προβάδισμα 2 τερμάτων στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (8-6). Η Telimar απάντησε με σερί 3-0 και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με 9-8. Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τρία γκολ στα πρώτα δύο λεπτά. Δύο γρήγορα σκορ έδωσαν προβάδισμα στην Τεργέστη με 10-9, αλλά ο Τέλιμαρ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 10-10. Στα τελευταία έξι λεπτά της αμυντικής μάχης σημειώθηκε μόνο ένα γκολ. Η Τεργέστη μετέτρεψε ένα πλεονέκτημα άνδρα με 3:10 να απομένουν και η Τεργέστη πήρε ξανά το προβάδισμα (11-10). Στράικερ της ομάδας των ΗΠΑ Τζόνι Χόπερ πέτυχε ένα ζευγάρι γκολ για την Telimar στην ήττα.

Ισπανικό Πρωτάθλημα, Ημέρα 9

Θα σκοτώσω 8 – 9 Μπαρτσελόνα

Μεσογειακός 14 – 8 Σκουμπρί

Το παιχνίδι μεταξύ Ματάρο και Μπαρτσελόνα ήταν σκληρό σε όλη τη διάρκεια. Η Μπαρτσελόνα έφτασε στο Mataro μετά από διαδοχικές ήττες σε σημαντικούς αγώνες (από τη Sabac στο LEN Euro Cup και εναντίον της Terrassa στη φάση των 16 του ισπανικού πρωταθλήματος). Ο Ματάρο είχε τρεις βαθμούς περισσότερους από την Μπαρτσελόνα την ημέρα. Ο Ματάρο πήρε τον έλεγχο στη μέση του αγώνα. Στο 20ο λεπτό προηγούνταν με 7-4 και ήταν στην πορεία για τη νίκη. Όμως η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει μια μεγάλη επιστροφή. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 7-7. Μετά την ανταλλαγή ενός ακόμη δύο τερμάτων, η Μπαρτσελόνα έκανε το τελευταίο γέλιο. 2:30 πριν το buzzer, η Μπαρτσελόνα έκανε τη μετατροπή με πλεονέκτημα άνδρα, προηγήθηκε με 9-8 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Μετά από μια νίκη στο Mataro, η Μπαρτσελόνα έφτασε στη βαθμολογία με τους Mataro και Terrassa.

Η Mediterrani κέρδισε πειστικά την Caballa, αν και οι γηπεδούχοι έμειναν πίσω από τη Mediterrani στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ο Caballa δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα, αλλά κυνήγησε τον αντίπαλό του και υστερούσε με ένα ή δύο γκολ τις περισσότερες φορές. Πηγαίνοντας στην τελευταία περίοδο, μόνο δύο γκολ χώρισαν τους αντιπάλους, αλλά ο Caballa έμεινε από γκάζι στο τελευταίο τέταρτο, καθώς η Mediterrani σημείωσε πέντε συνεχόμενα γκολ και προηγήθηκε με 14-7 στην πορεία προς τη νίκη. Αμυντικός ομάδας ΗΠΑ Mason McQuet σκόραρε ένα για τη Mediterrani στη νίκη.

Πρωτάθλημα Γαλλίας, 8η μέρα

Noisy-le-Sec 10 – 7 Στρασβούργο

Μασσαλία 11 – 10 Noisy-le-Sec

Αιξ-αν-Προβάνς 10 – 6 Ρεμς

Ο Noisy-le-Sec έφτασε στη Μασσαλία ενθαρρυνμένος από μια εκτός έδρας νίκη επί της Στρασβούργου στον επαναπρογραμματισμένο αγώνα που έγινε νωρίτερα αυτή την εβδομάδα, αλλά η Μαρσέιγ διατήρησε ένα τέλειο ρεκόρ μετά από μια κολοσσιαία μάχη. Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν καλύτερος αντίπαλος στο πρώτο ενάμιση δεκάλεπτο. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, οι Παριζιάνοι προηγήθηκαν με 5-3 και κράτησαν αυτό το πλεονέκτημα για αρκετό καιρό. Παρόλα αυτά, η Μαρσέιγ σημείωσε δύο γκολ δράσης στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου, έτσι οι ομάδες ήταν στην ίδια γραμμή εκκίνησης με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, 5-5. Η Μαρσέιγ έκανε το 6-5 στο 22′ αλλά ο επιθετικός των ΗΠΑ Άλεξ Μπάουεν ισοφάρισε αμέσως από το σημείο του πέναλτι. Ωστόσο, το τέλος του δεκαλέπτου ανήκε στους γηπεδούχους, όπως και την προηγούμενη περίοδο. Η Μαρσέιγ σκόραρε για το 7-6 και στη συνέχεια κέρδισε τον βομβητή με άλλο ένα μόλις δευτερόλεπτο πριν από την τελική ανάπαυλα καθώς η Μαρσέιγ κέρδισε για πρώτη φορά προβάδισμα 2 τερμάτων. Η Μαρσέιγ επέκτεινε το περιθώριο σε τρεις νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο και φαινόταν ότι είχε πάρει τον έλεγχο. Ωστόσο, ο Noisy μπόρεσε να επιστρέψει μειώνοντας το έλλειμμα σε ένα γκολ δύο φορές (8-9 και 9-10) πριν ισοφαρίσει σε 10-10 από πέναλτι στο 30ο λεπτό. Όμως η Μαρσέιγ πήρε και τους τρεις βαθμούς αφού βρήκε δίχτυα για το 11-10 με 70 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Noisy δεν μπορούσε να ισοπεδωθεί μετά από αυτό. Ο Μπόουεν σκόραρε δύο φορές για τον Νουιζί στη νίκη επί της Στρασβούργου και δύο φορές στην ήττα από τη Μαρσέιγ.

Ο αγώνας της Ρεμς με την Αιξ-αν-Προβάνς ήταν ένα πραγματικό τρενάκι. Και οι δύο ομάδες είχαν τα πάνω και τα κάτω τους, αλλά η Αιξ-αν-Προβάνς εξοικονόμησε περισσότερη ενέργεια για τον τερματισμό και κέρδισε και τους τρεις βαθμούς. Η Ρεμς προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο τέταρτο, αλλά η Αιξ-αν-Προβάνς πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με 6-3. Ωστόσο, η Ρεμς ξύπνησε και κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο για να ισοφαρίσει σε 6-6. Ωστόσο, η Aix-en-Provence πέτυχε ένα εξαιρετικό τελείωμα. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τέσσερα αναπάντητα γκολ στην τέταρτη περίοδο και πανηγύρισαν τη νίκη με 10-6. Στράικερ της ομάδας των ΗΠΑ Τόμας Ντάνσταν σκόραρε δύο στη νίκη.

Ελληνικό πρωτάθλημα, 11η αγωνιστική

Περιστέρι 10 – 7 Παλαιό Φάληρο

Βουλιαγμένης 21 – 7 Χανιά

Το Περιστέρι νίκησε το Παλαιό Φάληρο με 10-7. Το Περιστέρι, η γηπεδούχος ομάδα σε αυτό το παιχνίδι, προηγήθηκε με 6-3 πριν το Παλαιό Φάληρο ισοφαρίσει σε 7-7 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Τερματοφύλακας της ομάδας των ΗΠΑ Ντρου Χόλαντ και το Περιστέρι έσφιξε την άμυνα του και πέτυχε τρία συνεχόμενα γκολ στον υπόλοιπο χρόνο.

Η Βουλιαγμένη συνέχισε το νικηφόρο σερί της επικρατώντας των Χανίων με 21-7. Αμυντικός ομάδας ΗΠΑ Ντύλαν Γούντχεντ σκόραρε μία φορά για τη Βουλιαγμένη στη νίκη.