Η αστραφτερή AS Monaco θράσισε την Αζαξιό με 7-1

Η AS Monaco έκανε ένα συγκλονιστικό θέαμα για να καταστρέψει την αγωνιζόμενη Αζαξιό με 7-1 στο Stade Louis II, σε ένα παιχνίδι όπου ο Wissam Ben Yedder σημείωσε χατ-τρικ και ο Breel Embolo σημείωσε ένα δοκάρι.

Το παιχνίδι

Αφού πυροβόλησε στην προσπάθειά της να επιστρέψει στις νίκες μετά την ισοπαλία της εναντίον της Λοριάν, η AS Monaco πήδηξε μπλοκ για να πάρει το προβάδισμα σε δύο λεπτά μέσω του Axel Disasi. Το ονειρεμένο ξεκίνημά τους συνεχίστηκε επίσης με γοργούς ρυθμούς, καθώς γρήγορα διπλασίασαν το πλεονέκτημά τους όταν ο Vanderson βρήκε τον Krepin Diatta στο μακρινό δοκάρι, ο οποίος έβαλε ψύχραιμα το τελείωμά του.

Στη συνέχεια, η Αζαξιό σημείωσε το σημάδι της στο 11ο λεπτό, καθώς ο Youcef Belaili μείωσε τη διαφορά στη μέση. Θα ήταν καλό και για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Ben Yedder αποκατέστησε γρήγορα την άνοδο της Monaco σκοράροντας δύο φορές σε διάστημα επτά λεπτών για να εξασφαλίσει ότι κράτησαν το προβάδισμα 4-1 στο ημίωρο.

Ο φυλαχτός των Μονεγάσκων σημείωσε στη συνέχεια ένα αξιοσημείωτο χατ-τρικ σε 14 λεπτά σκοράροντας ένα πέναλτι 10 λεπτά από την ανάπαυλα. Πράγματι, αυτό το χτύπημα τον ώθησε σημαντικά στα 89 γκολ για τον σύλλογο, ισοβαθμώντας με τον Christian Dalger για την τρίτη θέση μεταξύ των σκόρερ της ASM.

Ενώ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη δεύτερη στροφή με τη Μονακό να έχει ένα τέτοιο πλεονέκτημα, δεν είχε ακόμη τελειώσει καθώς ο Embolo βρήκε τα δίχτυα δύο φορές στα τελευταία 30, πρώτα με κεφαλιά και μετά με κεφαλιά. .

Τελικά, ελλείψει ενός απίστευτου νικητή 7-1, υπήρχε τόση θετικότητα για να αντλήσει από τη σπινθηροβόλο προσπάθειά τους που τους οδήγησε να κερδίσουν την τρίτη τους νίκη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες τους στη Ligue 1.

Απολογισμός του Clement

Στο τέλος της συνάντησης, ενθουσιασμένος, ο Philippe Clément ήταν γεμάτος επαίνους για τα στρατεύματά του: «Ξεκινήσαμε αυτόν τον αγώνα πολύ καλά, επιθετικά, με καλό παιχνίδι και πολλή κίνηση. Πετύχαμε γρήγορα δύο γκολ κι ας με στεναχωρεί αυτό που δεχθήκαμε. Αλλά αντιδράσαμε γρήγορα κάνοντας πράγματα ξανά με και χωρίς μπάλα. Στο ημίχρονο, με το 5-1 στο ταμπλό, ήταν σημαντικό να μείνουμε συγκεντρωμένοι. Ο κίνδυνος ήταν ότι κάθε παίκτης ήθελε να κάνει «παράσταση» στο γήπεδο. Ευτυχώς, πετύχαμε άλλα δύο γκολ στην επιστροφή για να τελειώσουμε τη δουλειά, και αυτό θέλω να θυμάμαι.

«Τις τελευταίες εβδομάδες, όταν υπήρχαν οι ερωτήσεις για τις επιλογές στην επίθεση, απάντησα: είναι η δύναμή μας! Αυτήν τη στιγμή έχουμε οκτώ παίκτες στον επιθετικό τομέα και δύο στοιχεία με τους Wissam και Breel που έχουν σκοράρει τουλάχιστον δέκα γκολ ο καθένας στη Ligue 1. Μόνο η Παρί Σεν Ζερμέν τα πάει καλύτερα από εμάς και εξακολουθεί να είναι εξίσου καλά οπλισμένη. Εδώ βλέπουμε τη δύναμη της συλλογικότητας μας, γιατί πέρα ​​από τους σκόρερ, όλοι οι παίκτες έφεραν τον καλύτερο εαυτό τους στο κτίριο απόψε.

«Τώρα έχουμε οκτώ βαθμούς περισσότερους από την περσινή σεζόν την ίδια στιγμή. Αλλά όταν κοιτάζω όλα τα παιχνίδια λεπτομερώς, θα μπορούσε να ήταν ακόμα περισσότερα. Δεν ξεχνάω τις κόκκινες κάρτες στο ξεκίνημα της σεζόν, που μας επιβράδυναν στο ξεκίνημα της σεζόν. Είναι το καλύτερο ρεκόρ των τελευταίων πέντε ετών στην AS Monaco και το τρίτο καλύτερο εδώ και δέκα χρόνια, οπότε αυτό σημαίνει κάτι. Πάνω από όλα, είμαι πολύ χαρούμενος που βλέπω ότι οι παίκτες μου έχουν βελτιωθεί πολύ τους τελευταίους μήνες. Για να μην αναφέρουμε ότι έχουμε σκοράρει σε 29 συνεχόμενα παιχνίδια τώρα, αυτό είναι ρεκόρ στην Ευρώπη.

Τα στατιστικά λένε την ιστορία

Στα νούμερα, το γεγονός ότι οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν των αντιπάλων τους σε αναμενόμενα γκολ (3,93-0,28), κατοχή (66% προς 34%), συνολικά σουτ (11-5), μεγάλες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν (7-0), σουτ στο τέρμα (8-2), πάσες στο αντίπαλο μισό του γηπέδου (194-91) και μονομαχίες κερδισμένες συνολικά (50-40) υπογράμμισαν ακόμη περισσότερο την ανωτερότητά τους.