Η Άρσεναλ γίνεται το φαβορί για τον τίτλο της Opta Premier League

Συνέβη. Τελικά έγινε.

Μετά από ένα αιματηρό Σαββατοκύριακο ντέρμπι στην Πρέμιερ Λιγκ, ο υπερυπολογιστής μας έχει πλέον την Άρσεναλ ως φαβορί για την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ.

Μια τεράστια νίκη στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου έφερε την ομάδα του Mikel Arteta με οκτώ βαθμούς διαφορά στην κορυφή του πίνακα και το μοντέλο εκτιμά τώρα την πιθανότητα να εξασφαλίσει τον πρώτο τίτλο από το 2003-04 στο 51,4%.

Η Μάντσεστερ Σίτι, που υπέστη πλήγμα στο ντέρμπι του Μάντσεστερ κόντρα στη Γιουνάιτεντ, έπεσε στο 45,4%. Είναι η πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν που η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν είναι πλέον το φαβορί στους υπερυπολογιστές για την κατάκτηση του τίτλου.

Και αυτή η ανατροπή στα αγαπημένα είναι για καλό λόγο. Το προβάδισμα οκτώ πόντων της Άρσεναλ έναντι της Σίτι είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα στη διοργάνωση, όταν παίζει τον ίδιο αριθμό αγώνων με την ομάδα κάτω από αυτήν από την τελευταία μέρα της σεζόν 2003-04, όταν κέρδισε τον τίτλο με 11 βαθμούς διαφορά.

Επιπλέον, οι 47 πόντοι των Gunners σε 18 αγώνες της Premier League αυτή τη σεζόν είναι οι περισσότεροι πόντους που έχουν κερδίσει σε αυτή τη φάση μιας σεζόν στην ιστορία τους στο πρωτάθλημα.

Παρά το γεγονός ότι κατευθύνθηκε στο διάλειμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά την ήττα με 2-1 από την Μπρέντφορντ, ο υπερυπολογιστής μας εξακολουθούσε να έχει τη Μάντσεστερ Σίτι ως φαβορί για τον τίτλο, δίνοντάς της 75 τοις εκατό πιθανότητες να κερδίσουν καθώς οι αγώνες συνεχίστηκαν στο Boxing Day 2022.

Τότε, το προβάδισμα της Άρσεναλ έναντι της Σίτι ήταν πέντε πόντους. Όμως, οι άνδρες του Arteta ήταν αήττητοι από τότε που άρχισε ξανά το ποδόσφαιρο των συλλόγων, ενώ η Σίτι έχασε πολύτιμους βαθμούς στην ισοπαλία 1-1 με την Έβερτον και έδειχνε αργή και ευάλωτη στις διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις από τη Σαουθάμπτον και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι απέτυχε να επιχειρήσει ούτε ένα σουτ προς το τέρμα στην ήττα της στο EFL Cup μεσοβδόμαδα από τη Σαουθάμπτον – την πρώτη φορά από τον Απρίλιο του 2018 που συνέβη σε έναν ανταγωνιστικό αγώνα, όταν δεν είχε ούτε μία βολή στο τέρμα κόντρα στους Red Devils το Σάββατο. το χαμηλότερο σε αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ υπό τον Γκουαρδιόλα (επίσης ένα εναντίον της Στόουκ τον Μάρτιο του 2017 και ένα εναντίον της Σαουθάμπτον τον Σεπτέμβριο του 2021).

Οι οπαδοί της Άρσεναλ παρέμειναν επιφυλακτικοί σχετικά με τις πιθανότητές τους για τίτλο αυτή τη σεζόν, αλλά ακόμη και οι πιο απαισιόδοξοι από αυτούς μπορεί να αρχίσουν να ονειρεύονται μετά το αποτέλεσμα της Κυριακής. Ήταν μια εξαιρετική επιθετική εμφάνιση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά υπογραμμίστηκε με σκληρότητα και αποφασιστικότητα που σπάνια συνδέθηκε με την Άρσεναλ τα τελευταία χρόνια. Ο Aaron Ramsdale και η τετράδα του ήταν θαυμάσια στο να αποκρούσουν τα κύματα των επιθέσεων των Spurs που ήρθαν στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Η νίκη σηματοδότησε το πρώτο διπλό της Άρσεναλ στο πρωτάθλημα εναντίον της Τότεναμ από την περίοδο 2013-14, με τους Gunners να νικούν τους Spurs για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα από τον Μάρτιο του 2014.

Ωστόσο, η αποστολή δεν είναι πιο εύκολη για την Άρσεναλ, καθώς υποδέχεται τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Emirates το επόμενο Σαββατοκύριακο. Η ομάδα του Erik ten Hag έχει κερδίσει εννέα συνεχόμενους αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις – το μεγαλύτερο σερί τους από το σερί εννέα μεταξύ Δεκεμβρίου και Ιανουαρίου 2016-17 υπό τον José Mourinho – και θα έχει τις δικές της φιλοδοξίες τίτλου, παρά τον υπερυπολογιστή που δίνει αυτή τη στιγμή αυτή τη δυνατότητα σε μόλις 2,7%.

Το μοντέλο μας έχει την Άρσεναλ ως άνετα φαβορί για εκείνη την ισοπαλία στο 43,7%, και αυτό είναι αυτό που θα θέλει να κερδίσει καθώς η Μάντσεστερ Σίτι θέλει να ανακάμψει απέναντι στη Γουλβς.