Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται για να διευρύνει το προβάδισμα στο πρωτάθλημα στους 7 βαθμούς

Σχόλιο

ΛΟΝΔΙΝΟ — Η Άρσεναλ έδειξε πώς να αντεπιτεθεί στην Boxing Day, μια παραδοσιακά πολυάσχολη περίοδο στο αγγλικό ποδόσφαιρο, επικρατώντας της Γουέστ Χαμ με 3-1 για να διευρύνει το προβάδισμά της στην κορυφή της Premier League στους επτά βαθμούς.

Η Νιούκαστλ ανέβηκε στη δεύτερη θέση με τη νίκη με 3-0 στη Λέστερ τη Δευτέρα, ωθώντας την υπερασπιστή της πρωταθλήτριας Μάντσεστερ Σίτι στην τρίτη θέση.

Το πέναλτι του Said Benrahma στο 27ο λεπτό έδωσε προβάδισμα 1-0 στη Γουέστ Χαμ του Ντέιβιντ Μόγιες στο ημίχρονο, αφού οι Gunners αρνήθηκαν ένα λάκτισμα από το VAR στο μεσοδιάστημα.

Όμως, ο προπονητής της Άρσεναλ, Μικέλ Αρτέτα, είδε την ομάδα του να χτυπάει δυνατά μετά το διάλειμμα με τους Μπουκάγιο Σάκα και Γκάμπριελ Μαρτινέλι να σκοράρουν με ωραία τελειώματα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο Eddie Nketiah σφράγισε τη νίκη πέρα ​​από τον πρώην προπονητή της Arsenal, Arsene Wenger, καθώς ολοκλήρωσε μια έξυπνη κίνηση για να καλύψει το κενό για τον τραυματία Gabriel Jesus και να δώσει στην Arsenal τη 10η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη στην Premier League.

Το πέναλτι του Κρις Γουντ και το υπέροχο χτύπημα του Μιγκέλ Αλμιρόν έφεραν τη Νιούκαστλ στο 2-0 κόντρα στη Λέστερ μετά από μόλις επτά λεπτά, με τον Τζόελιντον να προσθέτει ένα τρίτο μόλις μετά το μισάωρο για την έκτη συνεχόμενη νίκη των Κίσσας στο πρωτάθλημα.

Η Μάντσεστερ Σίτι, που επισκέπτεται τη Λιντς την Τετάρτη, υπολείπεται της Νιούκαστλ με έναν βαθμό, αλλά έχει παίξει δύο παιχνίδια λιγότερα.

Τα επτά παιχνίδια της Δευτέρας ήταν τα πρώτα στην Πρέμιερ Λιγκ για περισσότερο από ένα μήνα λόγω της μεγάλης διακοπής του Κατάρ στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο Χάρι Κέιν, ο οποίος επέστρεψε στην Πρέμιερ Λιγκ αφού έχασε ένα πέναλτι στην ήττα της Αγγλίας στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου από τη Γαλλία πριν από δύο εβδομάδες, σημείωσε ένα γκολ βοηθώντας την τέταρτη Τότεναμ να επιστρέψει από το έλλειμμα δύο τερμάτων στο 2-2. ισοπαλία με την Μπρέντφορντ. .

Ο Κέιν αγνόησε τις φωνές “You’ve let your country down” από μερικούς από τους οπαδούς του Brentford. Οδήγησε σε σέντρα του Κλεμέν Λενγκλέ στο 65 ́. Ο Pierre-Emile Hojbjerg ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα για την Τότεναμ.

Οι Vitaly Janelt και Ivan Toney σκόραραν για την Brentford.

Η Λίβερπουλ κέρδισε την Άστον Βίλα με 3-1 για την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και παρέμεινε έκτη, έναν βαθμό πίσω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ και ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο στο Βίλα Παρκ πριν ο Στέφαν Μπάιτσετς να σκοράρει προς το τέλος του δευτέρου.

Η τρίτη συνεχόμενη νίκη της Λίβερπουλ έφερε τον σύλλογο πέντε βαθμούς από τις θέσεις του Champions League.

«Πρέπει να είμαστε ο πόνος στην πλάτη όλων», είπε ο προπονητής της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ. «Δεν είμαστε στην καλύτερη θέση, υπάρχει απόσταση μεταξύ μας και των άλλων ομάδων, το γνωρίζουμε. Τα πρώτα δύο ή τρία μπορεί να είναι πολύ μακριά. Αν κερδίσουν όλα τα παιχνίδια τους, δεν έχουμε καμία πιθανότητα.

Σε άλλα παιχνίδια, ο προπονητής της Γουλβερχάμπτον, Τζούλεν Λοπετέγκι, σημείωσε το ντεμπούτο του στην Πρέμιερ Λιγκ με μια δραματική νίκη με 2-1 με καθυστερήσεις στην Έβερτον. Η ήττα αύξησε την πίεση στον προπονητή της Έβερτον, Φρανκ Λάμπαρντ. Ο αναπληρωματικός Rayan Aït-Nouri σκόραρε στην αντεπίθεση στο πέμπτο λεπτό του πρόσθετου χρόνου. Η Γουλβς απομακρύνθηκε από το κάτω μέρος του βαθμολογικού πίνακα και έναν βαθμό πίσω από την Έβερτον που βρίσκεται στη 17η θέση.

Η Μπράιτον κέρδισε τη μαχόμενη Σαουθάμπτον με 3-1 στο St. Mary’s και υπολείπεται της Λίβερπουλ με έναν βαθμό. Η Σαουθάμπτον έχασε τον τέταρτο συνεχόμενο αγώνα πρωταθλήματος και έπεσε στην τελευταία θέση.

Η Φούλαμ κέρδισε ένα ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ στην πρωτεύουσα για μόλις δεύτερη φορά σε 29 προσπάθειες με νίκη 3-0 εναντίον της Κρίσταλ Πάλας στις εννέα. Οι Μπόμπι Ντεκόρντοβα-Ριντ, Τιμ Ριμ και Αλεξάνταρ Μίτροβιτς σκόραραν για τους φιλοξενούμενους ενώ οι Τάρικ Μίτσελ και Τζέιμς Τόμκινς αποβλήθηκαν για τους γηπεδούχους.

Ο προπονητής της Φούλαμ Μάρκο Σίλβα αφιέρωσε τη νίκη στον νικητή του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Αγγλίας το 1966 δεξιό μπακ Τζορτζ Κοέν, ο οποίος πέθανε την Παρασκευή.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα αντιμετωπίσει τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο Ολντ Τράφορντ την Τρίτη, ενώ η 9η Τσέλσι υποδέχεται την Μπόρνμουθ.