Επισκόπηση Ligue 1: Η PSG απογοητευμένη, η Μαρσέιγ αναστατώθηκε από την τελευταία Αζαξιό

Παρίσι, 8 Οκτωβρίου 2022 (AFP) – Η Παρί Σεν Ζερμέν διέσωσε έναν βαθμό με 10 παίκτες καθώς ισοφάρισε 0-0 στη μαχόμενη Ρεμς το Σάββατο, αλλά αύξησε το προβάδισμά της στη Λιγκ 1 μετά την ήττα της Μαρσέιγ εντός έδρας με 2-1 από την τελευταία . Αζαξιό.

PSG και Marseille ξεκούρασαν την αρχή με το βλέμμα στους αγώνες του Champions League μεσοβδόμαδα και την αναμέτρησή τους την ερχόμενη Κυριακή.

Η Μαρσέιγ έπεσε παρά το 100ο γκολ του Ντιμίτρι Παγιέ στη Ligue 1. Η PSG ξέφυγε με την ισοπαλία παρά την 28η κόκκινη κάρτα του Σέρχιο Ράμος στην καριέρα του.

Ο προπονητής της PSG, Christophe Galtier, έκανε πέντε αλλαγές από την ομάδα που ισοφάρισε 1-1 στη Μπενφίκα στα μέσα της εβδομάδας, και η ομάδα του πέρασε μεγάλο μέρος των πρώτων 40 λεπτών στο πίσω μέρος.

Η Ρεμς πίεσε αλλά δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες, ενώ η PSG αποδείχθηκε επικίνδυνη στην αντεπίθεση.

Ο Yehvann Diouf πέταξε στα δεξιά του για να αποκρούσει το σουτ του Fabian Ruiz και στη συνέχεια απέκρουσε ένα δυνατό σουτ του Kylian Mbappe όταν ο μόνος από τους τρεις σουπερσταρ επιθετικούς της PSG ξεκίνησε μετά από 33 λεπτά.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μάρσαλ Μουνέτσι μπήκε στα τετράγωνα της PSG, αλλά ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, ο ήρωας απέναντι στην Μπενφίκα στα μέσα της εβδομάδας, απέκρουσε το χαμηλό σουτ ολοταχώς.

Τέσσερα λεπτά πριν από το ημίχρονο, ο Ράμος πάλεψε για δύο γρήγορες κίτρινες κάρτες καθώς η PSG παρενόχλησε τον διαιτητή Πιέρ Γκαγιούστε σε ένδειξη διαμαρτυρίας για ένα φάουλ εναντίον του Μάρκο Βεράτι.

“Γνωρίζω καλά τον Σέρχιο Ράμος, δεν είμαι πεπεισμένος ότι η προσβολή που βγήκε ήταν εναντίον του διαιτητή. Είναι μια προσβολή στο γήπεδο που ακούς πολλά στο γήπεδο στην Ισπανία. Ο διαιτητής το πήρε προσωπικά και τον έστειλε”, λέει ο Γκαλτιέ.

Η Ρεμς, που είχε έξι κόκκινες κάρτες, άνετα τις περισσότερες στη Ligue 1 αυτή τη σεζόν, αγωνίστηκε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημά της.

Ο Abner Zeneli πέτυχε μια αποφασιστική απόκρουση από τον Donnarumma στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ξέμειναν από τα χέρια.

Ο Νεϊμάρ μπήκε και σούταρε άουτ όταν πέρασε μέσα.

Ο αγώνας έληξε με μια σειρά από φάουλ που ακολούθησαν άσχημες συγκρούσεις καθώς ο Νεϊμάρ, ο Αχράφ Χακίμι, που μπήκε στο παιχνίδι στο 88ο λεπτό, και ο Μπαπέ, μαζί με τους Άντριου Γκράβιλον και Μπράντλεϊ Λόκο των Ρεμς, συγκέντρωσαν κίτρινες κάρτες στον πρόσθετο χρόνο.

«Υπήρχε μεγάλη ένταση, δεν μπορώ να το εξηγήσω», είπε ο Galtier. “Και από τις δύο πλευρές, με πολλές μονομαχίες, συγκρούσεις, συζητήσεις. Καμία ομάδα δεν είχε τον έλεγχο”.

‘Πολύ θυμωμένος’

Νωρίτερα, η Μαρσέιγ συνετρίβη στη γη αφού συνέτριψε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 4-1 στα μέσα της εβδομάδας και ηττήθηκε για πρώτη φορά στη Ligue 1 αυτή τη σεζόν.

“Ποτέ δεν φανταζόμασταν ότι θα ήμασταν αήττητοι όλη τη σεζόν, αλλά είναι σίγουρα δύσκολο να χάσεις εντός έδρας από την τελευταία ομάδα”, δήλωσε ο προπονητής Igor Tudor, ο οποίος είπε ότι ήταν “πολύ θυμωμένος” .

Ο Τούντορ έκανε επτά αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα που κέρδισε τη Σπόρτινγκ.

Η ομάδα του προηγήθηκε μετά από 15 λεπτά, όταν ο Παγιέ μετέτρεψε το πέναλτι μετά από ένα χέρι του αμυντικού της Αζαξιό, Σέντρικ Άβινελ.

Ήταν το 100ο γκολ του 35χρονου πλέι μέικερ στη Ligue 1, 16 χρόνια μετά το πρώτο του με τη Ναντ.

Η χαρά του κοινού του Velodrome δεν κράτησε πολύ.

Ο επιθετικός της Αζαξιό, Μπέβιτς Μουσίτι-Οκο ισοφάρισε με χαμηλό σουτ από τα αριστερά, το πρώτο του γκολ στη Λιγκ 1, στο 25ο λεπτό.

Οι Κορσικανοί είχαν σκοράρει μόλις πέντε γκολ σε εννέα εμφανίσεις πριν από το Σάββατο, αλλά βοήθησαν όταν ο αμυντικός της Αργεντινής Λεονάρντο Μπαλέρντι, που σκόραρε για τη Μαρσέιγ την Τρίτη, έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 47ο λεπτό.

Η Μαρσέιγ πίεσε, αλλά η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ.

«Αισθάνομαι ότι ακόμα κι αν είχαμε παίξει 200 ​​λεπτά, δεν θα είχαμε κερδίσει», είπε ο Tudor.

Η Μασσαλία παραμένει δεύτερη, αλλά θα μπορούσε να ξεπεραστεί από τους Lens και Lorient την Κυριακή.

Η Αζαξιό ανέβηκε στη 18η θέση στο πρωτάθλημα 20 ομάδων, αλλά θα μπορούσε να επιστρέψει στην τελευταία θέση μέχρι το τέλος του Σαββατοκύριακου.

«Ίσως η αντιμετώπιση της τελευταίας ομάδας να μην έδωσε κίνητρο στη Μαρσέιγ, ειδικά μετά το άνοιγμα του σκορ», είπε ο προπονητής της Αζαξιό, Ολιβιέ Πανταλόνι. «Αλλά ίσως κάναμε και ό,τι ήταν απαραίτητο για να τους στενοχωρήσουμε».