Γύρος 5ης αγωνιστικής UWCL: Οι κορυφαίες ομάδες προκρίνονται στους προημιτελικούς

ομάδα Α

Βλάζνια 0-4 Τσέλσι

Αυτή η ομάδα πάντα αγωνιζόταν να πάρει οτιδήποτε για την KS Vllaznia και με πέντε παιχνίδια στην τράπεζα, αυτή η ιστορία δεν έχει διαψευσθεί. Αυτή τη φορά φιλοξένησαν την Chelsea FC στην Αλβανία και έμειναν εντελώς έκπληκτοι από την πρωταθλήτρια Αγγλίας. Η Sophie Ingle, ο Fran Kirby, η Kateřina Svitková και η Maren Mjelde μπήκαν στο φύλλο αγώνα με μια υπέροχη εμφάνιση από την αγγλική πλευρά.

Η Τσέλσι προκρίθηκε στα προημιτελικά, ένα χρόνο μετά την αποβολή της από τους ομίλους της διοργάνωσης. Τώρα έχουν έναν τελευταίο αγώνα ομίλου με την PSG για να αποφασίσουν ποιος θα κερδίσει τελικά τον όμιλο.

PSG 2-1 Ρεάλ Μαδρίτης

Στο άλλο παιχνίδι αυτού του ομίλου, που θα καθόριζε εάν η Παρί Σεν Ζερμέν θα προκριθεί στους 16 ή αν θα έπρεπε να περιμένουμε μέχρι την επόμενη εβδομάδα για να μάθουμε αν θα προκριθεί η Ρεάλ Μαδρίτης, οι Παριζιέν το έκαναν μπροστά. των ντόπιων υποστηρικτών τους. Η Élisa de Almeida έσπασε το αδιέξοδο στο πρώτο ημίχρονο και η Kadidiatou Diani πρόσθεσε ένα δεύτερο για την PSG στο δεύτερο ημίχρονο. Η Claudia Zornoza έδωσε στη Ρεάλ Μαδρίτης μια γεύση ελπίδας, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν το δίχτυ για να κρατηθούν μακριά από τις κραυγές πρόκρισης για τα νοκ άουτ.

Η νίκη εγγυάται στην PSG μια θέση στα προημιτελικά και μια ευκαιρία να φτάσει στην κορυφή του ομίλου, αλλά η διαφορά τερμάτων της Τσέλσι μπορεί να αποδειχθεί υπερβολική για να ξεπεραστεί. Η Ρεάλ Μαδρίτης θα αποχωρήσει πλέον από τη διοργάνωση, ένα βήμα πριν από το σημείο που σταμάτησε την περασμένη σεζόν.

Ομάδα Β

Ρώμη 5-0 Σεντ Πόλτεν

Μετά από μεγάλη καιρική καθυστέρηση, οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε βρεγμένο και χιονισμένο έδαφος για να δώσουν τον πέμπτο αγώνα τους σε αυτόν τον όμιλο. Η Ρόμα δεν πτοήθηκε από τις καιρικές συνθήκες και κέρδισε τον αγώνα με πέντε γκολ διαφορά, πετυχαίνοντας τα τέσσερα από αυτά σε έξι λεπτά. Η Annamaria Serturini σημείωσε το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου και για λίγο φαινόταν ότι αυτό μπορεί να ήταν το μοναδικό γκολ που θα βλέπαμε σε αυτό το παιχνίδι. Έπειτα, στο 82′ η Benedetta Glionna πήρε το πρώτο από τα δύο για τον εαυτό της και στο 84′ η Manuela Giugilano πήρε και την πρώτη από τα δοκάρια της. Ο Τζουλιάνο και ο Γκλιόνα σκόραραν ξανά στο 86′ και στο 88′ αντίστοιχα για να βάλουν θαυμαστικό στην απόδοση της Ρόμα.

Η Ρόμα έφτασε πλέον στους προημιτελικούς για πρώτη φορά στην ιστορία της και απολαμβάνει την ευκαιρία να δείξει τι μπορεί να κάνει απέναντι στους καλύτερους της Ευρώπης. Η Σεντ Πόλτεν ήταν καλύτερη από ό,τι έδειξε εδώ κόντρα στη Ρόμα και θα προσπαθήσει να διορθώσει την απόδοσή της στο τελευταίο παιχνίδι αυτού του ομίλου.

Βόλφσμπουργκ 0-0 Σλάβια Πράγας

Αυτό το παιχνίδι δεν είχε πολλά να πει, καθώς η VfL Wolfsburg γνώριζε ότι είχε ήδη φτάσει στα προημιτελικά και ήταν περισσότερο μια ευκαιρία για άλλους παίκτες να μείνουν μερικά λεπτά στο γήπεδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την ισοπαλία 0-0 καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει το δίχτυ.

Η Σλάβια Πράχα θα είναι μάλλον η πιο χαρούμενη από τις δύο ομάδες μετά από αυτό το αποτέλεσμα, αν και η Βόλφσμπουργκ έχει ήδη προκριθεί στα νοκ άουτ. Η Πράχα κράτησε αρκετά για να αποτρέψει τη Βόλφσμπουργκ από το να πετύχει τον στόχο της και θα χαρεί να κερδίσει μια σκληρή ισοπαλία στη Γερμανία.

Ομάδα Γ

Άρσεναλ 0-1 Λυών

Η Arsenal FC και η Olympique Lyonnais έπαιξαν ένα σφιχτό και τεταμένο παιχνίδι στο Λονδίνο που είδε τη Λυών να κερδίζει 1-0 τη Γαλλία. Το μοναδικό γκολ του αγώνα ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν, καθώς προσπαθούσε να διώξει την μπάλα κοντά στη γραμμή του τέρματος, η Φρίντα Μάανουμ έδιωξε την μπάλα μακριά, χαρίζοντας στην Ολιμπίκ Λυών μια νίκη που άξιζε στα μάτια του.

Το παιχνίδι αμαυρώθηκε από κάτι που μοιάζει με σοβαρό τραυματισμό της Vivianne Miedema, ο οποίος αφήνει την Άρσεναλ με χαμηλή ποιότητα μπροστά, με τον Beth Mead να αποκλείεται επίσης μακροπρόθεσμα λόγω τραυματισμού. Η Άρσεναλ είναι ακόμα στο νοκ άουτ, αλλά τώρα θα πρέπει επίσης να περάσει το δεύτερο μισό της σεζόν χωρίς τον Miedema. Η Λυών έχει ακόμα ένα παιχνίδι να παίξει με τη Γιουβέντους που θα καθορίσει ποιος θα τερματίσει δεύτερος. Η νίκη επί της Άρσεναλ τους έδωσε λίγη ανάσα, αλλά δεν έχουν την πολυτέλεια να χάσουν την τελευταία μέρα.

Γιουβέντους 5-0 Ζυρίχη

Η Γιουβέντους έπρεπε να κάνει μια κυρίαρχη απόδοση όχι μόνο για να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της πρόκρισης στα προημιτελικά, αλλά και για να ανακάμψει από την ήττα της τελευταίας φορά από τη Λυών. Η Cristiana Girelli ήταν σε αστραφτερή φόρμα, χαρακτηριστικό παράδειγμα από τα τέσσερα γκολ της, συμπεριλαμβανομένου ενός αναιδή. κούκλακαι ο Lineth Bereenstyn ολοκλήρωσαν το σκορ για τη Juventus με τη νίκη 5-0 επί της φιλοξενούμενης FC Zürich.

Η νίκη δημιούργησε μια δελεαστική τελευταία μέρα κόντρα στη Λυών, με τη Γιουβέντους να γνωρίζει ότι τίποτα λιγότερο από μια ισοπαλία κόντρα στους πρωταθλητές θα την δει να βγαίνει από το Champions League στη φάση των ομίλων. Η Ζυρίχη ήξερε ότι αντιμετώπισε ένα αδύνατο έργο να προκριθεί από αυτόν τον όμιλο όταν έγινε η κλήρωση και αποδείχθηκε ότι ήταν έτσι. Το χάσμα μεταξύ αυτών και των άλλων τριών ομάδων αυτού του ομίλου αποδείχθηκε πολύ μεγάλο για να γεφυρώσουν.

Ομάδα Δ

SL Benfica 2-6 FC Barcelona

Η Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε για άλλη μια φορά πολύ καλή για την Μπενφίκα, παρά το γεγονός ότι δέχθηκε δύο γκολ, και διατήρησε τη θέση της στην κορυφή του Ομίλου Δ. Η Τζέσικα Σίλβα σημείωσε την επιλογή της ομάδας σε μια χαμένη προσπάθεια που είδε τις Ιρένε Παρέδες, Κλαούντια Πίνα, Αϊτάνα Μπονμάτι, Άνα-Μαρία Κρνογκόρτσεβιτς και η Mariona Caldentey έχουν όλα τα ονόματά τους στο φύλλο αγώνα της Μπαρτσελόνα. Ο Cloe Lacasse μπήκε επίσης στο φύλλο αγώνα, αποδεικνύοντας ότι το backline της Barcelona δεν είναι τόσο σταθερό όσο θα ήθελε, αλλά τελικά η επιθετική του ικανότητα ξεπέρασε οτιδήποτε προσπάθησε να κάνει η Benfica.

Με τη νίκη, η Μπαρτσελόνα προκρίνεται στους «16» ό,τι κι αν συμβεί την τελευταία αγωνιστική και τώρα μπορεί να εξετάσει πιθανώς την εναλλαγή παικτών εκείνη την ημέρα. Η Μπενφίκα ήταν μια χαρά να παρακολουθεί αυτή τη σεζόν στο Champions League, αλλά η σειρά της τελείωσε. Θα παίξουν για περηφάνια την τελευταία μέρα.

FC Rosengard 0-4 Bayern Munich

Η Μπάγερν συνέχισε την ισχυρή της φόρμα στο Champions League με συνεχόμενες νίκες, με αυτή την ομάδα να ταξιδεύει στη Σουηδία και να κερδίσει άξια τη νίκη με 4-0 επί της FC Rosengård. Ο Ταϊνάρα ξεκίνησε τα πράγματα στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου και μόλις μπήκε το πρώτο γκολ, η Μπάγερν μπήκε στο παιχνίδι.Ο Σίδνεϊ Λόμαν πρόσθεσε ένα δεύτερο νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και η Τζόρτζια Στάνγουεϊ και η Τζούλια Λάντενμπεργκερ πρόσθεσαν το τρίτο και το τέταρτο της βραδιάς. .

Η Μπάγερν εξακολουθεί να είναι πίσω από τη Μπαρτσελόνα στη διαφορά τερμάτων, αλλά, όπως και αυτή, έχει πλέον προχωρήσει στα προημιτελικά. Το παιχνίδι τους εναντίον της Μπενφίκα θα μπορούσε να αποδειχθεί η διαφορά μεταξύ τερματισμού πρώτης ή δεύτερης, αλλά με την Μπαρτσελόνα να αντιμετωπίζει τη Ρόζενγκαρντ στον τελικό αγώνα, η πιθανότητα να τερματίσει πρώτη φαίνεται χαμηλή.