Βρετανοί Εξωτερικού: Ποιες είναι οι τρεις τελευταίες ομάδες της Premier League που κέρδισαν το Champions League;

Αν και η Αγγλία είναι η λεγόμενη «πατρίδα» του ποδοσφαίρου, αυτό δεν μεταφράστηκε απαραίτητα σε δόξα στη μεγαλύτερη σκηνή, το UEFA Champions League.

Από το 2010, η διοργάνωση ανήκει σε μεγάλο βαθμό στη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία γιόρτασε τα 14 τηςμι τίτλος το 2021-22. Τούτου λεχθέντος, υπήρξαν αρκετοί επιτυχημένοι αγώνες από αγγλικές ομάδες από την αλλαγή του αιώνα – εδώ είναι οι τρεις πιο πρόσφατοι.

Τσέλσι (2020-21)

Ο πιο πρόσφατος Άγγλος νικητής ήταν η Τσέλσι το 2020-21, με τον Τόμας Τούχελ να καταφέρνει με κάποιο τρόπο να αναλάβει τον σύλλογο και να τους κάνει πρωταθλητές Ευρώπης σε λιγότερο από έξι μήνες. Οι Μπλε χώρισαν τους δρόμους τους με τον σεβαστό τακτικό μετά από ένα αργό ξεκίνημα για το 2022-23, και με τον Γκράχαμ Πότερ στο τιμόνι, η Τσέλσι έχει ελάχιστες πιθανότητες να κερδίσει τη διοργάνωση στο +1200 UEFA Champions League. Λίγοι ειδικοί τα έχουν ως προβλέψεις για το Champions League για να επαναλάβουν την περίοδο 2020-21 και να κερδίσουν τη διοργάνωση, με την Man City, την Bayern και την PSG να είναι πρώιμα φαβορί.

Ήταν μια διαφορετική ιστορία πριν από δύο σεζόν, ωστόσο, με τους Μπλε να τερματίζουν στην κορυφή του Ομίλου Ε πριν ξεπεράσουν την Ατλέτικο Μαδρίτης στη φάση των 16. Μια νίκη επί της Πόρτο στα δεκάλεπτα οδήγησε σε συνάντηση με τους ευρωπαϊκούς γίγαντες τη Ρεάλ Μαδρίτης στους ημιτελικούς, αλλά οι Μπλε προχώρησαν με συνολικό σκορ 3-1. Ο τελικός ήταν μια εξ ολοκλήρου αγγλική υπόθεση κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, με ένα γκολ στο 42ο λεπτό αρκετό για να κερδίσει τη νίκη μαζί με μια αποφασιστική άμυνα για τους Μπλε, που σήκωσαν το δεύτερο ευρωπαϊκό τους τρόπαιο.

Λίβερπουλ (2018-19)

Ο τελικός της σεζόν 2018-19 ήταν μια άλλη εξ ολοκλήρου αγγλική υπόθεση, με τη Λίβερπουλ με την Τότεναμ στο Estadio Metropolitano της Μαδρίτης. Για να φτάσουν εκεί, οι άνδρες του Γιούργκεν Κλοπ τερμάτισαν πράγματι δεύτεροι στον όμιλο Γ – μπροστά από τη Νάπολι μόνο στα γκολ – πριν από τη διάσημη νίκη εναντίον της Μπάγερν στη φάση των 16. Όπως και η Τσέλσι, οι Κόκκινοι συνέχισαν να κέρδισαν την Πόρτο στα δεκάλεπτα, στήνοντας έναν ημιτελικό. τελικός αγώνας με την Μπαρτσελόνα.

Σε μια διαβόητη πλέον στιγμή του Champions League, η Λίβερπουλ ανέτρεψε ένα έλλειμμα 3-0 στο πρώτο παιχνίδι και κέρδισε 4-0 στο Άνφιλντ, με ένα γρήγορο κόρνερ που έβαλε τον Ντιβόκ Ορίτζι στο 79.μι λεπτό για να κάνει το 4-3 στο σύνολο και να στείλει την ομάδα του Κλοπ στον τελικό. Οι ίδιοι οι Spurs είχαν πανηγυρίσει μια αξέχαστη νίκη στον ημιτελικό επί του Άγιαξ, αλλά ο τελικός ήταν συγκριτικά μια άθλια υπόθεση. Ένα πέναλτι από νωρίς από τον Μοχάμεντ Σαλάχ προστέθηκε από ένα καθυστερημένο χτύπημα του Ορίγκι, ο αγώνας έληξε 2-0 και έδωσε στη Λίβερπουλ το τέταρτο ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Τσέλσι (2011-12)

Ακόμη και όταν ο δισεκατομμυριούχος ιδιοκτήτης Ρόμαν Αμπράμοβιτς ανέλαβε την Τσέλσι το 2003, το κύρος του Τσάμπιονς Λιγκ υπαινίσσεται εδώ και καιρό, με τέσσερις αποχωρήσεις από τους ημιτελικούς και μια απίθανη ήττα στη διαδικασία των πέναλτι από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του 2007. -08. Έμοιαζε με παρόμοια ιστορία το 2011-12 μετά από ένα καταστροφικό ξεκίνημα υπό τον Αντρέ Βίλας-Μπόας που άφησε τον προσωρινό προπονητή Ρομπέρτο ​​Ντι Ματέο να ανατρέψει το έλλειμμα 3-1 στα τελευταία 16 εναντίον της Νάπολι. Αλλά ο Ιταλός ενορχήστρωσε τη νίκη με 4-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ πριν περάσει από την Μπενφίκα στα προημιτελικά.

Η τραυματισμένη και κλειστή Τσέλσι κατάφερε στη συνέχεια να νικήσει την Μπαρτσελόνα του Πεπ Γκουαρδιόλα στα ημιτελικά, με τον Τόρες να σφραγίζει το αποτέλεσμα με ένα διάσημο γκολ της ισοφάρισης τη βραδιά. Απέναντι στους ευρωπαϊκούς γίγαντες της Μπάγερν Μονάχου στο δικό της γήπεδο στον τελικό, η Τσέλσι δεν ήταν ποτέ το φαβορί, πόσο μάλλον που έχασε με 1-0 από την κεφαλιά του Τόμας Μύλλερ στο 83.rd λεπτό. Ωστόσο, ο Ντιντιέ Ντρογκμπά ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όπου ο Πετρ Τσεχ απέκρουσε κρίσιμα τον Άριεν Ρόμπεν από το σημείο. Ήταν η ίδια ευκαιρία για τους Μπλε στα σουτ, με τον Ντρογκμπά να σκοράρει τον νικητή και να χαρίζει στην Τσέλσι το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Η Premier League συνεχίζει να είναι ένα από τα πιο ανταγωνιστικά πρωταθλήματα στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, όπως αποδεικνύεται από την πληθώρα εντυπωσιακών παικτών και καταξιωμένων προπονητών. Αλλά με την Τσέλσι και τη Λίβερπουλ να ξεκινούν αργά το πρωτάθλημα, οι πιθανότητες ενός άλλου πρωταθλητή Ευρώπης της Αγγλίας θα μπορούσαν να είναι αμφίβολες, με την Μάντσεστερ Σίτι να φταίει.