Βιγιαρεάλ 2-1 Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Γιέρεμι Πίνο και ο Ζεράρ Μορένο σταμάτησαν την προσφορά της Galactico για την κορυφή της La Liga

Βιγιαρεάλ 2-1 Ρεάλ Μαδρίτης: Τα γκολ των Yeremy Pino και Gerard Moreno σταμάτησαν την αήττητη απόδοση της Galactico για την πρώτη θέση στη La Liga, με την Yellow Submarine να είναι πλέον αήττητη σε τρεις αγώνες στο πρωτάθλημα

• Η Βιγιαρεάλ κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1 στο Estadio de la Cerámica το Σάββατο
  • Το δυνατό χτύπημα του Yeremy Pino έφερε τους γηπεδούχους μπροστά στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου
  • Ο Καρίμ Μπενζεμά της Ρεάλ Μαδρίτης λίγο μετά μείωσε στο μισό τη διαφορά από εκεί
  • Ο Ζεράρ Μορένο επανέφερε το προβάδισμα των γηπεδούχων με ένα ακόμη πέναλτι δύο λεπτά αργότερα

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπέστη μόλις τη δεύτερη ήττα της στη σεζόν όταν η Βιγιαρεάλ την κέρδισε με 2-1 σε ένα θρίλερ στο στάδιο Ceramica.

Με τον πρώην προπονητή της Μπαρτσελόνα Κίκε Σετιέν στον τεχνικό τομέα και τον 40χρονο πρώην παίκτη της Λίβερπουλ Πέπε Ρέινα στο τέρμα, η Βιγιαρεάλ κάλεσε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα εδώ και χρόνια για να ανατρέψει τον υπερασπιστή του πρωταθλητή.

Ο Gerard Moreno εξασφάλισε τον νικητή από το σημείο και με μια σχεδόν τέλεια εμφάνιση θύμισε σε όλους τι έλειπε στην Ισπανία όταν δεν ήταν αρκετά σε φόρμα για να πάει στο Κατάρ. Αλλά δεν ήταν ο μόνος ήρωας στα κίτρινα.

Το δυνατό σουτ του Yeremy Pino (L) στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε προβάδισμα 1-0 στους γηπεδούχους επί της Μαδρίτης

Ο Καρίμ Μπενζεμά ισοφάρισε λίγο μετά από το σημείο, αφού ο Χουάν Φόιθ χειρίστηκε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή

Ο Ραούλ Αλμπιόλ, 37 ετών, ήταν ένα tour de force στο κέντρο της άμυνάς τους καθώς αιφνιδίασαν και συγκλόνισαν τη La Liga.

Το θαύμα του πρώτου ημιχρόνου ήταν ότι έληξε χωρίς σκορ – ήταν ένα καρουζέλ κλήσεων και για τις δύο ομάδες. Πρώτον, η Βιγιαρεάλ θα μπορούσε να ήταν μπροστά στο πέμπτο λεπτό, όταν το έξυπνο χτύπημα του Φράνσις Κοκελίν από τη σέντρα του Αλμπέρτο ​​Μορένο χτύπησε στο δοκάρι.

Η Μαδρίτη απάντησε όταν ο Λούκα Μόντριτς έστειλε μια εμπνευσμένη πάσα μέσα από τα πόδια του Αλμπέρτο ​​Μορένο στον Βινίσιους στη γραμμή του γηπέδου μόνο για να μπλοκάρει τη σέντρα του.

Ο Έντερ Μιλιτάο έπαιζε δεξί μπακ, όπως έκανε για τη Βραζιλία στο Παγκόσμιο Κύπελλο και θα έπρεπε να είχε βοηθήσει στο πρώτο παιχνίδι της Μαδρίτης.

Η μαλακή πάσα του Μπενζεμά τον έστειλε στα δεξιά και η μπάλα θα έπρεπε να είχε επιστρέψει στον Γάλλο, αλλά ο Μιλιτάο πήγε στο τέρμα και το σουτ του απέκρουσε σε κόρνερ.

Μετά από μια μακρά ανασκόπηση του VAR, ο Φόιθ φάνηκε να διαχειρίζεται μια μπάλα μέσω του Βινίσιους Τζούνιορ (L) της Μαδρίτης

Ο Gerard Moreno (L) επανέφερε το προβάδισμα στους γηπεδούχους δύο λεπτά αργότερα με ένα ψύχραιμο λάκτισμα

Ο Ζεράρ Μορένο έφερε στη συνέχεια τον Γερέμι Πίνο και ο 20χρονος έμεινε μόνο με τον Τιμπό Κουρτουά για να νικήσει. Ο Βέλγος τερματοφύλακας βγήκε να μπλοκάρει με τα πόδια και να σώσει ένα συγκεκριμένο γκολ.

Στην αντίπερα όχθη, ο εντυπωσιακός Άλεξ Μπαένα σούταρε λίγο πάνω από τη σέντρα του Σάμουελ Τσουκβουέζε. Στη συνέχεια, η Μαδρίτη ξέσπασε καθώς ο Μπενζεμά και ο Βινίσιους συμμετείχαν στον Χουάν Φόιθ για να κλέψουν την κατοχή, αλλά με κάποιο τρόπο ο βετεράνος Αλμπιόλ κράτησε και τους δύο επιδρομείς της Μαδρίτης σε απόσταση.

Το παιχνίδι ήταν χαοτικό και μια περίεργη μακριά διαγώνια πίσω πάσα στη δική του περιοχή από τον Φέντε Βαλβέρδε πέρασε σε κόρνερ. Ο Ουρουγουανός επανορθώθηκε διώχνοντας τη γωνία. Στη συνέχεια ο Μπενζεμά εκτόξευσε τον Βινίσιους αλλά ο Ρέινα έσωσε με το δεξί του πόδι.

Ήταν ένα απογοητευτικό πρώτο ημίχρονο για τους Μαδριλένους που απέτυχαν να μετατρέψουν αρκετές ευκαιρίες

Το γυαλιστερό τακούνι του Francis Coquelin θα μπορούσε να είχε βάλει τους γηπεδούχους στη θέση τους μέσα σε πέντε λεπτά από το παιχνίδι

Μετά την ανάπαυλα το αδιέξοδο έσπασε σε δύο λεπτά. Ο Ferland Mendy έδωσε την μπάλα μακριά και όταν αυτή παίχτηκε γρήγορα ενάντια στον Gerard Moreno, την έπαιξε για πρώτη φορά ενάντια στον Pino που σκόραρε παρά τις καλύτερες προσπάθειες του Mendy να σταματήσει τη μπάλα στη γραμμή με το στήθος του.

Ήταν ακόμα: έχετε μια ευκαιρία, θα έχουμε μια ευκαιρία, και αμέσως ο Μπενζεμά στέλνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει μόλις άουτ. Στη σέντρα του Κρόος από βαθιά αυτή τη φορά, ο Μιλιτάο προσπάθησε να διώξει προς την εστία του Μπενζεμά αντί να τερματίσει.

Ο Μπενζεμά δεν τελειώνει τόσο κλινικά όσο την περασμένη σεζόν και η μεγαλύτερη απόδειξη ήρθε στο 56ο λεπτό όταν ο Βινίσιους τον έσπρωξε στην άκρη της περιοχής του πέναλτι. Στη γραμμή βρίσκονταν τρεις παίκτες και το σουτ του Μπενζεμά διώχτηκε από έναν από αυτούς, τον Φόιθ.

Ο 20χρονος Πίνο σημείωσε το πρώτο του γκολ στη La Liga για τη σεζόν μετά από 14 εμφανίσεις

Ήταν όμως η απογοήτευση για τον Μπενζεμά που παρά το γκολ δεν μπόρεσε να γαλβανίσει την ομάδα του

Ο Βινίσιους είχε δει κάτι στη συγκέντρωση – ένα προηγούμενο χέρι από τον Φόιθ καθώς προσπαθούσε να αποτρέψει τη πάσα της Βραζιλίας. Ήταν δύσκολο, αλλά ήταν εκεί στην κάμερα όταν ο διαιτητής Javier Iglesias Villanueva πέρασε για να ελέγξει. Ο Μπενζεμά ανέβηκε και αυτή τη φορά ήταν κλινικός από το σημείο, στέλνοντας τον Ρέινα με λάθος τρόπο.

Σύμφωνα με το πνεύμα ενός τόσο τρελού παιχνιδιού, ο Alaba της Μαδρίτης τα κατάφερε αμέσως στην άλλη περιοχή και ο Gerard Moreno – όπως είχε κάνει ο Benzema στην άλλη άκρη – έστειλε τον τερματοφύλακα σε λάθος δρόμο.

Ήταν άλλο ένα δύσκολο χάντμπολ. Η Αλάμπα είχε γλιστρήσει και σχεδόν έμοιαζε να προσπαθεί να βγάλει το χέρι της από τη μέση. Η Βιγιαρεάλ το άξιζε όμως και ήταν πίσω μπροστά.

Η Μαδρίτη γινόταν όλο και πιο νευρική. Ο Βινίσιους ζήτησε κάρτα για τον Αλμπιόλ όταν ο αμυντικός τον ισοπέδωσε και η κίτρινη φάνηκε δεόντως. Διακινδύνευσε με κράτηση ο ίδιος σπρώχνοντας τον Πάου Τόρες όταν ο αμυντικός επέστρεψε την μπάλα.

Η τελευταία ευκαιρία ήρθε στον Βραζιλιάνο δύο λεπτά από το τέλος. Το έκοψε και είχε τρέξει ένα κλάσμα πολύ νωρίς, οπότε δεν θα μετρούσε ούτως ή άλλως. Ένας εξουθενωμένος Gerard Moreno απομακρύνθηκε αμέσως μετά από αυτή την ευκαιρία.

Το πέναλτι του είχε κερδίσει ένα εξαιρετικό παιχνίδι που ανέβασε τη Βιγιαρεάλ στην πέμπτη θέση και άφησε τη Μαδρίτη άχρηστη με την Μπαρτσελόνα από πάνω της και την Ατλέτικο Μαδρίτης από κάτω να συνεχίζουν να παίζουν την Κυριακή.