Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 Μπαρτσελόνα: Το χτύπημα του Ουσμάν Ντεμπελέ στο πρώτο ημίχρονο αποδεικνύεται ζωτικής σημασίας

Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 Μπαρτσελόνα: Το χτύπημα του Ουσμάν Ντεμπελέ στο πρώτο ημίχρονο βλέπει τους Καταλανούς να σκαρφαλώνουν στην κορυφή της La Liga με μια σημαντική νίκη… με τους Φεράν Τόρες και Στέφαν Σάβιτς να αποβάλλονται μετά από αγώνα στα καθυστερημένα παιχνίδια.

• Ο Ουσμάν Ντεμπελέ σκόραρε καθώς η Μπαρτσελόνα κέρδισε 1-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης στη σύγκρουση της La Liga
  • Η Ατλέτικο Μαδρίτης δυσκολεύτηκε αυτή τη σεζόν και για άλλη μια φορά φαινόταν κατώτερος
  • Ο Γάλλος εξτρέμ σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο και η ομάδα του άντεξε καλά για τη νίκη
  • Ο Στέφαν Σάβιτς και ο Φεράν Τόρες έλαβαν κόκκινες κάρτες στα τελευταία λεπτά

Η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα τριών πόντων στην κορυφή της La Liga καθώς η Ατλέτικο Μαδρίτης σπατάλησε την ευκαιρία να μπει στην κούρσα του τίτλου. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε είναι ήδη εκτός Ευρώπης και έχει πλέον 14 βαθμούς διαφορά.

Ο Ουσμάν Ντεμπελέ σκόραρε το μοναδικό τέρμα του αγώνα στο 22ο λεπτό μετά από συνδυασμό Πέντρι και Γκάβι στην άκρη του πέναλτι της Ατλέτικο. Οι γηπεδούχοι παραπονέθηκαν για ένα χτύπημα του Γκάβι στον Ρεϊνίλντο Μαντάβα, αλλά το γκολ στάθηκε και η Μπαρτσελόνα υπερασπίστηκε καλά το προβάδισμα παρά τη σφοδρή πίεση από την Ατλέτικο.

Η Ατλέτικο είχε τις καλύτερες ευκαιρίες της στο τέλος και των δύο ημιχρόνων και κάθε φορά η ευκαιρία πήγαινε στον Αντουάν Γκριεζμάν.

Το χτύπημα του Ουσμάν Ντεμπελέ στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε ζωτικής σημασίας καθώς η Μπαρτσελόνα κέρδισε την Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0

Ο Γάλλος αντιμετώπιζε την πρώην ομάδα του και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει λίγο πριν την ανάπαυλα, αλλά ο Γιαν Όμπλακ έκανε την απόκρουση. Στις καθυστερήσεις στα τέλη του αγώνα, υπήρχε άλλη μια ευκαιρία να αρπάξει έναν καθυστερημένο ισοπεδωτήρα, αλλά ο Ronald Araujo έδιωξε τη μπάλα από τη γραμμή. Πανηγύρισε το μπλοκ του τέρματος σαν να ήταν ο νικητής του αγώνα και ήταν.

Ο Αραούχο έπεσε στα γόνατα στο τέλος του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης από τη Βιγιαρεάλ το Σάββατο. Τώρα ταξιδεύουν στη Σαουδική Αραβία όπου θα αντιμετωπίσουν την Μπέτις στο ισπανικό Σούπερ Καπ την Πέμπτη. Εικοσιτέσσερις ώρες πριν, η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετωπίζει τη Βαλένθια στον άλλο ημιτελικό.

Τον Οκτώβριο, όταν η ομάδα του Carlo Ancelotti κέρδισε το Clasico, φαινόταν ότι η Μαδρίτη είχε τον έλεγχο, αλλά η φόρμα της Μπαρτσελόνα ήταν θεαματική καθώς οδήγησε στη χειμερινή διακοπή καθώς κέρδισε πέντε στα πέντε. Αφού έχασαν δύο βαθμούς στο ντέρμπι της Καταλονίας, επέστρεψαν στα καλύτερά τους για να διεκδικήσουν τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που δεν είναι πλέον άμεσος αντίπαλος.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει απέναντι στην πρώην ομάδα του

Ο Φεράν Τόρες πέτυχε επίσης απευθείας κόκκινη κάρτα. Μπλέχτηκε με τον Στέφαν Σάβιτς και αποβλήθηκε και ο αμυντικός. Με δέκα παίκτες και στις δύο πλευρές, υπήρχε περισσότερος χώρος στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η Μπαρτσελόνα αμύνθηκε μέχρι θανάτου και ήταν η άξια νικήτρια.

Το αποτέλεσμα αφήνει την Ατλέτικο του Σιμεόνε τη μοναδική πρόκριση για το Champions League για την επόμενη σεζόν. Η Ατλέτικο κατάφερε 19 σουτ στον αγώνα, αλλά με τον Marc Andre ter Stegen να αποτρέπει σουτ των Marcos Llorente και Joao Felix, δεν υπήρχε τρόπος να περάσει.

«Δεν είναι μόνο τρεις βαθμοί», είπε ο Τσάβι Ερνάντεθ. «Είναι μια τεράστια τόνωση του ηθικού. Χωρίς να παίξουμε έξοχα, καταφέραμε να υποφέρουμε και να πάρουμε τους τρεις βαθμούς.

Ο Σιμεόνε είπε: «Τα πρώτα 20 λεπτά δεν μπορούσαμε να μπούμε στον ρυθμό μας και μόνο όταν σκόραραν αρχίσαμε να παίζουμε όπως θέλαμε».

«Μπορέσαμε να υποφέρουμε και να βγούμε με τους τρεις βαθμούς»: Ο Τσάβι ήταν ενθουσιασμένος με τη νίκη

ΡΟΣΤΕΡ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΩΝ

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Oblak; Μολίνα, Σάβιτς, Χιμένεθ, Μαντάβα (Ρεγκιλόν 81); Γιορέντε, Κόκε (Λεμάρ 73), Μπάριος (64 Κοντογκμπία), Καράσκο (64 Μοράτα); Φέλιξ (Κορέα 73), Γκριεζμάν

Κρατήσεις: Κορέα, Μολίνα

Κόκκινη κάρτα: Σάβιτς

Διαχειριστής: Ντιέγκο Σιμεόνε

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Ter Stegen; Kounde, Araujo, Christensen, Balde (Alonso 81); Ντε Γιονγκ (Κεσί 58), Μπουσκέτς (Ρόμπερτ 81), Γκάβι (Λιφ 73); Ντεμπελέ, Φατί (Γύροι 57), Πέντρι

Στόχοι: Ντεμπελέ 22

Κρατήσεις: Araujo, Christensen, Raphinha

Κόκκινη κάρτα: Τόρες

Διαχειριστής: xavier