Αποτελέσματα EPL εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε τη Φούλαμ. Νικητής ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο, η Άστον Βίλα κέρδισε την Μπράιτον, σκορ, γκολ, βίντεο

Ο Αργεντινός έφηβος Αλεχάντρο Γκαρνάτσο ήρθε από τον πάγκο για να σκοράρει στις καθυστερήσεις, καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 2-1 τη Φούλαμ την Κυριακή.

Φαινόταν ότι οι Cottagers είχαν κάνει αρκετά για να κερδίσουν έναν βαθμό στον τελευταίο αγώνα της Premier League πριν από τη διακοπή του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Παρακολουθήστε τους καλύτερους ποδοσφαιριστές στον κόσμο κάθε εβδομάδα με το beIN SPORTS στο Kayo. ΖΩΝΤΑΝΗ κάλυψη των Bundesliga, Ligue 1, Serie A, Carabao Cup, EFL και SPFL. Νέος στο Kayo; Ξεκινήστε τη δωρεάν δοκιμή σας τώρα >

Όμως το έμπειρο brace του Garnacho με τον Christian Eriksen, στο τελευταίο από τα τρία λεπτά του πρόσθετου χρόνου, τελείωσε με τον 18χρονο στη μεγάλη περιοχή, πριν δημιουργήσει ένα ωραίο τελείωμα έναντι του Bernd Leno.

«Έχει πολύ ταλέντο και ο ρυθμός δουλειάς του καθώς και το ταλέντο κάνουν μεγάλη διαφορά μαζί μας από τον πάγκο», είπε ο αρχηγός της Γιουνάιτεντ Μπρούνο Φερνάντες στο BBC όταν ρωτήθηκε για τον Γκαρνάτσο.

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτόν και ξέρουμε ότι μπορεί να μας δώσει γκολ, ασίστ και να αποδείξει τη χαρά του ποδοσφαίρου». Ο Έρικσεν είχε βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 14ο λεπτό στο Κρέιβεν Κότατζ με το πρώτο του γκολ για τη Γιουνάιτεντ καθώς ολοκλήρωσε μια αντεπίθεση.

Καταστροφή για τη Φούλαμ.Πηγή: Getty Images

Ο πρώην επιθετικός της Γιουνάιτεντ Ντάνιελ Τζέιμς ισοφάρισε για τη Φούλαμ λίγο μετά την ώρα, έχοντας αντικαταστήσει τον Χάρι Γουίλσον λίγα λεπτά νωρίτερα.

«Ήρθε η ώρα!» είπε ο Έρικσεν για το γκολ του. «Είχα μερικά, οπότε είμαι χαρούμενος που είμαι στο φύλλο αγώνα στο τελευταίο παιχνίδι πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο». Η Γιουνάιτεντ παρέμεινε πέμπτη, αλλά η νίκη σήμαινε ότι έφτασε σε απόσταση τριών βαθμών από την τέταρτη Τότεναμ, ενώ η Φούλαμ παρέμεινε ένατη.

Η ομάδα του Erik ten Hag έφτασε στο Λονδίνο χωρίς αρκετούς ανώτερους παίκτες, συμπεριλαμβανομένων των Cristiano Ronaldo, Antony, Jadon Sancho και Raphael Varane.

Η Φούλαμ έλειπε από τον τραυματισμένο σταρ επιθετικό, Αλεξάνταρ Μίτροβιτς, αλλά και πάλι ξεκίνησε καλά στο Craven Cottage, με την πρόωρη απόκρουση του τερματοφύλακα της Γιουνάιτεντ, Ντέιβιντ Ντε Χέα, να κρατά έξω τον Κάρλος Βινίσιους.

Αλλά ήταν η Γιουνάιτεντ που έσπασε το αδιέξοδο όταν ο Άντονι Μαρσιάλ έπαιξε τον Φερνάντες, του οποίου η μπάλα μέσα από το κουτί άφησε τον Έρικσεν αμαρκάριστο με ένα απλό tap-in.

Ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζει το σκορ του νικητή.Πηγή: Getty Images

– ‘Συνεχίσω να αγωνίζομαι’ –

Η Φούλαμ απολάμβανε άφθονη κατοχή και πίεση, αλλά η αποτυχία της να τη μετατρέψει σε γκολ σχεδόν τιμωρήθηκε όταν ο Μαρσιάλ έκανε κεφαλιά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λουκ Σο.

Ο Έρικσεν είχε επίσης την ευκαιρία να κάνει το 2-0 πριν από το ημίχρονο, αλλά σούταρε άουτ. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο τερματοφύλακας της Fulham, Leno, διέψευσε τον Anthony Elanga σε έναν εναντίον ενός, πριν ο Antonee Robinson και ο Tim Ream συνδυαστούν για να αποτρέψουν τον Marcus Rashford από το να σκοράρει στη συνέχεια.

Αφού άφησε αυτές τις ευκαιρίες να περάσουν, η Γιουνάιτεντ πιάστηκε στο 61ο λεπτό.

Η γρήγορη κίνηση του Willian προς τα αριστερά υποστηρίχθηκε καλά από την επικάλυψη του Tom Cairney, με την πάσα του να βρει τον James καθώς ο αναπληρωματικός έπιασε το κέντρο της περιοχής.

Μια τολμηρή Φούλαμ πίεσε για τον νικητή, με ένα αυτοσχέδιο λάκτισμα από τον Ζοάο Παλχίνια αναγκάζοντας τον Ντε Χέα σε μια γροθιά απόκρουσης.

Ήταν όμως ο Γκαρνάτσο, που έδειξε μια ψυχραιμία που διαψεύδει τα χρόνια του, που είχε τον τελευταίο λόγο.

«Καμία λέξη δεν μπορεί να εξηγήσει πώς νιώθουμε εγώ και οι συμπαίκτες μου αυτή τη στιγμή», είπε ο Παλχίνια. «Είμαστε πραγματικά απογοητευμένοι με το αποτέλεσμα γιατί πιστεύω ότι αξίζαμε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι». Αλλά πρόσθεσε: «Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε και να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό για το υπόλοιπο της σεζόν.

«Το ποδόσφαιρο είναι έτσι, μερικές φορές η καλύτερη ομάδα δεν κερδίζει».

Ο Τάιρον Μινγκς της Άστον Βίλα πανηγυρίζει τη νίκη της ομάδας του στην Πρέμιερ ΛιγκΠηγή: Getty Images

VILLA BREAK PL ΞΗΡΑΣΙΑ

Ο Ντάνι Ινγκς σκόραρε δύο φορές καθώς η Άστον Βίλα ολοκλήρωσε την προσπάθειά της για μια εκτός έδρας νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ αυτή τη σεζόν με τη νίκη με 2-1 στο Μπράιτον την Κυριακή.

Ο Alexis Mac Allister εκτόξευσε την Brighton μπροστά στο πρώτο λεπτό, αλλά η Villa αντέκρουσε, ο Ings ισοφάρισε με πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, πριν το χτύπημα του από την εκτροπή στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου το έκανε για τους Seagulls, οι οποίοι είδαν τους εαυτούς τους να αρνούνται πέναλτι με το VAR.

Η νίκη σήμαινε ότι η Βίλα, η οποία έχει πλέον κερδίσει τα δύο παιχνίδια πρωταθλήματος από τότε που ο Ουνάι Έμερι αντικατέστησε τον απολυθέντα Στίβεν Τζέραρντ ως προπονητής, ανέβηκε στη 12η θέση του πίνακα ενόψει της διακοπής του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

«Ως ομάδα ήμασταν εξαιρετικοί σήμερα», είπε ο Ινγκς στο Sky Sports. «Το θάρρος και η αποφασιστικότητά μας μας επέτρεψαν να περάσουμε τα όρια.

Προχωρώντας στην επιρροή του Έμερι, πρόσθεσε: «Είναι μαζί μας μόνο λίγο καιρό, αλλά έχουμε ήδη κάνει πολύ δρόμο. Θα κάνουμε ένα διάλειμμα τώρα και θα προσπαθήσουμε να εφαρμόσουμε όσα θέλει να εγκαταστήσει μαζί μας. Ο Μακ Άλιστερ, ένας από τους πολλούς παίκτες που κατευθύνονται στο Κατάρ για το Παγκόσμιο Κύπελλο, πανηγύρισε την κλήση του στην Αργεντινή με ένα γκολ μετά από 49 δευτερόλεπτα εναντίον της συμπατριώτισσού Έμι Μαρτίνεθ.

Ο τερματοφύλακας της Βίλα, Μαρτίνεθ, μπήκε σε μπελάδες με μια σύντομη πάσα στον Ντάγκλας Λουίζ, ο Βραζιλιάνος στη συνέχεια αποβλήθηκε από τον Μακ Άλιστερ, ο οποίος πέτυχε το πέμπτο του γκολ στη σεζόν.

Όμως ο σύλλογος των Μίντλαντς αντέδρασε καλά και δίκαια ισοφάρισε στο 20ο λεπτό.

Η μεσαία μπάλα του Emi Buendia επέτρεψε στον John McGinn να τρέξει με τον Lewis Dunk να γκρεμίζει τον αρχηγό της Σκωτίας στη μεγάλη περιοχή.

Εμιλιάνο Μαρτίνεθ.Πηγή: Getty Images

Ο Ινγκς σκόραρε από το σημείο, παρά το γεγονός ότι ο Ρόμπερτ Σάντσες πήρε τα χέρια του στο πέναλτι.

Ο Πασκάλ Γκρος της Μπράιτον κόντεψε να ντροπιάσει τον Μαρτίνεζ με ένα τρελό ντελίβερι από μια γωνία.

Ο Leandro Trossard του Seagulls βρήκε τα δίχτυα πέντε λεπτά μετά το δεύτερο ημίχρονο, αλλά το μακρινό του χτύπημα δεν μετρούσε αφού ο διαιτητής Chris Kavanagh είχε ήδη εκτιναχθεί για ένα φάουλ στον Matty Cash του Villa.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι, η κεφαλιά του Buendia από τη σέντρα του Cash στη συνέχεια χτύπησε στο δοκάρι πριν ο Villa προηγηθεί στο 54ο λεπτό.

Ο Λουίζ πήρε την κατοχή του Μακ Άλιστερ έξω από την περιοχή του πέναλτι του Μπράιτον και ο Ινγκς ξεπέρασε ένα απερίσκεπτο τάκλιν του Ντανκ προτού η προσπάθειά του νικήσει τον Σάντσες μετά από μια απόκλιση από τον Κόλγουιλ.

Η Μπράιτον ζήτησε πέναλτι όταν ο αμυντικός της Βίλα, Λούκας Ντιγνέ, άρπαξε τον γηπεδούχο εξτρέμ Σόλι Μάρτς, αλλά, παρά τον έλεγχο του VAR, δεν ακολούθησε κανένα λάκτισμα.

Αυτό ενίσχυσε την απογοήτευση του προπονητή της Μπράιτον, Ρομπέρτο ​​ντε Ζέρμπι, ο οποίος δέχθηκε κίτρινη κάρτα επειδή διαμαρτυρήθηκε επανειλημμένα ότι ο Βίγια έχασε χρόνο σε ένα παιχνίδι με οκτώ λεπτά καθυστερήσεων.

Παρά την ήττα, η Μπράιτον παρέμεινε έβδομη, αλλά ένας ενοχλημένος Ντε Ζέρμπι είπε στο BBC: «Νομίζω ότι μιλάμε πάντα για δίκαιο παιχνίδι στην Πρέμιερ Λιγκ. Δεν το έχω δει (αυτό) σήμερα.

«Είναι δουλειά του διαιτητή, όχι δική μου (να αντιμετωπίζω την απώλεια χρόνου). Η δουλειά μου είναι να εκπαιδεύσω τους παίκτες μου και να τους ετοιμάσω για το παιχνίδι.