Αναλογία γυναικών: Vllaznia 0 Chelsea 4 | Νέα | Επίσημη ιστοσελίδα

Οι Γυναίκες της Τσέλσι προκρίθηκαν στη φάση των 16 του Champions League της φετινής σεζόν με ένα παιχνίδι της φάσης των ομίλων να απομένει.

Η ομάδα της Έμα Χέις έφτασε στην Αλβανία γνωρίζοντας ότι η ισοπαλία ήταν αρκετή για να προκριθεί στα προημιτελικά, αλλά προχώρησε με μια πειστική νίκη. Η σκίπερ τη βραδιά, η Sophie Ingle προηγήθηκε με το εναρκτήριο γκολ, ακολουθούμενη από το τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου από τον Fran Kirby.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσέλσι ήταν πάντα στην επίθεση, αλλά ένας συνδυασμός μερικών χαμένων ευκαιριών, εργατικής άμυνας και ικανού τερματοφύλακα μας κράτησαν εκτός μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο.

Στη συνέχεια, δύο αναπληρωματικοί πρόσθεσαν τα γκολ νούμερο τρία και τέσσερα – η Κατερίνα Σβίτκοβα με κεφαλιά, προτού ο Μάρεν Μιέλντε σκοράρει ένα πέναλτι.

Για τη Zecira Musovic, η οποία έδωσε μια ευκαιρία για γκολ, και για τους υπόλοιπους μπακ μπακ, ήταν μια ήσυχη βραδιά καθώς η Vllaznia διατήρησε το σερί της να μην σκοράρει σε αυτή τη σεζόν στο Champions League. Δεν προσέφεραν ουσιαστικά καμία απειλή.

Η νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Ρεάλ Μαδρίτης στον τελευταίο αγώνα της ημέρας σημαίνει ότι υπάρχει ακόμα δουλειά να γίνει την επόμενη εβδομάδα για να διεκδικήσει την πρώτη θέση. Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τις 10 Φεβρουαρίου για να ανακαλύψουμε τους αντιπάλους μας στη φάση των 16. Τότε γίνεται η κλήρωση στην Ελβετία.

Η επιλογή

Υπήρχαν έξι αλλαγές από τη νίκη της Ρέντινγκ στο WSL το Σαββατοκύριακο, με τον Μόσοβιτς να επιλέγεται στο τέρμα και ένα διαφορετικό ζευγάρι στην κεντρική άμυνα – Άνιεκ Νουβέν και Καντέισα Μπιουκάναν. Επέστρεψαν επίσης οι Guro Reiten και Jessie Fleming και ο Sam Kerr επιλέχθηκε να ηγηθεί της επίθεσης.

Στο μπροστινό πόδι

Παρόλο που χρειαζόταν μόνο ένας βαθμός σε εκείνο το παιχνίδι για να σφραγιστεί μία από τις θέσεις πρόκρισης, από τη στιγμή που σημειώθηκε ένα πρώτο γκολ, δεν φαινόταν πιθανό ότι οι Μπλε δεν θα έπαιρναν και τα τρία.

Αφού κέρδισε τους πρωταθλητές Αλβανίας με 8-0 στο Kingsmeadow τον Οκτώβριο, η Emma Hayes περίμενε ότι η Vllaznia θα ήταν πιο επίμονη αντίπαλος στην έδρα της, οπότε πρέπει να ήταν ευχαριστημένη που είδε την ομάδα της να βρίσκει τρόπους από την αρχή απέναντι σε μια τόσο καλά οργανωμένη ομάδα. αμυντικά.

Ο Ινγκλ πέρασε από νωρίς και ο Νουβέν, από την πλάτη, αγκιστρώθηκε φαρδιά. Στη συνέχεια, ο Niamh Charles προσπάθησε να ψάξει για τον Kerr με μια αμυντική πάσα, αλλά αυτός ξέφυγε από τον στόχο του.

Ωστόσο, σε μια βροχερή νύχτα, δεν άργησε να αμβλύνει τις ελπίδες της Vllaznia να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι. Χαμηλή σέντρα από τα αριστερά από τον Ράιτεν εκτράπηκε στο μονοπάτι του Ινγκλέ, ο οποίος, ακριβώς μέσα στην περιοχή του πέναλτι, τράβηξε επιδέξια στην κάτω γωνία. Και τα δύο γκολ του Ουαλού διεθνούς τη φετινή σεζόν έχουν έρθει στο Champions League.

Μια γωνιακή κίνηση από τον Ράιτεν απορρίφθηκε καθώς η Τσέλσι έψαχνε για δεύτερο γκολ, το οποίο βρέθηκε στο 20ο λεπτό.

Σε σχέση με τη Ρέντινγκ για το εναρκτήριο γκολ της Κυριακής, ένα γρήγορο φάουλ της Jelena Cankovic έκανε τη ζημιά, δίνοντας στον Kirby την ευκαιρία που δεν θα έχανε ένας πτυχιούχος της ποιότητάς της.

Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου υπήρξαν πολλές εντυπωσιακές πάσες με ένα και δύο άγγιγμα σε ευχάριστο ρυθμό, με τους Μπλε να μεταφέρουν την μπάλα κάτω από τις δύο πλευρές για να τεντώσουν την αλβανική άμυνα. Ωστόσο, ήταν σε ένα στημένο κομμάτι, το σουτ από τα αριστερά από την Eve Perisset, που ήμασταν πιο κοντά στο να προσθέσουμε διαφορά δύο τερμάτων πριν από το ημίχρονο. Η Kaylin Williams-Mosier έκανε καλά που τον κράτησε εκτός.

Το τρίτο και το τέταρτο χρειάζονται χρόνο

Ο Τσάνκοβιτς έδωσε στον Κερ μια ευκαιρία νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, με μια τρυπημένη σέντρα στο μακρινό δοκάρι, αλλά ο πρώτος σκόρερ μας έστειλε άουτ. Στη συνέχεια, ο Vllaznia χτύπησε ένα μπλοκ όταν ο Kerr έβαλε το μποτάκι του σε μια άλλη σέντρα.

Όταν μια σφαίρα ήρθε από την απέναντι αριστερή πλευρά του Τσαρλς, μια τεντωμένη Τζέσι Φλέμινγκ δεν μπόρεσε να βάλει το κεφάλι της στο στόχο.

Η αναζήτηση του Κερ για γκολ συνεχίστηκε αφού κρίθηκε οφσάιντ αφού βρήκε τα δίχτυα σε πάσα του αναπληρωματικού Svitkova. Αργά στο παιχνίδι, η Kerr δούλεψε επιδέξια τον χώρο για ένα σουτ, αλλά μια πολύ σφιχτή γωνία ήταν εναντίον της και η μπάλα κόπηκε στο τέρμα. Έχοντας σκοράρει τέσσερα γκολ στον εντός έδρας αγώνα εναντίον αυτής της ομάδας, δεν ήταν το βράδυ του στο γκολ.

Το τρίτο γκολ έφτασε κοντά στο τέλος όταν οι Μπλε πέτυχαν μία από αυτές τις πολλές σέντρες. Ο Τσάνκοβιτς πήρε τη δεύτερη ασίστ του στη βραδιά, όταν η Σβίτκοβα έβαλε κεφαλιά με τη σέντρα της στο κοντινό δοκάρι.

Όταν η Sara Maliqi της Vllaznia χειρίστηκε τη μπάλα στις στιγμές του θανάτου, η νίκη περιορίστηκε από το ευχάριστο θέαμα του Mjelde, κάνοντας μόλις την τρίτη του εμφάνιση σε μια σεζόν με προβλήματα τραυματισμών, μετατρέποντας με σιγουριά το πέναλτι.