Αγώνας για το Scudetto: Η Νάπολι κέρδισε τη Γιουβέντους. Ο αστέρας της Ρόμα Ντιμπάλα ο «νέος Τότι»; Η Αταλάντα σκοράρει 8 ιστορικά γκολ

Λίγες εκπλήξεις το τελευταίο Σαββατοκύριακο της Serie A: αυτή που σχετίζεται με την αποτυχημένη νίκη της Μίλαν από τον Στέφανο Πιόλι, μια ομάδα που αυτή τη στιγμή δυσκολεύεται (μετά την ισοπαλία με τη Ρόμα εντός έδρας και τον αποκλεισμό στο Coppa Italia από την Τορίνο) και η συγκλονιστική και ιστορική νίκη της Νάπολι επί της Γιουβέντους για το 5-1.

Ας δούμε τι έγινε και ποιοι ξεχώρισαν το περασμένο Σαββατοκύριακο στη Serie A:

ΑΓΩΝΑΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ – ΑΤΑΛΑΝΤΑ-ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝ 8-2

Σπάνια βλέπεις τέτοια παιχνίδια. Η ομάδα του Gian Piero Gasperini πάτησε κυριολεκτικά τη Salernitana του Davide Nicola. Δεν υπήρξε ποτέ αγώνας, όπως φάνηκε ευρέως από το τελικό αποτέλεσμα που καταδίκασε τον προπονητή της Salernitana να απολυθεί (υπάρχουν πολλά ονόματα που παίζουν για να πάρουν τη θέση του, από τον Roberto D’Aversa μέχρι τον Beppe Iachini).

Οι παίκτες της Αταλάντα έπαιξαν ένα από αυτά τα ματς που έμειναν στην ιστορία, όπου όλα λειτούργησαν τέλεια, τέλεια και το αποτέλεσμα ήταν 5-1 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όχι, δεν είναι λάθος, έτσι έγινε στην πραγματικότητα.

Ένα αντικειμενικά δύσκολο ματς να ακολουθήσει, πολύ μεγάλο κενό, το αποτέλεσμα και ο τρόπος που έφτασε ήταν δυσάρεστο, αλλά η Αταλάντα ήταν κυριολεκτικά τέλεια. Οι παίκτες που σκόραραν ήταν κατά σειρά: Jeremie Boga, Ademola Lookman, Giorgio Scalvini, Teun Koopmeiners, Rasmus Hojlund, Lookman και πάλι, Ederson και Nadir Zortea. Άχρηστα τα γκολ που πέτυχαν οι Boulaye Dia (το στιγμιαίο 1-1) και Hans Nicolussi για τη Salernitana. Η Αταλάντα είναι εκεί στον αγώνα για την τέταρτη θέση της βαθμολογίας: Ο Γκασπερίνι μπορεί να χαμογελάσει ξανά.

ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ – LECCE-MILAN 2-2

Ίσως η μόνη πραγματική μεγάλη έκπληξη του τελευταίου Σαββατοκύριακου του ιταλικού πρωταθλήματος. Όχι μόνο η Μίλαν του Στέφανο Πιόλι δεν κατάφερε να κερδίσει στο Λέτσε, αλλά κινδύνευσε σοβαρά να χάσει τον αγώνα. Οι Ροσονέρι επέστρεψαν στην ισοπαλία: η ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι προηγήθηκε με 2-0 πρώτα με το αυτογκόλ του Τέο Ερνάντες μετά από τρία λεπτά και στη συνέχεια με μια υπέροχη κεφαλιά του Φεντερίκο Μπασκιρότο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αντίδραση του Μιλάνου, με επικεφαλής τον συνηθισμένο Ραφαέλ Λεάο (σκόρερ του γκολ 2-1) και στη συνέχεια η ισοφάριση που υπέγραψε ο Νταβίντε Καλάμπρια. Απογοητευτικό αποτέλεσμα για τη Μίλαν, ειδικά επειδή έρχεται μετά την ισοπαλία με τη Ρόμα (σε αντίθεση με ό,τι έγινε με τη Λέτσε) στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και μετά την αποβολή από το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ιταλίας με την Τορίνο του Ιβάν Τζούριτς.

Μια αρνητική και απογοητευτική περίοδος για τους Rossoneri, που αυτή τη στιγμή πρέπει να ενωθούν για να φέρουν πίσω αυτή την ομάδα που είναι ικανή να κερδίζει πάντα, με κάθε ευκαιρία και με κάθε τρόπο. Δεν είναι μόνο θέμα κούρασης: τις τελευταίες εβδομάδες κάτι φαίνεται να συνέβη στο Μιλάνο και ο Πιόλι θα πρέπει να είναι καλός στο να αλλάζει ταχύτητες αμέσως, πριν γίνει πολύ περίπλοκη η κατάταξη.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ – PAULO DYBALA

Ο άνθρωπος της πρόνοιας. Στη Ρώμη δεν υπήρχε τόσο καθοριστικός παίκτης στα τελευταία 30 μέτρα του γηπέδου από την εποχή του Φραντσέσκο Τότι. Προφανώς δεν πρόκειται για σύγκριση, καθώς ο πρώην αρχηγός των Giallorossi ήταν ένας θρύλος και ένας από τους ισχυρότερους παίκτες στην ιστορία του ποδοσφαίρου, αλλά ο Dybala στη Ρόμα παίζει πραγματικά σε επίπεδα που σπάνια βλέπουμε.

Κόντρα στη Φιορεντίνα σημείωσε δύο γκολ (και το ματς έληξε 2-0…), φτάνοντας έτσι τα δέκα στη σεζόν: πολλά γκολ και πάνω απ’ όλα σημαντικά, γιατί η ομάδα με προπονητή τον Ζοζέ Μουρίνιο μέχρι τώρα είχε πολύ πρόβλημα στο σκοράρισμα. Δεκατρία γκολ στο σύνολο ήταν από τον Λορέντζο Πελεγκρίνι (5 γκολ και 8 ασίστ), ενώ τα 12 από τον Αργεντινό, με 10 γκολ και 2 ασίστ. Αυτό γίνεται για να βάλουμε το βάρος του Joya στην επιθετική παραγωγή της Ρόμα του Μουρίνιο: ο Dybala είναι στο κέντρο, είναι ο πιο καθοριστικός παίκτης στην αντίπαλη περιοχή του πέναλτι.

Το σκοράρισμα είναι πολύ εύκολο για αυτόν και ο Special One το ξέρει καλά, τόσο πολύ που μετά τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του ζήτησαν να επιστρέψει λίγες μέρες νωρίτερα για να είναι σίγουροι ότι θα μπορούσαν να νικήσουν τη Μπολόνια όταν ξαναρχίσει το πρωτάθλημα. . Ο Αργεντινός μάλιστα επέστρεψε δύο μέρες πριν από το αίτημα του Πορτογάλου τεχνικού.

ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ – ΝΑΠΟΛΙ

Υπάρχει ακόμα ολόκληρο το δεύτερο μισό της σεζόν για να παίξουμε, αλλά ειλικρινά, φαίνεται δύσκολο να φανταστεί κανείς τα αγόρια του Λουτσιάνο Σπαλέτι να καταρρέουν (ακόμα κι αν 9 βαθμοί είναι μόλις τρία παιχνίδια μακριά). Φαίνεται για όλες τις προθέσεις και τους σκοπούς να είναι η χρονιά της Νάπολι.

Το βράδυ της Παρασκευής ήταν η βραδιά ενός λεπτού και σημαντικού αγώνα, αφενός η Γιουβέντους του Μαξ Αλέγκρι (8 σερί νίκες, 8 ματς χωρίς να δεχτεί γκολ), δεύτερη στη βαθμολογία, αφετέρου η Νάπολι πρώτη στη βαθμολογία, ένα ατμόπλοιο και τα δύο ασταμάτητη ομάδα. Όλοι πίστευαν ότι θα ήταν ένας τεταμένος και περίπλοκος αγώνας για τις δύο ομάδες, αλλά στην πραγματικότητα δεν υπήρξε ποτέ αντιπαράθεση, από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό: η Νάπολι κυριάρχησε στον αγώνα και κέρδισε με 5-1.

Πέντε εναντίον ενός, αποτέλεσμα ιστορικών διαστάσεων, όπως αποδεικνύεται από το κοινό των Ατζούρι, κυριολεκτικά τρελό με αυτή τη νίκη. Όπως πάντα, το πυροτεχνικό και καταστροφικό δίδυμο Osimhen-Kvaratskhelia έκανε τη διαφορά, μια εκρηκτική ατάκα που ταιριάζει απόλυτα, σαν να έπαιζαν πάντα μαζί. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 2-1, με τη Νάπολι να προηγείται, το γκολ του Άνχελ Ντι Μαρία και η Γιουβέντους να ισοφαρίζει οριακά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι κυριάρχησε πλήρως: ο Αμίρ Ραχμάνι πέτυχε αμέσως το τρίτο γκολ, μετά στο 65′ το δεύτερο γκολ του Όσιμεν στο 72′ πέμπτο της Νάπολι. γκολ, με την υπογραφή της Elif Elmas. Θα μπορούσαν ακόμη και να είναι περισσότερα, αλλά οι Bianconeri κατάφεραν να σώσουν το πρόσωπο, παρόλο που η ήττα ήταν δραματική. Ένα ιστορικό ματς, που θα μπορούσε να ανοίξει τον δρόμο για το Scudetto για τους Azzurri του Spalletti.