Ίντερ και Τζέκο καταδικάζουν τη Νάπολι στην πρώτη ήττα της σεζόν καθώς επιστρέφει η Serie A | Μια σειρά

Το κεφάλι από σφαίρα του Έντιν Τζέκο καταστράφηκε Νεάποληείναι αήττητη ως μεταξύεθνικός κράτησε τη νίκη με 1-0 επί των κορυφαίων της Serie A στο San Siro.

Η ήττα της Νάπολι, η οποία τερμάτισε επίσης το σερί νικών 11 αγώνων στο πρωτάθλημα, είδε τη δεύτερη Μίλαν να μειώνει τη διαφορά στην κορυφή στους πέντε βαθμούς καθώς η Serie A επέστρεψε μετά από μια διακοπή επτά εβδομάδων για το Παγκόσμιο Κύπελλο και την περίοδο των εορτών.

Η Νάπολι δυσκολεύτηκε να βρει τον ρυθμό στην επιστροφή της από το Παγκόσμιο Κύπελλο επτά εβδομάδων και το εορταστικό διάλειμμα και η προσπάθεια του Τζέκο στο 56ο λεπτό από τη σέντρα του Φεντερίκο Ντιμάρκο αποδείχθηκε αρκετή. Οι φιλοξενούμενοι πολιόρκησαν το τέρμα της Ίντερ στα τελευταία στάδια με τον αναπληρωματικό Τζάκομο Ρασπαντόρι να βλέπει μια αργά χαμηλή προσπάθεια που σώζεται από τον Αντρέ Ονανά.

Γιουβέντους συνέχισαν να πιέζουν τους δύο πρώτους αλλά το άφησαν αργά για να κερδίσουν την έβδομη συνεχόμενη νίκη τους στο Κρεμόναμε τον Arkadiusz Milik να σκοράρει το μοναδικό γκολ του αγώνα από ελεύθερο λάκτισμα στις καθυστερήσεις.. Ο Cremonese, χωρίς νίκη αυτή τη σεζόν, είχε ένα πρόωρο χτύπημα από τον Emanuele Valeri που αρνήθηκε το VAR και ο Cyriel Dessers χτύπησε στο δοκάρι στη δεύτερη περίοδο.

Barcelona survived a scare in the last 32 of the Copa del Rey as they required extra-time before edging to a 4-3 win at third-tier strugglers Intercity.

Oriol Soldevila, a former Barcelona youth player, scored a hat-trick for Intercity, three times cancelling out strikes from Ronald Araújo, Ousmane Dembélé and Raphinha, before substitute Ansu Fati (pictured) snatched the winner for the record 31-time winners two minutes before the end of the first period of extra-time.

Goals from Marcos Llorente and Pablo Barrios ensured Atlético Madrid avoided embarrassment as they eased to a 2-0 win at second-tier Real Oviedo. PA Media

“,”image”:”https://i.guim.co.uk/img/media/59aa57af19318ea71e37a64ab4f254c6a3e8adcc/488_0_1715_1716/1715.jpg?width=620&quality=85&auto=format&fit=max&s=c5944a939f84599584ee03dfd78194f1″,”credit”:”Photograph: José Jordan/AFP”,”pillar”:2}”>

Γρήγορος οδηγός

Copa del Rey: Η Μπάρτσα επιβιώνει από τον φόβο στην τρίτη κατηγορία Intercity

Θέαμα

Βαρκελώνη επιβίωσαν από ένα τρόμο στους 32 τελευταίους του Copa del Rey καθώς χρειάζονταν παράταση πριν κερδίσουν τη νίκη με 4-3 απέναντι σε μαχητές της τρίτης κατηγορίας Μεγάλη απόσταση.

Ο Oriol Soldevila, πρώην νεαρός της Μπαρτσελόνα, σημείωσε χατ-τρικ για την Intercity, ακυρώνοντας τα χτυπήματα των Ronald Araújo, Ousmane Dembélé και Raphinha τρεις φορές, προτού ο αναπληρωματικός Ansu Fati (φωτογραφία) πετύχει τον νικητή για ρεκόρ 31 φορές σε δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης παράτασης.

Εξασφαλισμένα γκολ από τους Marcos Llorente και Pablo Barrios Ατλέτικο Μαδρίτης απέφυγε την αμηχανία εξασφαλίζοντας τη νίκη με 2-0 στη δεύτερη κατηγορία Ρεάλ Οβιέδο. Μέση ΠΑ

Φωτογραφία: Jose Jordan/AFP

Ευχαριστώ για τη γνώμη σας.

Ο Sandro Tonali πέτυχε ένα γκολ και έστησε ένα άλλο για να καθοδηγήσει Μιλάνο για τη νίκη με 2-1 στο Σαλέρνο. Ο Ραφαέλ Λεάο έβαλε μπροστά τη Μίλαν στο 10ο λεπτό, πιάνοντας την πάσα του Τονάλι και στρογγυλεύοντας τον τερματοφύλακα Γκιγιέρμο Οτσόα για ένα λαμπρό τελείωμα. Ο Tonali μπήκε στο φύλλο αγώνα πέντε λεπτά αργότερα με ένα μακρινό χτύπημα στην κάτω γωνία.

Ο Σάντρο Τονάλι πανηγυρίζει μετά το δεύτερο γκολ της Μίλαν
Ο Σάντρο Τονάλι (δεξιά) πανηγυρίζει αφού πέτυχε το δεύτερο γκολ της Μίλαν. Φωτογραφία: Ciro de Luca/Reuters

Ο Brahim Díaz, ο οποίος πλησίασε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, νόμιζε ότι είχε προσθέσει ένα τρίτο περίπου στην ώρα, αλλά το γκολ αποκλείστηκε από το VAR για οφσάιντ. Η Μίλαν θα μπορούσε να έχει προσθέσει περισσότερα γκολ, αλλά έχασε ευκαιρίες, συμπεριλαμβανομένου του Ολιβιέ Ζιρού – και σχεδόν πλήρωσε το τίμημα καθώς οι γηπεδούχοι μαζεύτηκαν. Ο αναπληρωματικός της Σαλερνιτάνα, Φεντερίκο Μπονατζόλι, σημείωσε ένα γκολ στο 83ο λεπτό μετά από σέντρα στο μακρινό δοκάρι για να κερδίσει τον τερματοφύλακα Τσιπριάν Ταταρουσάνου, αλλά η Μίλαν άντεξε.

Το πρόωρο πέναλτι του Lorenzo Pellegrini αποδείχθηκε αρκετό Ρώμη για να επανέλθει σε τροχιά με νίκη εντός έδρας με 1-0 Μπολώνια. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ισοφάρισε τους βαθμούς με την πέμπτη θέση Λάτσιοπου έχασε με 2-1 σε Λέτσε. Ο Ciro Immobile έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο ημίχρονο, αλλά οι Gabriel Strefezza και Lorenzo Colombo αντέδρασαν θεαματικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Gabriel Strefezza πανηγυρίζει την ισοφάριση για τη Λέτσε απέναντι στη Λάτσιο.
Ο Gabriel Strefezza πανηγυρίζει την ισοφάριση για τη Λέτσε απέναντι στη Λάτσιο. Φωτογραφία: Giovanni Evangelista/LaPresse/Shutterstock

Αταλάντα Αντέδρασε επίσης στο δεύτερο ημίχρονο για να κερδίσει την ισοπαλία 2-2 εμπλουτίζω με. Ο Emmanuel Gyasi και ο M’Bala Nzola προηγήθηκαν των γηπεδούχων με 2-0 στην ανάπαυλα, πριν ακυρωθεί το γκολ του Ethan Ampadu για οφσάιντ. Ο Rasmus Højlund τράβηξε ένα πίσω πριν ο Mario Pasalic πιάσει έναν ισοπεδωτικό καθυστερήσεων από κοντά.

Σαμπντόρια κέρδισε μια ζωτικής σημασίας νίκη με 2-1 στη Σασουόλο για να ενισχύσει τη μάχη κατά του υποβιβασμού, με τους Manolo Gabbiadini και Tommasso Augello εύστοχα. Τοποθετείται στο κάτω μέρος Βερόνα με επικεφαλής τον Μίλαν Τζούριτς, αλλά έπρεπε να αρκεστεί σε έναν βαθμό Τορίνο.